Coleonyx variegatus: divná gravidita?
11.septembra tohto roku som si z Hammu doniesol skupinku dospelých (vyrastených = 12-14 cm) 1.2 Coleonyx variegatus. Od začiatku boli v relatívne zlom zdravotnom stave: vyhladované a dehydrované, zvlášť jedna samica - o ktorú sa mi tu jedná. Prvé dve fotky sú pre ilustráciu, tak vyzerala po cca 2 týždňoch "výkrmu" (donesená bola ešte v biednejšom stave, ale vtedy som ju nefotil). Tretia fotka ukazuje jej fyzický stav z 5. decembra. Zvyšné 2 jedince sa "pozbierali" ešte lepšie ako táto. Od všetkých troch jedincov (držané sú samostatne) som dal 2-krát robiť u veterinára rozbor trusu na parazity - obe analýzy boli negatívne.
...a teraz, o čo sa mi vlastne jedná: táto jedna samica od začiatku vykazovala zväčšenú zadnú časť brušnej dutiny. Spočiatku som to pokladal za známku "zaparazitenia" tráviaceho traktu, ale ako som už spomenul, 2 analýzy trusu vyšli negatívne. Občas som mal pocit, že je samica vlastne gravidná (čo aj stále mám), ale už asi 2 razy "pochudla" a potom znovu sa v zadnej časti "napĺňa"... pri jej detailnom prezeraní sa mi občas aj zdalo, že vidno vajcia, ale úplne istý som si nikdy nebol. Zatiaľ som vajcia v jej ubikácii nenašiel, má len 2 malé nádobky s lignocelom, kde by som ich určite objavil.
Preto ma napadlo, že buď
a) znášku hneď po vykladení zožerie, alebo
b) vajcia tvorí a zase rezorbuje (?). má niekto s takýmto fenoménom skúsenosti?
Ak má ozaj nejaké "hormonálne nezrovnalosti", ktoré sú príčinou tvorby a opätovného vstrebania vajec, dá sa s tým niečo urobiť? Zvyšná samica aj samec už tento mesiac zimujú (T cca 16-19°C). Rozmýšľal som, že by som aj túto samicu zazimoval, možno by to ukľudnilo jej "rozbitú" fyziológiu, ale bojím sa tých vajec, čo by v sebe mohla držať (?)
dík za každý názor/radu