Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná a želva červenobřichá

Dobrý den,

máme asi 8 let starého samce želvy nádherné a nedávno jsem koupila příteli mláďátko želvy červenobřiché. Ve zverimexu mi řekli, že není problém dát je dohromady.

Akvaterárium máme velké cca 90x40, cca 18 cm vodní sloupec. Ten starší samec si obvykle malé želvičky nevšímá, ale občas po něm vyjede a snaží se ho kousnout. Párkrát ho už pěkně chňapl, naštěstí zatím vždy jen do krunýře. Ale není líný ani za malým vylézt na vyhřívátko, chňapnout ho a zase slézt. Hlad by velký mít neměl.

Mrňous byl dneska celý den na suchu na vyhřívátku, myslím, že se velkého bojí. Jsou spolu teprve pár dní a jsem pořád doma a mám je na očích, ale bojím se, abych mrňouse nenašla někdy pokousaného, či mrtvého. Poradíte mi, prosím?

Děkuji!

Zaděláváte si na problém. Nejde jen o hlad ale i o vzájemnou rivalitu. Ten 8 let starý samec ji tam tolerovat nebude. Ony ty trachemysky ani jiné vodní želvy nejsou žádní andílci. Velikostně rozdílné želvy po kupě jsou problém i v rámci jednoho druhu, natož mezi různými druhy. Takže jedině oddělit.

UF, to jsem zrovna slyšet nechtěla. Nemám prostor na oddělení, takže to asi ještě zkusíme nějak vydržet a pokud si nezvyknou, budeme muset Mrňouse prodat. Teď večer jsem si potvrdila, že malý se bojí (popravdě ani se mu nedivím).

Štve mě, že jsem se nechala napálit a věřila jim v tom zverimexu. Přitom doteď jsem měla pocit, že v Pet Centre jsou dobří - vždy mi dobře poradili, krom tentokrát.

Děkuji Vám za odpověď!

Tak snad není problém tu menší želvu dočasně přemístit do nějaké větší plastové nádoby.

Ve zveráku (jako v každém jiném obchodě) potřebují hlavně prodávat, ne radit. Teoreticky ty želvy pospolu můžou klidně i dlouho vydržet, když bude ta malá rychlejší :-), ale to riziko tu prostě potenciálně je. Pak se taky třeba může stát, že prcek se nedostane k jídlu, nebo ze stresu žrát přestane, začne slábnout, být pomalejší a jednou ho ta větší prostě dostane.

Nepíšete, jak jsou ty želvy velké. Tudíž celou dobu předpokládám, že dospělý samec elegansky může mít 15 cm a víc, a mládě P. rubriventris kolem 5 cm. Než ho ta malá doroste, ještě pár let potrvá... Až budou +- stejně velké, tak je můžete dát dohromady. Jestli se vám na to chce čekat, to si musíte zvážit sama.

Přesně tak. Velká želva nádherná už má kolem 20 cm, malá červenobřichá má tak těch 5cm. Až budou stejně velké, tak jim bude malé akvaterárium, takže stejně budu muset kupovat nové, větší. Očividně jsem se šeredně přehmátla v téhle koupi a rozhodnutí.

Díky mockrát za rady!

Hmm zajímavé. Můj samec má necelých 19 cm a to je mu 17 let. Jinak kromě vzájemné agresisvity se klidně může stát i nehoda při krmení, kdy ten samec té malé pseudemysce může s přehledem ukousnout hlavu nebo nohu. Určitě oddělit. Co se týče zverimexu, klasický přístup - pamatuju si svého času: "ta želvička už více nevyroste". Ale já byl informován, takže jsem nenaletěl, ale přesto koupil ))