Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem leguán zelený - nafuoklé bříško

Zdravím,
prosím o radu, něž v té zimě poletíme na veterinu. leguánek mi 4 den špatně jí, 1x zvracel, je spavý a bez energie. má nafouklé bříško, ale když mu ho prohnatávám, nejeví známky bolesti. krmím ho klasika, ovoce, zelenina, vločky, rýže. 2x jsem ho dokrmoval přesnídávkou. listy neukusoval.
za odpověd předem děkuji

Ještě ti poradím že tady na TP je v kategoriích pochlubte se několik opravdu luxusních terárek, které by tě mohli inspirovat....tak si je projeď a uvidíš...Dál si můžeš přečíst tady spoustu rad v kategorii leguán zelený...kde se řeší úplně všechno (od správného osvětlení po stravu)..
-je toho na netu fakt mraky....koumej osvětlení,stravu,velikost terárka,větrání,substrát vyhoď a zbytek se dočteš tady všude...

V noci může mít mírný pokles teploty, ale nemělo by to jít pod nějakých 25°C, když je v takhle mizerným stavu a má potíže se zažíváním. To zvíře je kost a kůže, v podstatně horším stavu, než na té první- na zadních má uplně atrofované svaly, to je vidět i na té nekvalitní fotce. Co se týče vytápění, předně bys asi měl pořídit teploměr a zjistit, jak se tam vůbec pohybujou teploty, to je dost základ. Na noc se dá přitápět kabelem nebo třeba červenou žárovkou, těch možností je plno, pokud to teda bude potřeba. A jít s legem urgentně na veterinu, někam, kde rozuměj plazům. to zvíře vypadá fakt hodně blbě- jak se říká, že je "za 5minut 12", tak tohle už je po 12té, nevypadá to dobře :-/

tak on možná konečně dostal možnost se trochu vyhřát, tak už se asi trochu vypšoukl. Každopádně by to chtělo ještě přidat na teplotě, ve dne u zdroje to může být i k těm 40°C a mimo zdroj aspoň 27°C, než se dá do kupy, tak to bude chtít hodně tepla. Jinak asi taky bude potřebovat probiotika k obnovení mikroflŕy ve střevech a v kombinaci s tou možností vyhřát by se měl dát do kupy, ale bude potřebovat taky hlavně změnu toho jídelníčku, až začne žrát. na strop zářivka navíc by taky neuškodila, ono je světlo hodně povzbuzuje. Hlavně kontroluj, jestli začne kadit (pokud teda má co), aby nebyl ucpanej tim lignem nebo nějakým kusem tý umělý kytky, to by byl průser.

o něco víš, jste psal že má vyhodit modrou žárovku a dát bílou bodovku. asi mi neřeknete kolika watovou mám koupit, to samé se týká i zářivky????
jak jsem psal, jsem po noční a nikam jsem se nedostal, zítra bych to dokoupil a už jsem si zadal požadavek na výrobu nového terária ....
a děkuji Vám

Kup mu pořádnou UVB výbojku...ta ty světelný podmínky taky zlepší..trubici dej pokud možno přes celej strop..asi bych volil typ T5..a watáž 28-39W
-tu bodovku jedině vyzkoušet podle teplot...kup si hlavně teploměr a pak experimentovat s watážema...jde i o to jak bude to nové tera velké pokud sem to pochopil dobře

Nebo si to můžeš krasně naměřit jak chceš...potom si sehnat OSB...v Olmiku stopro seženeš..u sklenáře necháš nařezat sklo a terárko si uděláš podle vlastních představ a hlavně daleko levnějc...pokud jsi aspoň trochu zručný :-)
-tady na TP je spousta návodů jak vyrobit terárium

Zaujimave,že ja mam tmu,nemam ani kamen,ani infra,ani kabel a teplota mi neklesa pod 22 st-nočná.A je to jedno,či je vykurovacie alebo nie je vykurovacie obdobie.Kup si 1-2 cm hruby polystyren a cele terko alebo aspon 2 časti zabedni.Ak maš jednu bočnu čast terka k oknu-tu nechaj volnu.Mimochodom-ako dlho svietiš v terku??

