Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem měkčí krunýř

Dobrý den, mám tři želvy.... dvě želvy vroubené a jednu želvu zelenavou... Největší zelenavá a nejmenší vroubená mají ze spodu měkčí ,,pružný,, krunýř. Maj veškeré potřebné osvětlení a do jídla jim přidávám vitamíny přímo pro želvy co mi doporučil veterinář pro leguána - roboran pro plazy a vitamíny v kapkách od Vitakraftu. Navíc se mi je nepovedlo zazimovat...stále nespí - vadí to hodně?? Co dělat s tím krunýřem?? Děkuji za rady...

Nejsem si jistá jestli to v papírech hledám dobře, ale želva zelenavá by mě být vylíhnutá : 30.11.09 - ta má měkčí spodek, prostřední želva vroubená 19.5. 2010 - ta nemá měkčí a nejmenší želva vroubená 12.10. 2010 ta má měkčí.. Je možné, že jsou ještě mladé a ztvrdne jim??? Jsou to mláďata...
Osvětlení mají UVB repti glo 2.0 a žárovku dayling spot Sun Glo 50W. Stravu mají - přez léto měli denně čerstvou pampelišku a luční traviny... teď ledový salát, jablka, seno, okurky, strouhám jim sepiovou kost, tekuté vitamíny od Votakraftu mají : Vita terra Reptile elixir. želvuchy koupu..mám jim něco přidávat do vody? Děkuju

Je možné, že jsou ještě mladé a ztvrdne jim??? Jsou to mláďata.

Ono je to dost subjektivní měkčí/tvrdší... Malé želvy jsou prostě pružnější a navíc čistě z fyzikálního hlediska (skládání a rozklad sil) je plastron (který bývá rovný nebo velmi mírně vypouklý) díky svému tvaru oproti karapaxu (většinou silněji vypouklý) prostě jednodušeji "promáčknutelný" a může se tak zdát měkčí než karapax.

Z toho co píšete není jasné, jestli ten plastron(y) byl dříve tvrdý a pak změknul, nebo se vám jen zdá trochu měkčí vůči té zbylé želvě.

Osvětlení moc komentovat nechci, jen předpokládám, že jej máte dostupné ve vhodné vzdálenosti a ne za sklem :-). Vlastní názor si můžete udělat podle těchto stránek Měření zdrojů UV záření z 13.12.2008 na Terabazaru TSP a Měření zdrojů UV - úvod.

Ten Vita terra Reptile elixir má podle všeho obsahovat vitamíny A, D3, E - ty jsou předávkovatelné a vzhledem k minimální hmotnosti mláďat to jde ještě snadněji. Nevím jak se tenhle přípravek má dávkovat, nikde jsem to nezjistil, takže doufám, že jim toho nedáváte moc, protože předávkování D3 může vést právě k odvápňování kostí a způsobit to měknutí (pokud to není jen subjektivní).