Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem začínáme s chovem gekončíka nočního

Mám plastový box o rozměrech 57x39x28 cm a tak jsem se na něho díval, přemýšlel a napadlo mě, že byc do toho dal párek gekončíků nočnich.Problém je v tom, že mě nenapadá jak bych to mohl vytopit protože topný kabel a folie to mi přijde dost radahé a žárovku by to nemělo smysl ani zkoušet protože zavěsit do plastového víka květináč je dost velká blbost.No tak bych poprosil o nějaké ty rady atd.Jo ještě mě napadá budou ty rozměry stačit i pro ten dospělý pár?!

pre pár by tie rozmery stačili (28 cm je snáď výška, že?), ak by samec nebol moc dominantný a gekončíci by mali dosť úkrytov. choval som kedysi pár v teráriu 60x34x35. záleží to na tom, ako zostavený pár bude spolu vychádzať.
k vyhrievaniu: každé vyhrievanie niečo stojí... ja by som bol v tomto prípade za topnú fóliu, podloženú pod 1/2 až 2/3 terária, samozrejme úkryty by mali byť v "teplej" aj "chladnej" časti terária.

ináč, ak máš problém s "drahým ohrevom", odporučil by som namiesto gekončíkov nočných stredoamerické gekončíky Coleonyx mitratus alebo C. elegans alebo menšie východoázijské Goniurosaury (napr. Goniurosaurus hainanensis). nevyžadujú moc vysoké teploty, ak je v byte cca 22-26°C, dajú sa chovať aj bez vyhrievania. sú to však vlhkomilnejšie druhy, takže treba aspoň časť terária udržiavať mierne vlhkú a miesto piesku/štrku radšej použiť ako substrát lignocel či rašelinu

pre párik spomenutých druhov by daný box takisto vyhovoval

topný kameň na vyhrievanie terária (ako jediný zdroj) je blbosť, ten robí len teplý bod v teráriu... topná fólia je určite lepšia, hreje plošne. klasická žiarovka hreje síce tiež len lokálne, ale keďže je spravidla silnejšia než kameň, ovplyvní teplom väčší priestor

ja som g. nočným vyhrieval cez deň žiarovkou, v noci bol zapnutý topný kameň a na ňom sa občas vyhrievali, najmä samica keď bola gravidná

ak spomenuté druhy (coleonyxy, goniurosaury) nepoznáš, vyhľadaj si trebárs na googli...

najmä mitratusy vyzerajú trochu podobne ako g. noční, sú len menší a štíhlejší. nie je ťažké ich zohnať, podobne tie G. hainanensis sa chovajú a množia pomerne hojne

pre tie by 24-26°C bolo skoro ideálne :)

Ty se divíš že tě provokujou když máš tak divný dotazy :-) promiň ale když chceš něco chovat tak tomu musíš něco obětovat a je jasný že to stojí peníze, já mám pro gekončíky terárko 100 x 46 x 40 a mám tam tři samice tenhle rok budu kupovat dospělého samce, vytápění mám vyřešené tak že mám 25W žárovku a pod ní mám kámen který se nahřívá a je to, a v noci mám pokojovou teplotu nic složitého.

Je vidět , že je línej číst, zadá dotaz a myslí si, že mu tady někdo popíše ideální návod na chov čehokoli, který pak už jen stačí dodržovat a je v poho.
Podle mě má PEPEK pravdu, proč ho nějak buzerovat jak píše?
Osobně bych na podobná vlákna nereagoval, ony zapadnou, dotazů bude čím dál míň... Prostě pohodička ne?
PB