Johny třeba máš doma teplejc...nám to v tropické tera místnosti v noci taky nikdy neklesá pod nějakých 23°C a doma máme 26°C, páč máme rádi teplo.
Nevíme, v čem tazatel bydlí a jak má doma teplo. pokud má doma nižší pokojovku, což je třeba 18°C (já bych při ní zmrzla, lega taky) a jemu osobně to nevadí, tak ale legunán má v noci zimu. Proto jsem se ptala, jak se pohybujou teploty v té místnosti (bohužel neodpověděl), to je docela důležité vědět. Pokud má doma v noci fakt zimu, pro lega by mělo být aspoň 23, ale když je nemocný tak raději 25°C. Možnost nočních příhřevů je hafo- třeba topný kabel, topná fólie, rohož, jsou i červené infražárovky atd...stačí se podívat do podobných témat.

když jsem měl vyhodit výhřevný kámen, který mi doporučili ve specializované prodejně

Neda mi to. Vraj specializovanej predajni... Pha...V 99% zverimexov su ludia ktory predavaju duty jak bambus a poradia hocico len aby to predali...
Skus si pozriet par vlakien tu na TP a uvidis ci su to specializovane predajne...

Máš štěstí, žes napsal 99% ... ;-) Počítám, že kupříkladu ode mně by úplně blbou radu nikdo nedostal, spíš všem všecko rozmlouvám a když nevím, přiznám to rovnou a odkážu na web - většinou na TP...
Smutná pravda je, že lidi pracující ve "specializovaných" prodejnách taky MUSÍ prodat a když musí prodat ReptiGlo 5... je to strašně blbá situace. Většinou ani nejde o chtění. A taky je pravda, že na jednoho aspoň trochu inteligentního chovatele, který má vlastní zkušenosti, připadá deset blbečků z ulice, který prostě dělají nějakou práci. Další věc je - opravdový chovatel u téhle práce nevydrží. Denně se setkávat s blbečky, kteří se chovají nechutně ke všem zvířatům... to je o nervy. A boj s blbostí je nekonečný a strašně únavný...
Sorry za OT, ale ... :-/
Shrňme to - člověk by měl být sapiens a hlavně dát na to, co vykoumá. Ne na to, co mu řekne první moula, na kterého narazí. Jednou by to mohl být někdo, kdo by si myslel, že smaženice z muchomůrky zelené je hrozně dobrá a výživná a obsahuje spoustu cenných a tělu prospěšných látek... :-D

no tak to se dá taky čekat, už jsem v jednom předchozím příspěvku psala, že s tím "přišel po 12té", to zvíře je tak zdevastované, že moc šancí na přežití nemá, ikdyž bych mu to přála, hlavně samozřejmě tomu zvířeti. Ale kvůli tomu hned nemusím používat vulgarity, ledascos se dá napsat i slušně, ať už si myslím o komkoliv cokoliv.

mrtvá není, ale nevypadá to dobře, je po operaci, vzali jí kus střeva. nevím, jak to popsat, kousek střeva místo toho aby se tlačilo ven, tak se natlačilo zpět, takže se to střevo ucpalo, něco jaky když sundáváš chir. rukavice.
ptal jsem se, jestli jsem to mohl nějak ovlivnit a prý ne,že se občas stane

tomu se říká invaginace střev. Úsek střeva se nahrne zpátky a tím se zastaví přívod krve, protože se utisknou cévy. Takže postiženej úsek začne odumírat a musí se včas odstranit. U býložravců to není zas až tak vyjímečná záležitost, většinou při kolikách způsobených střevní infekcí, nevhodnou krmnou skladbou nebo dávkou atd. U býložravých plazů se to bohužel stává často právě po tom, co se nažerou a nemohou se pořádně vyhřát, takže trávicí trakt nefunguje tak, jak má, pokud mají dlouhodobě nevyhovující krmnou dávku, měli z něčeho těžkou sračku atd... jasně, když už k tomu dojde, tak už to neovlivníš. Ale jim se tam pro změnu s tímhle problémem nedostane zdravé zvíře, on to je vždycky následek něčeho.

