Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nežravosť

Ahoj , neviete mi poradiť ako čo by som mal robiť ked leguan nežerie .?? Čital som tu niektore prispevky ale nepiše sa tam . Leguan sa popalil na lampe kde dostal asi neaku infekciu . Bol som aj s veterinarom pretože raz bol taky že ležal na chrbte a myslel som že už zdochol . Nakoniec sa pozbieral teraz dycha , oči neotvara , spravil asi dva kroky no zasa leži . Veterinar mu dal imfuziu ktoru mu davame do papule ako vodu . Neviete či ked mu dam žrať tak sa mu niečo stane .? či nebude mať niečo s bruchom alebo hnačka . Nevyznam sa a akurat viem že človek po imfuzii nesmie jesť , tak či to neni aj snim tak . Už som mu trošku dal listu na drobno posekany . Mrkvy som mu daval tiež 3 drobne kusky no 1 vyplul . Neviem čo s nim . Ďakujem za pomoc

no, zkus něco vyfotit, bude to aspoň trochu ilustrační k stavu zvířete. Taky popiš chov, jak máš velké a vybavené terárium.
S fotkama se zaměř na nohy a celkový pohled na tělo. Prosímtě, ať je na těch fotkách vidět co je co, dost často sem lidi nahrávají zelený flek a to fakt nestačí.
Pak třeba někdo něco vymyslí..

fotku hned odfotim a hned tu bude len sa zaregistrujem .. Chov : žerie mrkvu s listami občas mu prihodim paradajku a jablko to posypujem vitaminmi neake reptimineral H . Terarium : lampa ktora vydava teplo ( na ktoru bohužial vyliezol ) potom UV lampa na spodku je rašelina ktoru v sobotu idem vybrať pretože mi žerie nervy .. kvety su umele a je tam studnička ktoru čistim .. ma tam misku s odstatou vodou ..

Vidíš ten ocas?Stehna?Je tam rapidní úbytek svalové tkáně, to zvíře muselo hladovět už nějaký pátek.
Reptiglo jako zdroj UVb je fakt nedostačující, speciálně pro legouše, ale v tom hlavní problém není.
Dokonce se mi zdá, že má na sobě nějaké nesvleky. Ta rána na břiše se mi taky jeví jako neošetřená, aspoň tekutým obvazem zastříkat, předtím možná očistit ředěnou betadinou.
Pokud toho leguána chceš zachránit, zjisti si, kde v Tvém okolí je kvalitní veterinář, tohle sám nezvládneš a nějakému psíčkařovi taky nedávám moc šancí.
EDIT: koukám na tu spáleninu na břiše, zdá se, že to je docela hluboké zranění, podle mě je to konečná, nevystupovat..

Leguan hladoval od utorka kedy sme si mysleli že je prejedeny v sobotu bol veterinar .. UV : každy mi radi inak tak neviem v predajni mi povedal že je to pre leguana ( neviem či som si nepoplietol čisla ) ranu ošetroval veterinar a aj oco sa na to pozeral ktory bol tiež veterinar .. Nesvleky .?? Neskušal som ho zvliekať je mi to neprijemne .. EDIT : hlboke ano .. s tou konečnou osm to nepochopil prepač ..

nic ve zlém, ale člověk co není specializovaný na plazy toho moc nesvede. Zažil jsem veterináře, co se na šupináče i báli sáhnout, takže si o tom myslím své. Osobně se domnívám, že hladovkuje dýl než od středy, možná si něco sem tam zobl, ale tím, že jsi krmil tím, čím jsi krmil, tak to asi taky udělalo svoje.
To o té konečné jsem myslel tak, že to je zvíře na zdechnutí.
V málokterém zverimexu bych si nechal ohledně něčeho poradit. Reptiglo určitě není dostatečné pro leguána. I to terárko co máš je dost nevhodné, ale to je na delší debatu...
EDIT: pokud zůstanou nesvleky např na stehnech, nebo prstech, prostě tam, kde můžou zaškrtit krevní oběh, je to důvod, kvůli kterému může odumřít celá končetina. Takže příjemné, nepříjemné, mělo to pryč už dávno..

dakujem .. Tak zatial viem porovnať že leguanovy ten veterinar dosť pomohol .. len to sa neda posudiť cez internet .. Leguan už bol v koncoch nereagoval ani na dotyk .. teraz už stači otvoriť terarium .. A ako to mam zvlieknuť .?? Bohužial už mu odpadli 2 prsty .. takže už viem aj pričinu .. dakujem

Ty nesvleky by měly jít normálně sloupnout rukou, popř když se lego koupe, kůže se rozmočí a pak to jde krásně dolů. Pro leguána to není nepříjemné, nesmrdí to, není se čeho bát. Rozhodně je potřeba to udělat. Zkus to ale udělat tak, ať mu nenamočíš to břicho. S tátou zauvažujte desinfekci a zastříkání toho břicha tekutým obvazem... Kdoví jestli to není i na antibiotika při takovém rozsahu zranění, ale nejsem vet..

