Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov čmeláků, má někdo zkušenost?

Ahoj, letos bych chtěl na zahradě udělat něco jako úl pro čmeláky.
Mám v plánu udělat úlek o vnitřních rozměrech přibližně 25x22x16 (d,š,v) česno vpravo dole o průměru 2cm a vnitřní chodbička do L podél stěn o šířce 3cm. Pod střechu bych dal na lišty sklo, abych viděl do vnitřku když ji sundám (mezi sklem a střechou by byla ještě nějaká tepelná izolace)

Některé články o stavbě a následného nasazení čmeláka do úlu jsem četl.
Zajímají mě spíš praktické zkušenosti, co vlhkost, výstelka, napajedlo. Zkoušel to už někdo ?
Díky ;)

Ahoj, já jsem to zkoušel, ale celkem bez úspěchu. Problém byl v tom, že jsem v úlku neudělal přístupovou chodbu, tu čmeláci potřebujou. Oni prostě musí mít tunel, kterým lezou, až se ocitnou v hnízdě. Jinak to prý funguje tak, že chytíš čmeláčí královnu, zavřeš ji do toho úlku s kusem hadru a miskou medu, necháš 2-3 dny, pak otevřeš. Pokud zůstane, máš vyhráno. Nějaké informace o tom seženeš v metodice ČSOP Čmeláci - autoři Pavelka a Smetana. Mají to často v knihovnách. Nebo zkus rovnou napsat lidem, kteří se tím zabývají v Brně na veterině a zemědělce.
Ještě tam jsou dva problémy:
1) v úlcích nebude hnízdit jakýkoliv čmelák, např. čmelák zemní (Bombus terrestris) je pro tohle naprosto nevhodný;
2) čmeláčí hnízda jsou plná parazitů. Mám známého, který čmeláky léta chová, ale vždy mu během léta paraztiti zdecimují všechny kolonie.
Toť asi vše co vím. Přeju hodně zdaru.

zdar:-D Lumo:-D jenže tuto je info staré100let a jednu zimu:-D:-D:-D,ale pořád je funkční.
K tématu: nevím přesně,ale někde v Živě (časopis)to vyšlo ještě za 2republiky
Včelař tam to je taky do roku 2000určitě ne,to už jsem prohrabal,hlavně je tam chov matek;-)Já ti sem to zítra prdnu.
Jediné z čeho bych měl asi strach??je to můj nároz,aby od nich nechytily něco včelky.
Úlek ten by měl být jednoduchý?asi stačí bedna od granátů??z beden od jiného vybavení ačr:-)mám udělané věci :-D akorát je problém s nestardantním rozměrem rámečků;-)

je to docela jednoduché

na jaže chytit čmeláka co hledá místo pro založení hnízda, létá klikatě a pomalu zalézá do škvír a dát ho na několik hodin do úlku, kde ji uděláte malou hromádku z mechu, rozcupované látky atd a vršek od pet láhve naplněné medem a cukrem s vodou - roztok pro čmeláky, po jednom dnu otevřít česno a nechat čmeláka na pokoji další den kontrolovat úlek zda je vevnitř

pokud chcete detailnější popis kontaktujte mě na emailu

jana. karasin@seznam.cz

S pozdravem

chovatel čmeláků

Dobrý den,
asi před měsícem se nám v průchodu přímo přede dveřmi do bytu usídlili čmeláci. Dělají si hnízdo(hnízda?) ve škvírách ve zdivu. Je to nepříjemné, protože se dá těžko procházet, naši psi se po nich ohánějí a bojíme se, že se jim něco stane. Bylo by možné se domluvit s někým, kdo by chtěl čmeláky chovat, aby si je dovezl? Vyčetla jsem na internetu, že touhle dobou by to ještě šlo provést, než se vylíhnou mladé samičky. Jsme z Brna. Ozvěte se prosím na ponette(a)seznam.cz. Děkujeme!