Dobrý den
myslím že můj legouš nemá žádný problém, ale přesto se vymyká Vašim radám, tak nevím.
V terárku absolutně odmítá být (přisuzuji to mrňavému teráriu ve zverimexu kde byl rok zavřený) a usadil se na terárku pro osmáky nahoře a tak jsem nad něj zavěsila žárovku, kousek od něj je bazének s vodou a vlhčím ji rzprašovašem několikrát denně. Jenže ona odmítá být i pod tou žárovkou a lehá si nad ni. Tak tam má topnou desku a na ní se válí skoro celý den.Vnoci odchází spát na větev na okně (tam líhává často i přes den) no tím chci ale říct že ona mi na žárovku a teplo zvrchu úplně prdí a rozplácne se vždy jen na topné desce..Žádné zdravotní problémy nemá..tak nevím jestli ji mám nutit ležet pod tepelným zdrojem když to odmítá a leze pořád nad něj.
foto.html děkuji předem za názor:-)Lenka

Odmítá být v terárku? Tím je míněno co? Odchází jakmile otevřete nebo buší čumákem do skla? Nějak si to nedovedu představit. Stejně jako chov leguána mimo terárium...
Že zatím nemá žádné problémy, to o ničem nesvědčí. Jí? Kolik toho za den sežere, jak a kam se vyprazdňuje, jak často?
Náš legoš byl ve zverimexu skoro dva roky, ale trauma z podstatně většího tera tedy žádné neměl a snad ani nemá. Na kontrolované procházky chodí často, ale vzhledem k množství dalších ubikací a "lákadel" opravdu jen pod dozorem. Nicméně, jestli je váš legouš promrzlý (což zřejmě bude), tak tomu pohybu asi moc nedá.
To by mě zajímalo, co se z tohohle vyvine!

To mě taky.Vypadá to opravdu na slabou žárovku.Zajisti terko,aby se nemohl zranit a popálit o žárovku.Zajistit aby nemohl zdrhnout,a dát mu tam pořádnou výhřevku,aby pod ní měl aspoň 35° a né víc jak 45°.Jinak ho zas upečeš.Uvidíš,že se bude vyhřívat pod žárovkou a né nad ní.Myslím si že problém je ve špatném zařízení chovu.Můj lego je akční až moc a terko miluje.Dej sem víc informací a poradíme.Teplotu,velikost terka,pozadí,podestýlka,čím svítíš,nějakou tu fotku terka,krmivo.

No, z dotazu vyplývá, že leguán bylí volně v místnosti NA teráriu s osmáky... proto by mě strašně zajímalo, jak se vyprazdňuje. Lemrouch když se vypustí, je to chlístanec jak blázen, sice se většinou vypouští do bazénku, ale když to letí z větve, je to solidní sprcha...
Popravdě, představa leguána, povalujícího se celý den na topném kameni mimo terárium mi přijde tak děsivá, že nevím, jak reagovat. Ta naše červená příšera se dopoledne prohřeje, zoranžoví a pak zachraň se kdo můžeš... :-D A stejně má člověk strach, že se o to špatně stará! A při představě, že nechávám lega stydnout a schnout někde na nábytku... to leda když je na procházce a jak se přestane hýbat a je na omak trochu chladnější, hurá s tim zpátky pod lampy.
Slečna nám ale zřejmě neodpoví... :-/

Asi neodpoví.Přesně tak,na prochásku a domů.Umýt zuby a spát.:-DŠkoda že nepíše,dalo by se pomoct.Zrovna včera jsem byl v jednom zvěráči,který má i legoše,a jak vím,tak jich tam prodají docela dost.Tak jsem se zeptal,kolik jich tak prodávají,a prý je to průměrně 3kusy měsíčně.Tak to by mě zajmalo kdo je chová,že v Ostravě skoro nikdo lega nemá.Radši nemyslet,kde ty mláďata jsou.Oni si ho pořídí,a pak až zjišťují co a jak.A dokonce neví že to není chamík,ale dvoumetrový ještěr.

Tři měsíčně? Ty vole... u nás se prodal jeden za dva roky a to prosím pěkně ten, co šel k nám! Třeba s tím lidi krměj hady nebo varany...
Procházka musí bejt, to je jasný. Ale pod dozorem, na chvíli a pak pěkně zase světlo a teplo. Pořádně nasvítit, nahřát, nažrat...
Já akurát teda nejvíc ze všeho nechápu tu formulaci "odmítá být v terárku" - to jako si otevře dveře a odejde? ::) Na pívo... Terko je zavřetý a když ten moula hrabe tlapama u dveří, tak jo, když to jde, pustit... když ne, tak nechat bejt, však on se zklidní.
To na fotce je docela hezké zelené zviřátko, byla by ho škoda... :-/