Rhacodactylus ciliatus - mužou byt pohromade?
Dobry den poridil jsem si 3 pulrocni Rhacodactylus ciliatus 2 samičky a 1 samce od chovatele z Brna jsou krasni a v poradku. A chtel jsem se zeptat jestli je v poradku když jsou pohromade v terariu 45x45x60 (d,h,v)
Podle chovatele ktery mi je prodaval řikal že je mohu mit pohromade,ale to co sem cetl na tehle poradne tak je davate k sobe až po 1,5 roku. Predem dekuji.
Podle meho nazoru je to zbytecne riziko. Byt Vami, necham samice poradne vyrust a zesilit a pripoustim az ve dvou letech. Spechat pomalu se tady dost vyplati.
A jestli se mohu zeptat co jim hrozi a v jakym prostoru by mneli byt jednotlive?
Prosim nekdo mne odpovezte !!!
vzdyt ti bylo odpovezeno - hrozi ze se budou prilis brzo parit a samicky budou snaset prilis mlade. A velikost pro jednotlivce - proste umerne velikosti zvirete, neni potreba z toho delat nejakou vedu - staci pouzivat tu bobuli co ma clovek na krku. Prcky jsme meli v terarku cca. 50x25x3O a bylo to pro dva bohate s rezervou az nekam, stacilo by klidne neco mensi. Ted kdyz jsou vetsi jsou v 50x40x40.
Mrkni na poslední příspěvek v tomto odkazu - přesně to jim hrozí
http://tera.poradna.net/q/view/122775-rhacodactylu s-ciliatus-tres?page=r130747#r130747
Dobrý večer myslím že to přeháníte mám 8 samic a 4 samce jsou spolu od mlaďat a samice mělí první snužky hned jak to na ně přišlo cca kolem roku a musím říct žádná neměla jakýkoliv problém. Chovné skupiny rok co rok obměnuji a dělám to uplně stejně a nikdy nic žádná samice neměla problém .nejstarší mají kolem 7 let a stále snáší.
Není to o tom kdy je samec napaří v přírodě se jí samec taky neptá zda má 1,5 nebo 2 roky a zda ji muže napařit ,je to o tom jak se o zvířata staráme a v jaké je máme kondici pokud mají dostatek vytamínů, vápníku a příjem vitamínu D neBo osvětlení UVB pak není co řešit.
Dokážu si představit že pokud má někdo samičku cca.roční nechá ji napářit a předtím ji svítil jen obyčejnou zářivkou krmil jen tak cvrčky které v ničem neobaloval a zvířeti nedával dostatek vápníku atd . tak to asi z velkou pravděpodobností skončí špatně.
JE TO O PŘÍSTUPU A PÉČI K NAŠIM CHOVANCŮM.
A JEŠTĚ BYCH DODAL KDYŽ STE ZVÍŘATA KUPOVAL PROČ STE SE POŘÁDNĚ NENASTUDOVAL POŽADAVKY A NEZEPTAL SE TOHO CHOVATELE OD KTERÉHO JE MÁTE . POKUD JE SOLIDNÍ TAK VÁM PORADÍ CO A JAK S CHOVEM A JEN TO ŽE STE ZAPLATIL PRO NĚJ OBCHOD NESKONČIL.
MĚ OSOBNĚ BY ASI MRZELO POKUD BYCH NĚKOMU PRODAL ZVÍŘATA A PAK ZJISTIL ŽE NEMAJÍ VŠE CO POTŘEBUJÍ. TÍM SE VÁS SAMOZŘEJMĚ NECHCI NĚJAK DOTKNOUT.
Poradil mne asi všechno a rikal prave neco jako Vy, ale potom jsem našel tuhle debatu že by do 2 let mneli byt oddelene tak jsem chtel vedet kde je pravda a hlave vaše nazory.
A jenom mezy reči použivam vitaminy - REPTIVITE myslite že bych mnel jeste neco dokoupit?
