Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem co všechno nachystat na nové terárko

ahoj,začínáme stavět baráček a nezapomínáme i na miláčka rodiny leguána. zedníci zdí příčky a já si vyhradila prostor v kuchyni (jinde se terko nevejde), kde bude leguán. bude cca metr široké, něco přes metr hluboké a na výšku - až ke stropu. ráda bych na dno terárka dala takový ten spodek ke sprchovému koutu (hluboký) i s výpustí - kvůli odpadu, který se rovnou do něj svede. no a nahoru přijde nějaká pořádná výbojka. co vše je potřeba zavést do takového terárka, aby měl leguán vše? tím myslím ohledně elektriky a podobných věcí. děkuji za rady. jo a leguán už je veliký. měří něco přes metr

výška by měla být kolem dvou metrů. a není třeba tam dát i nějaké odvětrání? a s tou velikostí...jak jinak vyřešit bazének, aby se mi tam ješterka vlezla? když to terko bude na rozměr malé? bazének nedávat a pouze rosit? ona se totiž ráda koupe v lavoru, co má ve stávajícím terku.

Myslim si,že pri vystavbe domčeka sa najde dostatok stavebneho materialu.To terko je male,aspon jeden rozmer - dlžku by som dal 150 cm.
Ako odvetravanie stači použit odvetravacie mriežky. Uvb vybojku už kvalitnu,ešte som nevidel s podielom 5 ???,to je daka blbost.
http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.browse& category_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcch k=1&Itemid=1
http://www.terashop.cz/index.php?option=com_virtue mart&page=shop.browse&category_id=25&Itemid=1
Ja mam bazen - klasicku vaničku na kupanie deti,ale keby bola možnost tak to už riešim s vypustom.
http://www.johny31.estranky.sk/fotoalbum/nezarazen e/nove-terko
Ja to mam riešene takto.

Podla mňa je 10tka veľa pre zviera z topickych dazdovych pralesov. Nebude to preňho prirodzené, čo sa týka spektra svetla aj podielu UVA a UVB.
V tropických dažďových pralesoch na zem dopadá iba zlomok žiarenia, aj ked leguán vylezie na strom, tak sa stále nedostane na najvyššiu časť lesa, a aj keby sa dostal, tak tam ten podiel bude ovela nižší ako 10. UVB 10 je na púšťach, možno na púštnych stepoch, ale určite nie v tropických dažďových pralesoch. ;-)
Okrem iného vetrať treba ale iba natoľko aby si tam vedela udržaťurčitú vlhkosť, ktorá je tiež dosť dôležitá.

Nebude to preňho prirodzené, čo sa týka spektra svetla aj podielu UVA a UVB.
Samozrejme,že nebude,preto sa davaju do terariek svetla s rôznym spektrom,presnejšie povedane vybojky s dennym spektrom svetla.Hadam nechceš neonovu trubicu porovnavat so slnkom na pušti,alebo aj hocikde inde v prírode.. :-D
Len tak mimochodom väčšinu času travia lenošenim na konaroch,na poludnie sa stiahnu do tiena.
S vlhkostou by som to tiež neprehanal,je jednoduchšie porosit ako liečit plesne a rôzne kožne choroby.

Zdarec

vylezie na strom, tak sa stále nedostane na najvyššiu časť lesa

-no tak to bych si dovolil oponovat...leguáni patří ke stromovým živočichům, tudíž na zem se skoro nedostanou (po vilíhnutí se zdržují u země),jsou to obyvatelé nejvyšších stromových pater v pralese a zde tráví většinu svého života.(vyhříváním na sluníčku tráví značnou část dne...)

10. UVB

- tohle jsem jaksi nepochopil....myslím že takovéto popisky se nachází u legendární reptiglo...ale u výbojek sem to teda neviděl..

S Johnym souhlasim ohledně tý velikosti...ta bude stačit pro mladého jedince ale pořádnej "klacek" by v něm mohl trpět klaustrofóbií:-D

-větrání bych udělal přes celej strop (můj názor)...a podle toho pak měřil teplotu a vlhkost nikdy by to němělo být stylem-malá vhkost/teplota tak já zmenším větrání a ono to bude ok.
-tu vlhkost pak udržíte četným rosením (podle vlhkoměru si zvolit počet rosení/den)

a tu výbojku jak už psal Johny www.terashop.cz

V tropických dažďových pralesoch na zem dopadá iba zlomok žiarenia, aj ked leguán vylezie na strom, tak sa stále nedostane na najvyššiu časť lesa, a aj keby sa dostal..

Poslyš, leguáni ale nežijou u země v dešným pralese...oni totiž nežijou ani přímo v deštným pralese, ale při jeho okrajích a kolem řek, což jsou světliny plné slunce. Navíc teda legoši obývají i sušší a otevřenější oblasti. Třeba caatingu, což je tropický suchý les a buš, kde ani nejsou příliš velké stromy a lega tam žijou v křoví. A slunce tam je hafo.

