Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topný kabel vs. topná rohož

Dobrý den,
využila jsem sice pár vláken, ale nikdo mi neodpověděl na mou otázku, co se týče topné rohože, proto zakládám nové. A tlačítko ,,hledat" jsem také použila :-[
prosím vás všechny zkušené teraristy o radu. :puff:
V teráriu 80x50x70 budu potřebovat noční teplotu okolo 24°C a nevím, jak je to se závislostí wattáže na teplotě. Byl by vhodný topný kabel 15W? Řekněme, že bych mohla terárium ještě odizolovat polystyrenem... Nebo topná rohož? Pokojová teplota v noci je tak 18-20°C
Díky za odpovědi, vážně už nevím, co dělat. Sice vím, že určité věci je třeba odzkoušet (např wattáž žárovky), ale to by bylo sakra drahé zkoušení :-(

Neni topna rohoz identicka s topnym kabelem vpletenym do sitky?

Odhadem mi 15W prijde malo na tak velke terarko. Je zrejme lepsi mit silnejsi kabel a k tomu termostat; aby byla rezerva a kabel nejel v kuse (a nakonec stejne na pozadovanou teplotu nevyhral...). Ale to uz se tady nekolikrat resilo. Tlacitko "Hledat" bylo mozna pouzito spatne ;-). Krom toho je to opet vesteni z kristalove koule. Nikdo nemuze vedet, z ceho je terarko vyrobeno a jake jsou potencialni tepelne ztraty.

Na druhou stranu, taky ted resim kabel a teplotu v novem terarku. Myslim, ze 30W kabel by to mnel zvladnout, ale 40W je mozna jeste lepsi. Drahe to nebude, kabel vyjde na par stovek. Jo, a neradim jako zkuseny terarista, pouze jako obycejny terarista prezentuju svuj nazor. Snad teda nevadi, ze jsem se ozval.

Nebyly ty predchozi dotazy takove ty "kabel na vyhrivani nebo infracervene vyzarujici rohoz"?

Hmmm... myšlenka je to dobrá :-) (s tou síťkou)

Ano, na termostat by asi bylo nejlepší... Ale jak je to s instalací toho kabele na termostat? Já se v tomhle vůbec nevyznám, pro mě je tohle naprosto fénická vesnice :-[

Pardón, tera je celoskleněné, polystyren zezadu a obou stran, větrání zespoda a z vrchu. zespodu snad úniky tepla moc nebudou.
To nevím, jaké to byly dotazy, ale o wattáži tam nic psané nebylo, jaká by byla vhodná a tak

No inštalácie kabelu a termostatu nie je nič zložité.
Jednoducho zapojíš prívodný kábel od výhrevného káblu do termostatu a ten následne do zástrčky. Čidlo termostatu položíš na miesto merania teploty (na substrát nad kábel)a nastavíš na termostate požadovanú teplotu.
Celý zázrak :)

resp. nemusí to být přesně 24, ale nějak kolem... bude tam P.r. a my tu máme hlavně přes noc kosu... myslím, že by se jí 18 ° moc nelíbilo.. hlavně když čtu všechny ty příspěvky tady, internetové stránky a taky jednu příručku (Krajta královská, Ota Knoblauch), tak tam se dočítám, že teplota nesmí klesnout pod 20... jako třeba v létě to snad nebude ani moc potřeba, ale na podzim, v zimě a na jaře rozhodně :-)
resp. se tam píše, že ve 2-3 měsících v zimě je OK 18-20, ale v dalších měsících by to mělo stoupnout na 22-25