No REPTIVITE neznám každopádně by měli mít dostatek vápníku a taky něco aby dokázali vápník vstřebat to znamená buď UVB osvětlení nebo to mužete nahradit kapkami AD3 ale pořád trvám na svém že pokud jsou od mala spolu tak bude mít problém ten kdo jim nedopřeje vše potřebné.Samozřejmě mužete je mít i rozděleně ale do 2 let je zbytečné když tak kolem 1,5 roku bych to už neřešil a měl je pokupě.
REPTIVITE = VITAMINY PRO PLAZY : vit.A,D3,C,E,B1,B2,B5,B6,B12,vapnik,fosfor...
e hezké že ste tady napsal obsahh balení ale v jakém množství to je v balení.
V horbachu taky prodavají vitamixrep z obsahem vápniku ale vápníku je tam 0.0000 nic.
Já používám čistý lékarenský vapník ,perfektně drží na krmném hmyzu i druhý den pobíhání po teráriu.
O.K.omlouvam se a tady je slozeni
Dle mého názoru je tam vápníku málo já bych volil si vitamíny a vápník složit sám a vykašlat se na nějaký drahý potvory co vám vnutily ve zverimexu.
Já si míchám sám a čistého vápníku dávám 50% namíhaného množství .
A vapnik - sepiova kost treba ?
Dobrý den já kupuji čistý vápník pro lékarenské učely Odkaz:
vitaminy.html
Mno, určitě bych z velké části souhlasil, o přístupu to určitě je. Já taky za 5 let chovu rhakoušů neměl tento problém.
Ale spíš si pokládám otázku, proč je tolik dotazů, kde tento problém je? A nejen tento - je to i o floppy-tail syndromu a dalších vadách a chorobách. A to v těch dotazech je jen zlomek případů, protože je mrak lidí, kteří se prostě ani nezeptají.
Není pak snazší prostě chvíli počkat, zvlášť pro začátečníka?
Obávám se totiž, že případů, kdy nefunguje je dalece víc, než těch opačných...
Dovolim si na toto tema par uvah:
To, ze Vase zvirata jsou OK je sice krasne, nicmene porad je tu dost lidi, kteri o mlade samice v dobe casne prvni snusky prisli. A jak jste sam rekl - je to o pristupu a mne prijde o dost lepsi lidi, co si odemne zvirata berou varovat a na mozne nebezpeci problemu je durazne upozornit.
v prirode funguji nejspis take jiste mechanismy toho, jak a kde se zdrzuji ruzne vekove kategorie zvirat, takze samice, ktera jeste v prirode na rozmnozovani pripravena neni (a nechce byt tedy "obtezovana" nebo provokovana samcem), mu do teritoria nepoleze.
To jiste. Ovsem,mlada samicka, ktera kuprikladu vyrustala bez prvniho "zimovani" muze dosahnout behem roku vetsi velikosti, nez zvire, ktere hned jako mlade zimujeme a tim ho v rustu na nejakou dobu zbrzdime. Ovsem v dalsi sezone se pomer velikosti obou zvirat velice pravdepodobne obrati ciste z toho duvodu, ze rychle narostla a brzy pripustena samicka zacne produkovat vejce (do kterych investuje prednostne pred vlastnim rustem), naopak v tu chvili mensi samice bez kontaktu se samcem investuje do dalsiho rustu a na snusku je treba ve dvou az trech letech pripravena mnohem lepe, treba i jen z toho duvodu, ze je proste vetsi.
Trochu obecne (pojidac hadu necht si nebere osobne): Tohle "honeni" zvirat uz uz aby byla "dospela" a mela mladata neni jen vec ciliatu. Vesele pripoustime dvoulete gutaty, trilete hortulany, pulrocni chamiky, rocni ciliaty a pak se divime, ze maji mrnava vajicka (mladata), ktera v horsim pripade inkubujeme na vysoke teploty (uz aby ta mladatka byla venku), a lihnou se nam potom mrnavy, nezerouci pazgrivci, ktere drzime v permanentne vysokych teplotach a fedrujeme je k prasknuti co to da, jen aby uz byli veliky a "dospely".