Znašaju sa podozrivo kludne.Samice okolo 4 rokov,samec bude mat 5? Nepoznam presny vek.Terko ma pôdorys 5 uholnika boky su 70-cm,dvere 115 cm,vnutro-zadok terka je 2x 150 cm,vyška je 255 ? cm -po strop.Je to položene na muriku z tvarnic.Vyška tych presklenych ramov je 200cm.
V 01/2011 sa parili,tak uvidim čo z toho bude.

Ahoj johny13, dobré jitro - nádherné terko. Včera jsme doma řešili situaci "stavím dům a vyhradil jsem si místo na terárium" a došli jsme k názoru, že by to dopadlo tak, že by z 4+1 bylo to 1 naše a zbytek terárka a ubikace... respektive, že taková stěna v obýváku, tak 1,5m hloubka, 4m šířka a 2m výška by bylo akorát, hezky zabudovat a rovnou s výběhem... :-D8-) Každopádně u tebe se mají legouši od pohledu zcela luxusně! :beer: Přeju hodně štěstí s odchovem.

Ahoj,tak ja si svoju obyvačku tiež predstavujem inač....:-D .Myslel som,že budem musiet dat jednoho lega preč,ale predstav si to terko im stači.Neviem ,či to je tym menšim priestorom ,ale su totalne lenivi.
Terko je možno na pohlad aj dobre,ale je dost neprakticke-teda pre takuto skupinku.Pri chove viac legov by som odporučil dlhšie terko.Najmä kvôli hygiene a kladisku.
Jedna vec je ale ista-môžeš naplanovat a zariadit všetko do posledneho puntiku a aj tak uvidiš,že to je zle. :-D

no, máš to nádherné. co dodat. musím se zeptat, jestli by se ta podlaha nedala rozšířit...pokud ne, nedá se nic dělat. jak někdo psal výše, leguán žije na stromech a dole na zemi se nevyskytuje. souhlasím. proto bych na dno terka dala bazének. stejně je zvyklá chodit i volně po bytě, takže o výběh by neměla nouzi. do léta bysme měli bydlet, tak šupla bych nějké fotky a můžete kritizovat. nebo i chválit. děkuji za diskuzi, leguánům zdar!!!

:-D
Aha,ja som toto planoval pre skupinku.Ja preto vždy doporučujem väčšie terko,lebo nikto neodhadne povahu svojho lega ked je mimino.Ja som už mojich legov poznal,ale podla komunikacie s inymi chovatelmi ,viem,že niektore dost "vystrajaju".Skoky do skla ,utoky a tak rôzne.
Môj samec ke totalny kludas.Ked si spomeniem na jeho utoky-nasledovali vždy po mojej chybe!Bud to bolo raz malym dočasnym terkom,alebo pristupom a chytanim zhora,ked bol volne v byte na zemi.A raz som ho blbec daval do vane a tiekla voda...
Inač v terku a blizkom okoli s nim môžem manipulovat ako chcem.Ti dalši dvaja ma jednoducho toleruju,ale musia byt minimalne v urovni mojich ramien.
Pre jedneho lega myslim uplne stači 200 x 150 dlžka x 120 cm hlbka.Vyška môže byt aj po strop,zaleži od konštrukcie terka.
Moji toleruju navštevy,deti,psa.Terko je v kute ,vyhrievacie miesta maju vo vyške-čiže maju totalny prehlad o miestnosti a dokonca aj vidia do vstupnej chodby do bytu.

Tak vidíš, my máme "jedneho lega" a terko maximální velikosti, co se vešla, 140x140x60, a samozřejmě depku, jak je malé... právě proto sníváme o mnohem větším. Ale je pravda, že co je leguš "dospělá", tak se spíš fláká a válí a na procházku chodí ven. Díkybohu, je zlatá - většího kliďase neznám. Že jí po stropě chodí kočky a dovnitř strká hlavu pes (miluje košťály od čínského zelí a zeleninu a nechápe, proč je cpu nějaké obludě a ne jemu... :-D ), že kolem neustále někdo pobíhá a chodí... balkonek má zhruba 170 cm nad zemí, takže na nás pěkně vidí, když se dost "opeče", tak si sleze dolu do bazénku... no, snad se má dobře. Ale vzhledem k tomu, že dost jí (teda spíš žere, už aby byly pampelišky a všechno to "bejlí"!), neustále se svléká, vysejpá se taky pravidelně, barvu má celkem pěknou, tak to snad není zas takové týrání... :-D Hlavně se nezapomeň pochlubit, až budou mimina! ;-)

