Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem štír na začátek

Dobrý den,
chtěl bych poradit nějakého nejedovatého (myslim tim pro člověka nebezpečného) štíra do terárka, které by šlo na poličku 15cm hlubokou (neni podmínkou), stačila by mu pokojová teplota a byl k sehnání nejlépe v Ládví. Díky za odpovědi.

Dobrý den,
podle mého názoru k chovu štírů pokojová teplota nestačí (pokud nemáte přez den min 22C°, ale lépe 26-35C° podle druhu štíra a přez noc 20C°). Jinak do začátku bych doporučoval štíry rodu Pandinus (např. imperator, cavimanus atd.), Heterometrus (cyaneus, spinifer atd.). Dají se chovat ve větším počtu a jechych jed je zanedbatelný (nemluvě o tom, že se vás štír bojí a brání se převážně "klepety"). Jejich nevíhodou je, že jsou velcí tudíš jich nejde mít v malém teráriu příliš, ale na druhou stranu když chováte jen jednoho podle mě nejní spokojený). Dále záleží jestli máte zájem o dospělé štíry nebo o mladé. Doporučuji si o nich něco přečíst: www.velestir.cz
www.stir-info.ic.cz

www.stir-info.ic.cz -> "Pokud se o chovatelství nijak zvlášť nezajímáte, nechcete tedy své chovance rozmnožovat a chovat pouze dospělé jedince, pokojová teplota stačí."...o teraristiku se zajímám, ale rozmnožování neplánuji. Jak to tedy je? A myslim, že pro Pandinus a Heterometrus by asi to terárko o hloubce 15cm zrovna nevyhovovalo.

"Bohužel" nemáz zkušenosti s chováním štírů bez pořádné dávky tepla. Hloubka 15cm nejni vyhovující protože sám štír má větší délku těla a já používám terarium o hloubce 30-40cm. Ale pro mlade by hloubka 15cm bohatě stačila (na rok až 2) a stačil by jim slabý zdroj tepla např. topna podložka 7-15w v hodnotě 300-400kč.

Tak teď sem zredukoval larvy L3 Chalcosoma atlas z akvárka 70x40x27 do dovu boxů a tudiž je volné. Ale matka mi řekla, že se musim z výdajema na elektriku vejít do 300kWh (resp. 1500,-) a to už i teď překračuju, tudiž by sem do něj chtěl pořídit něco, kde nebude další spotřeba elektřiny.

Je spousta menších druhu štírů, které se podle mě dají chovat jen při pokojové teplotě, všichni nežijí jen v teplých oblastech, jsou štíři kteří žijí 5500m nad mořem v Himalájích třeba i pod sněhem. Myslím, že pro vás by byl ideální nějaký menší druh sklípkana, ti bez problémů mohou žít celý život při pokojové teplotě.

No já osobně by sem do pavouka klidně šel, jenže sestra trpí extrémní arachnofobií, takže rodiče jsou proti. Já by sem jí tu radost kldině udělal a pořídil si ho xD. Takže radši toho štíra. Přemýšlel jsem i o nějakém bičovci, ale ten se mi moc nelíbí.

No tak E. carpathicus je jednoduše chovatelnej a žije i u nás. teplo taky nepotřebuje a ve většim terárku jich můžeš mít bez problémů víc. jenom na ty 1. svleky , který někdo nabízí v tom inzerátu budeš muset dát nejdřív do malejch krabiček a teprv až poporostuo tak do toho terárka. a přece jenom je vychovat taky není zas taková sranda.

S teplotou bych si nedelal absolutne zadnou hlavu,, vubec jim nesvit a ani je nevyhrivej, pokad nechces nejake poustni druhy , doporucul bych ti stiry pro uplne zacatecniky coz jsou bezpochybne Pandinus imperator, museli by mit ale az vyrostou vetsi terarko, jsou to velci stiri, rod Heterometrus je taky vhodny ale tito stiri jsou uz vice agresivnejsi nez rod Pandinus, pokad by si je chtel dat za kazdou cennu do toho terarka ktere by melo tech 15, tak by byli nejvhodnejsi ti rodu Euscorpius ale v 1.svleku bych je vubec nedoporucoval je to opravdu velka piplacka a neni to jednoduche,, pokad by sis pockal nekdy do leta urcite budou na prodej od lidi co je dovezou odnekad od more, vetsinou to jsou adultni kusy s velkou moznosti brezosti takze by ses posleze mohl pokusit aji o svuj odchov, cenna za stiry neni vysoka, nemusis jim svitit, nepotrebuji vyhrivat ,staci jim pokojova teplota. Pokad by se jednalo o velmi mlade doporucil bych to vyhrivani na 28 aspon jinak vubec, :-) PT