Zpatky k ciliatum:
Ale prave tohle se ve velkem procentu u chovatelu, kteri si proste jen koupi "hezke zviratko" stava a to pomerne casto. Nekteri zacinajici chovatele proste nepoznaji, ze je neco v neporadku vcas a maji pocit, ze zarovkou a nejakymi "zazracnymi kapickami" o kterych ani nevi co obsahuji delaji pro sva zvirata to nejlepsi.
Resume: stale si myslim, ze je vhodnejsi samice chovat zvlast alespon do veku 2 let. Brzkym pripustenim muze chovatel a predevsim zvire dost ztratit, naopak - poseckanim obe strany jedine ziskaji.
Já netvrdím že je nemuže mít odděleně ale stejně tak je muže mýt i pohromadě . A je zajimavé že právě vy píšete to co píšete jelikož kamarád kupoval od Stříbrňáka (což je váš kolega či co a máte společný web) před 4-5 lety v Praze ciliaty 4 mláďata tak 4 měsíce staré a ptal se na chov zda je muže mýt pohromadě zda je nemá oddělit kvůli páření a Stříbrňák řekl že ne že už se mohou pářit kolem roku !!!! Tak nevím na co si teď tady hrajete ? nic proti vám.
s rizikem ano, jiste, pokud ho je chovatel pripraveny podstoupit se vsemi moznymi nasledky, prosim. Oddeleny chov samic od samcu do dvou let veku je ovsem hra na jistotu a urcite bych ji z vyse zminenych duvodu doporucila vsem, kdo ciliaty chovaji. To same kladu na srdce dvojnasob zejmena lidem, kteri si odemne berou mladata. Trojnasob pak toto doporuceni plati pro lidi, kteri nemaji 100% jasno v podavani vitaminu a mineralu, event. v rozpoznani zacatku nejake te metabolicke disbalance s nimi souvisejici.
Ja ovsem nejsem Stribrnak. A ac spolu mame uz nekolik let spolecny web ("ci co")a ciliaty chovame oba (pro jistotu dodam, ze nejde o jedna spolecna zvirata), faktem zustava, ze v nekterych otazkach chovatelstvi se proste a jednoduse rozchazime. To se proste stava.
Vubec na nic. Jen prezentuju vlastni nazor, pricemz vlastni neznamena nutne chlivkovy (sporne veci v chlivku neprezentujeme) a uz vubec pak to vlastni u meho jmena neznamena nazor Stribrnakuv. Zkratka - uz jsem taky velka holka .
My se prostě nepochopíme máte kamaráda či kolegu který je dáva od mala k sobě a vy zase ne, tím tedy chcete říct že se to stříbrňákovi vymstivá ?
Když tady tak zasadně bránite páření až ve dvou letech nechápu jak mužete spolupracovat s kamarádem který to tak nečiní a když je to takový problém a samice tím tak trpí tak vám asi nevadí se pak dívat na odvápněné samice od vašeho kolegy ?!!
Prostě a jednoduše já chovám ciliaty hodně dlouho a vždy si pěkné nechám do chovu mám je dohromady třeba po 10 kusech když se mi rysuje pohlaví tak si např. vyberu samice ,něco ze známýma vyměním a mám je zase opět pohromadě pokud mi samec napaříl samici nikdy jsem neměl problém nikdy mi samice neuhynula nebo neměla nějaké odvápnění atd. Dle mého názoru není nutné čekat do dvou let věku zvířete pokud mu dám vše co potřebuje pokud si ale není někdo jistý tak jak píšete vy tak at čeká třeba do 3 let to už zaleží na zvážení každého a hlavně chovatel si musí zvážit sám na co si troufá.
Vy máte názor čekat do dvou let třeba je to z toho důvodu že vám už se to vymstilo a nebo hold nemáte vše pro vaše chovance a tak čekáte do dvou let až to líp ustojí.