Buď bych to celý až navrch vykachličkoval nebo natřel nějakou á la latexovou barvou - jinak to bude rozškrábaný, pomočený a porád špinavý. Popřemýšlej, jestli by nestálo za to dam dodat pár odpočívacích polic - prostě co nejvíc věcí, který mu ten prostor v podstatě zvětší a rozčlení. Takhle s jednou větví to je pro něj na ten prostor zbytečně malý. Esi se dá pod tu vaničku vlízt, tak bych na ni zespod natáhnul topnej kabel a přikryl to zespod polystyrenem, aby měl vodičku pěkně vyhřívanou.
Byla by škoda tam nedat pořádnou lampičku.
Ještě základní otázka - kde je větrání?? Bez pořádnýho luftu ti tam ten lego shnije zaživa ;-) nedělám si až tak srandu. Klidně celou tu stěnu nad dveřma udělat z pletiva (nebo dát pletivo místo jedné horní tabulky skla). Je potřeba si uvědomit, že to zvíře tam bude mít přes den třeba 29°(lokálně samozřejmě mnohem víc) a dost vlhko... větrání je fakt základ.

větrání vyřeším vyvrtáním děr do pevné části dveří. nahoře dvě a dole dvě. do nich se vsadí mřížka. snad to postačí? vanička už je zabudovaná. to nevím, jestli se mi bude chtít jít do toho to znovu nechat rozbourat...uvidíme časem, jaké budou nevýhody...třeba dnes mi tam ten stromek pěkně ohodila a tak sem musela vzít kartáč a pěkně to vydrhnout. asi jsem nezvolila dobrý strom. moc se loupe a dělá v terku binec. z jakého dřeva máte v terku haluze vy? jinak na police a jiné věci se teprve chystám. a taky nějakou misečku na jídlo. i když ona je zvyklá jíst z ruky, snad by se časem naučila najíst i z misečky...

Já se v leguánech nevyznám, neodvažuji se radit, co je správně a co ne. Čiště z mé zvědavosti se ptám. Strom/kůra se odlupuje a dělá v terárku binec .... znamená to že nemáte a nechystáte substrát? páč si říkám, že na substrátu by takový binec z kůry neměl vadit. Jak říkám, nevím a nevyznám se, ale není to terárko takové ... no ... zbytečně holé? takové sterilní? čtyři stěny, všude hladko, jedna vetěv, jedna žárovka, jedna (možná dvě) misky a jedna vana a do budoucna snad nějaké malé větřání (pro vlhké teplé terárko idálně :-/) - do té doby leguán hold zadrží dech :-)? Já bejt leguánem, tak mi z toho hrábne.
Vážně, che/nechce předělávat ... dejte mu tam aspoň nějaké police, když už nic jiného.

Vypadá to super.Je to dobře umístěné,to jest u okna.Fajná větev,ale je jich tam málo.Takže přidat.Supstrát je na prd,takže schvaluju.Dodělat větrání.Přístup tam máš taky super.Akurát bych tam udělal nějaké krásné pozadí z polystyrénu s skalními převisy.Bude to vypadat s těmi dřevěnými dveřmi super.Jsem s toho nadšený,ale je to zatím fakt holobyt.Až se to bude líbit tobě,tak se to bude líbit i legovi.Teda aspoň u nás to tak je.:-D

Jo, to pozadí se musí nějak vyřešit. kachličky se mi tam moc dávat nechcou, takže poliš by byl asi nejlepší. Ten ona nerozdrápe? já teda nevím, jestli se to něčím natírá, aby to bylo tvrdé. však já mrknu na inspiraci...
jo a ono se mi to terko teda nezdá být mal pro jednoho lega. by se tam vešli aji dva, né?

Holý polystiren samozřejmě rozdrápe, musí na něm být dostatečná vrstva třeba spárovačky. Ale to tu rozebírají další vlákna.

ono se mi to terko teda nezdá být mal pro jednoho lega. by se tam vešli aji dva, né

takhle, ono spíš by se dalo říct, že zrovna terárko pro zelená lega nikdy není dost velké. Tohle je pro 1 a mohlo by být i větší, ale pro 2 ani náhodou. Ber to tak, že oni legové taky pořád nemají náladu jeden na druhého neustále koukat a do tohohle, krom toho že jim tam nedáš každému vlastní výhřevný zdroj, tak ani úkryty, aby na sebe nemuseli pořád čučet. Mohla by v tom být 2 mláďata, ale dospělí legové ani náhodou.