Substrat už pojde von ale to nemyslim že mu to može TERAZ neako vadiť kedže nema sily sa pohnuť .. Žrať ano skušal a zobral si skušal som mu dať menej zajtra mu dam viac potom ešte viac .. niečo zobral niečo vyplul ak som mu dal trošku večšie kusy tak ich vyplul - nemohol to polknuť ..

substrát musí ven, ale nech to na ráno. Je to z toho důvodu, aby se mu to nedostávalo do ran atp. Prostě sterilní prostředí. Taky když tam budeš mít papírové ubrousky nebo ručníky, tak se Ti to bude líp uklízet. Potravu zkus nasekat co nejvíc najemno.
Pokud bude pít, možná bych mu zkusil ve vodě rozpustit hroznový cukr, glukózu. Rychlý zdroj energie, možná by mu to pomohlo, ale je to takové bylinkářství...

Jak už psal Redsnake, ten legoš už je na hraně, nebo dávno za... To není problém posledních pár dnů, ani týdnů. To pravé stehno (to půjde do masa), spálenina na boku a špinavé okolí kloaky svědčí o všem. Strhnout starou kůži už nic nevyřeší. Teď už zbývá jen plastový box, hygiena a dobrý veterinář, a i tak jsou šance malé.

když to majitel nechá dojít takhle daleko :-(...přesně takhle totiž vypadají týraní leguáni. To zvíře zřejmě bylo dlouhodobě zanedbávané, krom absence svalstva a kůže ve špatném stavu má už i deformovanou pánev- ty nohy nahoru- se obávám, že ho nezpraví už ani specialista na plazy :-(

Určite ano . Myslim že brat tu niekde daval fotky . Leguana bol inak pozrieť veterinar a vyzera že sa s toho dostane . Dostal injekciu ktoru mu treba davať každych 24 hodin . Leguan začal viacej žrať , piť a pohybovať sa . Nakoniec som ho zvliekol ( zistil som že to nie je až take hrozne ako som si myslel ) dakujem za pomoc :beer:

No to terko je nevhodne,ked sa lego spamäta,treba budovat nove,ale už orientovane na vyšku.Dôležita je teplota na vyhrevnom mieste-ta ma byt okolo 35 st.Skus narychlo kupit Par žiarovku,v Baumaxe maju tušim od 60 w,ale neviem či nebude moc silna.Vykon maju ako klasicke žiarovky,ale vdaka špecialnemu sklu,vyborne hreju.Na dne stači aj 24st.Tu žiarovku daj vyššie,kup aj uvb.Len budeš mat problem tam niečo umiestnit.Kvalitne su vybojky,ale nižšie wataže od 35w potrebuju predradnik.Bez predradnika začinaju až od 100w a s tym už môžeš mat problem.Keby sa to dalo aspon dat nad terko.V tom pripade by si musel mat strop z pletiva.Na liečbu by prospela ozaj kvalitna vybojka.Na Svk su dostupne Sery,ale to ma 130 w,neviem ale ako hreju.
http://www.serashop.sk/eshop/detail/849/75/teraria /technika/osvetlenie/sera-reptil-sun-heat-130w
tuto ju kupiš.Vidiš,upozornoval som brata a kam to dospelo...Držim palce.

Vysoká teplota je žádoucí především na vyhřívacím místě, tam můžeš jít až nad 35-40C, ovšem mujsíš zajistit, aby se zvíře už nemohlo popálit! Zároveň je nezbytné, aby mohl leguán z toho hicu pryč, aby měl v teráriu různé teplotní pásy. Na nejchladnějším míswtě je teplota 27C nesmyslně moc, je třeba ji snížit klidně na 24-25C. Mnohdy má zvíře potřebu zchladit organismus.
Pokud jde o výbojky a jejich výhřevnost, je to velmi rozdílné. Některé žhaví, jiné nevydávají téměř žádné teplo. Je třeba odborné rady. Napiš co nejdřív na info@terashop.cz, pan Michael Čapek se v tom vyzná a jistě Ti rád a dobře poradí, jakou alternativu vybrat. Kromě toho je častým hostem tady na poradně, tak se možná i ozve. Taky se můžeš sám podívat na nabídku výbojek na jeho stránkách www.terashop.cz
Nepodceňuj to UV záření. ReptiGlo je u takového zvířete skutečně k ničemu, vyhozené peníze. Prodejci ve zverimexech to zřejmě vůbec netuší - a nebo ano, ovšem chtějí prodat, že... V tuto chvíli může být kvalitní UV záření důležitým pomocníkem při léčbě Tvého leguána. Vše se lépe hojí, nastartuje to imunitu, neváhal bych, pokud jsi tedy ochoten investovat do svého zvířete peníze a zachránit ho.