Nikomu nevnucuji aby pářil co nejdřív je to na zvážení jednotlivce na jeho vlastním rozumu a skušenostech .Nevím slečno nebo paní jak se dlouho pohybujete v teraristice ale já již 18 let a myslím že skušeností mám dost tak já si nechám svůj názor a vy si nechte ten váš .
Přeji pěkný večer.
myslim, ze odpoved na vasi debatu by vam prineslo procteni clanku napr. od L.Kratochvila... Sice vyzkum neprobihal na rakousich (paroedura a spol), nicmene zavery potvrzuji to co rika JaBula - samice ktere se parili brzy, umirali proste driv, navzdory tomu ze byli krmeny ad libidum a podminky byli stejne co u kontrolni skupiny... S tim, ze v prirode se mlade samice vyhyaji kontaktu se samci souhlasim - sam sem to X krat videl. Jiste, obcas k nahodnemu kontaktu dojde, ale je to spise vyjimka potvrzujici pravidlo...
Hadožroute, já si dovolím po dlouhé době zase někoho zhodnotit A to tak, že máte nejspíš nutnost mít poslední slovo a svatou pravdu. Neberte si to osobně...
Ani já ani Jana jsme nepsali, že cituji: " se zásadně bráníme páření dřív jak ve dvou letech ". Ani, že se nám to vymstívá. Mě se, jak už jsem jednou psal, u ciliátů taky zatím nic nevymstilo. Ale dávám je k sobě později.
Nikde taky nepadlo, že všechny brzy pářené samice jsou odvápněné (natož třeba Stříbrňákovy, z čehož jste ho nepřímo nařkl).
Za sebe můžu říct to, že držet pohlaví odděleně do alespoň roka a půl je doporučení, ke kterému jsem došel na základě určité statistiky - opravdu to spoustě lidem prostě neklapne.
Pokud se v teraristice pohybujete těch dlouhých 18 let a ciliáty chováte opravdu dlouho jak píšete, předpokládám, že jste jich taky dost prodal a pokud se alespoň trochu zajímáte co se děje nejen u vás, ale i ve světě okolo, tak patrně dojdete k podobným závěrům. Nebo se dočtu, že všechny vaše odchovy měly v jednom roce silná mláďata (kvalita mláďat a snůšek je taky ovlivněná "hotovostí" samice) a nikdy jste nezaregistroval problém?
Pak smekám a chtěl bych také někdy být 100% úspěšný
Závěrem - váš názor vám rozhodně nevyvracím a hádat se nehodlám. Ale až budete mít čas a chuť, zadejte si tady na TP do vyhledavače "ciliatus" a spočítejte vlákna s problémy následkem brzkého páření...
takoveho cloveka "mam" a jestli se mu to vymstiva nebo ne se zeptejte jeho. Stejne jako on nemluvi za mne, ja si netroufam mluvit za nej.
Misto spekulaci se mne muzete primo zeptat. Ne, mne se nic takoveho nevymstilo (a ani nevymsti, protoze nehodlam zbytecne riskovat brzkym pripoustenim). Bohuzel, nic to nemeni na smutne statistice, ze brzo parene samice pred nebo tesne po prvni snusce hynou o vyrazne procento casteji nez ty pripoustene pozdeji.
Ani ja nikomu nevnucuji aby paril az po dvou letech. Jak pisete sam. Je to na zodpovednosti kazdeho chovatele, a budu verit, ze zvlaste zacinajici chovatele, kteri si sebou a svymi chovatelskymi zkusenostmi nejsou az tolik jisti se nad vyse zminenymi body minimalne alespon zamysli.
Tak dlouho jako Vy ne, nicmene tady nejde o moje ani Vase zkusenosti, ale o zkusenosti lidi, kteri si od nas poridi dalsi generaci zvirat. A o jejich "blaho" mi v tuto chvili (a v tomto tematu)jde predevsim.