Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zrnokaz - manipulace

Dobrý den,
Může mi někdo ze zkušených teraristů poradit, jak se s těma potvorama ksakru manipuluje? Nemluvím o "z nádoby k chovanci", ale o efektvnější manipulaci. Tj. Podařilo se mi je rozmnožit (ne že by to snad bylo nějak těžké) a vzhledem k tomu, že už jich mám mnohem víc, než potřebuju, ráda bych nějaký prodala a jiný přendala do nových čistých násad (tj. bez starých fazolí). Vídávám inzeráty "50ks brouků v násadě" - prosímvás jak je možné ty brouky spočítat či oddělit od fazolí? Jak se s nimi prostě manipuluje? Podchladit nevím, jestli můžu (nevím, jestli to přežijí brouci, larvy i vajíčka, nehledě na to, že se mi asi nevejdou do mražáku :-D)
Zrnokaz = malý cca 4mm brouček, žijící na fazolích (myslím, že se jmenují černé oko), lezoucí po skle

Děkuji všem za odpověď.

A pro zajímavost, kdo mi první poradí fungující způsob, má u mě násadu zdarma (k vyzvednutí na příští Liberecké burze).

Dík Anička

Ja to delam pomoci "cucaku" - mam v sobe dve trubicky oddelene puncochou (jedna hadicky je kratka a je vlastne jen prostorem pro nasate brouky) a po nasati pusou konec tohle všeho zavřu prstem :) Pak je prenesu kam potrebuji a jen vyfouknu. Pocet si myslim lze odhadnout, ale takhle je i spoctes (pres nejakou krabicku).

Ano,
"cucák" (po domácku dělaný) mám doma na octomilky a zrnokazy s tím přenáším "z nádoby na krmení", ale to jsem nechtěla vědět (jak jsem psala výše) ...
Mám plnou sklenici (víc sklenic) zrnokazů s hromadou fazolí.... nechcete mi přece říct, že je mám všechny "vycucat" ... to snad ani nejde, nedokážu si to v takovém množství představit.
To Vážně neexistuje nic efktivnějšího (ve většim měřítku)? Něco jako krátkodobé podchlazení cvrčků, nebo tak.

ahoj Anče:-)asi se pletu,ale Rh. je nedají...jsou moc tvrdý;-).Pro jiné o.k.
Tvrdíš,že bude násada(no hlavně at nejni od lopaty):-D,do LB nepojedu ani náhodou "bydlí tam divný"lidi:-D:-D:-D.
Ne těd vážně:-D:-D...,ale exhaustor je nejrychlejší ;-) a nebo síto..normálka je přesýt(podchlazené)dál už to znáš.
Taky jsi si psala,že je jich habakuk(polovina habaděje):-D,tuty brouci jdou normálně "přibrzdit"..myšleno dát je do zimy!!! a bacha oni vydrží hodně;-),tak pak zjistíš co je to za seberanku:-D:-D myšleno a.d druhu všechno co popadá dlouhodobě pod15C je z východu:-D:-D a tuty naši dají i -10C a pojedou pořád;-);-)

Ahoj,
Taky to máš celkem daleko... Nejsou pro Rhampheleonka, ale na rozkrmování lepidek (ovšem zatím mám prcka jen jednoho a brouků habaděj - jenou tolik než habakuk). Takž je mám podchladit? Jakože na minutku (dokud neztuhnou) do mražáku? nebo do lednice? Měl jsem je v lednici 5 min a nějak výrazně to nepomohlo. Hlavně nevím, jestli to nezabije vajíčka - larvy (nebo i dospělce), abych pak nenabízela lidem "zabité" násady.
Jinak už sem zjistila, že vydrží hodně a hlavně vylezou po všem - myslím, že už vím co je to za sebranku (ještě že nedokážou přežít v ničem jiném, než v těch fazolích).
Jinak je to zrnokaz skvrnitý (zapomněla jsem to napat hned).

Já je chovám ve stejných krabičkách jako se prodávají cvrčci. Do novejch krabiček s připravenejma fazolema je přendávám normálně lžící. Sklepnu je ze stěny krabiček do fazolí, než se vzpamatujou tak je naberu i stěma fazolema (cca 2-3 lžíce) a přendám do nový krabičky a obě rychle zavřu. Nezdrhne mi většinou žádnej brouk.....

já je dám do ledničky tak na 5 - 10 minut a když je vyndám, několik minut jim trvá než se začnou hýbat. Na novou násadu stačí klidně 10 zrnokazů. "Bohatost" násady spíše závisí na počtu fazolí. V každé fazoli se může vyvíjet jen omezený počet larev (myslím tak maximálně 2 - 3), množstvím fazolí lze tedy dobře regulovat počet líhnoucích se brouků.

Takže vzkaz pro budoucí generace.
Ani jedna z odpovědí mě plně neuspokojila. Podchlazovat brouky mi absolutně nefunguje (asi mám moc teplo v ledničce, nevím), odstředivku jsem nepochopila a všechno to dělat obyčejnym "cucákem" si nedokážu představit.
Nicméně inspirovala jsem se.
Konečné řešení: Obří "cucák" z vysavače.
Klasický vysavač, nastavený na nejvyšší výkon. Konec hadice má nasazenou silonovou ponožku (zachytává brouky), na tom je nástavec (rolička toaleťáku přidělaná izolepou), na kterém je síto s velkými oky (= zachytí fazole, ale brouky pustí do ponožky). Celou tu velkou násadu jsem vysypala do platvového bohu a rejdila s "cucákem" - projížděla a tak .... nevysosalo mi to všechny, ale vysosalo to valnou většinu brouků (tak, že sem udělala násady, ale zbylo mi na další chov = akorát ... možná to do budouca vyladím). Brouci uvězněni v ponožce, přesypáni do klasické sklenice od okurek a už se mohlo dávkovat do násad.
Tak abyste příště věděli jak na to.
Jinak myslím, že mé řešení se nejvíce podobá klasickému cucáku, co mi byl razen, takže gratuluji VH - máš u mě násadu zdarma (pokud si ji na Liberecké burze - nebo jindy v Liberci - do burzy, vyzvedneš).
Pro ostatní mohu Vám nabídnout k prodeji násady zrnokazů (200 fazolí, lžička brouků) dnes vytvořené za 45,-

Díky za Rady, Anička
:-)

Tak si trhněte :-) (nemyšleno ve zlém) ... Šlo mi o to oddělit brouky od starých fazolí ... a to bych asi udělala jak, kdybych je nabírala jen lžící? Hmm? Když ty potvory zalézají do děr ve fazolích ... Já zas nemám čas na srandy, jako vybírat je lžící ...
Samozřejmě proti gustu, žádný dišpupát. Chtěla jsem jen poradit budoucím :-)
Hlavně že sme všichni spokojení ...

Nečertím, sem nad věcí.
Fazole mi tam vadí esteticky, objemově (čím víc starých fazolí – tím míň nových) a nevím… prostě mě tam lezou na nervy … teď mám krásný čistý nový násady, kde je přesně lžička brouků (čistý objem brouků bez starých fazolí) a žádný starý hnusný fazole … nevím, to vítězí asi ta ženská stránka ve mně :-D. Bez starých fazolí mám přesně (relativně) dané dávkování brouků. … já nevím, prostě mě tam deptají :-D