No, ono to na straně přesahuje, jasně, ale stejně - budou tam větrací otvory, při vaření, smažení a pečení se dělají všelijaké smrádky a páry... a mně se prostě nezdá mít cokoliv živého v kuchyni (i když, kočkám se to dost těžko vysvětluje... ]:) ) a hned vedle sporáku. No, holt jsem cimprlich, no. To radši obětuju kus ložnice nebo obýváku...

já to umístění v kuchyni nějak přešla, nevim jak často tam vařej. Ale legovi jako takovému by umístění mělo vadit nejmíň. Jediné co mě tak napadá v souvislosti s tim vařením- nevim jak legoši, ale pokud připravujou jídlo na teflonu, tak ptáci jsou na to citliví. Co by mi na tom asi vadilo nejvíc- asi by se mi docela eklovalo to pak legošovi vedle toho sporáku čistit ]:)

No, o čistění mi ani moc nejde, spíš o ty splodiny z vaření, mastnou páru a podobně. Hodně vezme digestoř, ale to by musela být puštěná při každém vaření... asi je to prefesionální deformace, ale zvířata neschopná samostatně odejít, když se jim tam nelíbí, do kuchyně nepatří a při vaření patří do kuchyně akorát kuchař (A ty zatracený kočky někdo zamkněte, nebo je utratím! :-D]:) ).
Jinak, co se týče jídla, vzhledem k tomu, že terárium máme v obýváku, asi tak metr od jídelního stolu (který je tak jako tak obklopen klecemi a voliérami), jíst ve společnosti leguána, zírajícího bystrým okem cože to máme na miskách a tvářícího se uraženě, že on nic, to mě zase tolika nedrásá... :-D

tak ono zrovna spolidiny z vaření a mastná pára většinou není nic, co by bylo životu ohrožující pro zvíře. Trochu bych se bála akorát toho teflonu, nak který jsou citliví ptáci a u plazů to nemám ozkoušeno. Co se týče toho jídelního stolu obklopenýho fšemožnou havětí, tak jsme to tak taky měli, než jsme vystěhovali zvířátka do vlastního domku :-)

Já vím, ale stejně... pořád by mi na mysli tanula kontrola z OHS... :-D
Vystěhovat všechny ty rámusící, smrdící, pištící, řvoucí a jiné nechutnosti dělající obludy pryč z hlavní místnosti bytu - to je skoro můj sen. Bohužel, z téhož pokoje je navíc příčkou oddělená ložnice bez dveří a když se vám kolem půl sedmé ráno rozhodnou servat dvě čůzy agapornisové a do toho jim fandí žako, člověk by to vlastnoručně pomordoval... taková masochistická závislost. ;-) Mně by stačila maličká ložnice, kde by se člověk zavřel a nepronášel v polospánku dotazy typu: "Kdo to zrovna běhá? Ten kolotoč vrže!"... :-D Zvířata ať si zůstanou, kde jsou. Tzn. všude... kromě kuchyně. Jo a špajzu. Tam jsou stejně jen granule, zrniny, konzervy, pytle sena...

jj, taky sem se pozastavila, ale po krátkém přemýšlení sem došla k závěru, že je to ok ... jo kdyby byla stěna prosklená, sice by to vypadalo líp, ale vedle sporáku by to nešlo. Asi proto zde udělali pevnou stěnu ... v tu chvíli lego na sporák nevidí a němělo by ho to moc rušit ... a pokud se rozumně používá digestoř, nemělo by mu to tam ani moc "vonět" ... takže, je to takové divné, ale pokud není jinde místo, tak mi to příjde naprosto ok ...

Souhlasim s vámi, zvířata miluju jak lidi, ale stejně jsem pořád tak nějak skeptická, co se týče společeného "stolování":-D Co si budeme namlouvat ty naše zoo nevoněj pořád jen po fialkách a já bych se tam asi nenajedla...možná jako odtučňovací kůra by to mohlo bejt dobrý...a v tom, že je to zatim strohý máte taky pravdu, je to taková škatule, ale to se určitě ještě potuní;-)

aha, tak vám by vadil jako zápach zvířete v kuchyni? tak to jsem teda nezpozorovala, že by ta moje lega smrděla. pokud čistím každý den, nic mi nesmrdí. pokusím se časem zase fotky doplnit, snad to bude co nejdřív. jdu mrkat na nějakou inspiraci. dík všem za připomínky

No...ne, že by mi vadil zápach...mě by v kuchyni vadil i ten samotnej leguán:D Neříkám, že je to nějaký smrdutý špinavý zvíře a ani nejsem nějaká čistoskvoucí puťka...ale zvířenu mám prostě v jiný místnosti. Asi to mám zažitý z dětství, kdy jsme měli kanárky nad jídelnim stolem atd, tak u sebe doma bych tu už udělala jinak. Každopáně tenhle stereotypní názor se týká čistě jen kuchyně, jinak v posteli je pes, po pokoji potkani....ale prostě tak...;-) Ale co je mi do toho že:-D