Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Substrát

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jaký je nejvhodnější substrát pro želvu? Nejdříve jsem měla směs písek+lignocel, ale želvička se na noc nezahrabávala, tak jsem jí tam dala opět hobliny. Dočetla jsem se, ale že pokud jsou hobliny zvlhčené a zahřáté, tak se jedná o vynikající substrát pro bakterie, kvasinky a plísně. Navíc jsem si přečetla pitevní zprávu, kde smrt želvy byla způsobená hoblinami. Takže jsem z toho úplně zmatená a nevím co jí mám dát za substrát. Můžete mi prosím poradit? Děkuji

Na ž. stůl se mi nejvíc osvědčily živé drny z louky, v zimě (pro nezimující) mišunk zem (z krtinců) a písek cca 1 : 1 + kameny,na spaní mokré hobliny, úplně jinde. Vše se dá velmi lehce a ČASTO vyměnit a pokud použijete misky jako u
např.64397-zelvi-stul
tak to lze snadno měnit každý týden a zabere to cca 10 min i s úklidem :-)
toto lze dle mého praktikovat asi tak do 10 kousků mrňat ;-)
jinak všechny potřebné info získáte na www.zelvy.wbs.cz ;-)

ahoj, já používám kameny, po kterým strašně rád želvák leze a vydává se na výlety a potom seno, kam se zahrabává. Tohle se mi osvědčilo, je vidět, že chodí častěji a zkoumá, dřív, když tam měl písek, hlínu a podobné moje experimenty tak tolik nechodil, byl spíš na jednom místě. Tak si myslím, že to prospělo.

Používám lignocel s pískem a v místě, kde se zahrabávají jsem prostě dal poměr ne 1:1, ale cca 1:3 ve prospěch lignocelu a zahrabávají se všechny. Mě tahle kombinace vyhovuje nejvíc. Jak hlubokou tu vrstvu máte? Já mám v místě, kde se zahrabává umělý půlkmen a je celý vyplněn lignocelem s trochou písku - vrstva je to asi 10 - 15 cm a želvy se tam zahrabávají hodně rády.

VilemC: Já jsem používala již namíchaný terarijní substrát od firmy Robimaus. Želva se mi do toho nechtěla zahrabávat. Na spaní samotny lignocel nechci používat, dočetla jsem se, že je nebezpečný pro želvy. Bojím se, že když se želva nebude na noc zahrabávat, tak bude špatně růst a bude dehydratovaná. Mohu se zeptat, jaké máte teploty a vlhkost v teráriu? Předem děkuji za odpověď

No ten namíchaný substrát je tuším 1:1, tak tam zkuste přidat trochu lignocelu, aby to bylo tak 2:1. Jinak v místě kde se mi želvy zahrabávají mám téměř samotný lignocel jenom s trochou písku. Osobně povídačky o jeho nebezpečnosti pro želvy moc nesdílím. Je sice pravda, že mám želvy kratší dobu a nemám s tím 10 leté zkušenosti, ale i tak bych řekl, že se to moc nezakládá na pravdě a je to hodně zkreslené. Želva by vlhké místo mít měla, na druhou stranu já mám např. navíc v terárku misku s vodou do které želvy pravidelně sami lezou a koupou se v ní. Sice musím vodu víceméně každý den čisti, páč do ní želvy s radostí hážou bobek, ale i to jim pomůže k tomu, aby nebyly dehydrované. V teráriu mám jinak vlkost někde mezi 40 - 70 %. Záleží v které části se měří. V jedné části kam svítí lampy je substrát uplně suchý, na druhém konci se jej snažím udržovat aspoň pod povrchem vlhký.