Výroba kosterního preparátu
Zdravím,
docela bych si chtěl zkusit vyrobit nějaký ten kosterní preparátek, ale na netu jsem toho o technice výroby našel velmi málo, jediné co mi pomohlo byl článek Aurifer(?) na jejích stránkách, tady na poradně jsem nenašel vůbec. Proto se ptám, mohl by jste mi někdo, kdo s tímto máte zkušenosti odkázat na nějaký web, literaturu nebo napsat nějaké tipy přímo sem popř. přes SZ. Abych nahodil nějaký konkrétní dotaz:
1. Jaké zvíře (nejlépe plaz, drobní savci mě moc neberou...) je nejlepší na začátek?
2. Jaká technika je ke kostře zvířete nejšetrnější a jaká na začátek nejjednodušší (předpokládám že mouční červi?)?
3. Čím nejlépe dávat kostru dohromady?
4. Na co si dát při výrobě pozor, čemu se vyvarova, např. aby preparát nezůstal u červů moc dlouho atd.
5. Tím navazuji na otázku č. 4, jak dlouho u červů (kožojedů) mrtvolku nechávat?
Předem díky za odpověď
1.Vypreparovat se dá takřka vše
2.Mouční červy pro amatery, ožerou to ale je to shit.
3.Rukama.
4.Vědět co a jak, jinak než postupem času a nabýváním zkušenost se to člověk nenaučí.
5.Dle potřeby.
Nevím, co to v poslední době přichází za modu, že dneska každej chce být "preparátor" a chce se rejpat ve zdechlinách. Taky nevím o nikom kdo by se tomuhle věnoval na nějáké urovni a byl ochotnej rozdávat rady kde komu. Počítej že ať ti sem napíše kdokoliv budou to rady na úrovni mateřské, možná základní školy. Když nemáš potřebné věci a neznáš technologii, nikdy neuděláš to co zamýšlíš tak aby to k něčemu vypadalo. Jo, pro oko toho kdo se nevyzná to bude možná ok. Takže jestli se do toho chceš pustit tak hold zkoušej, přideš na to že to taková paráda není. Chce to taky třeba znát anatomii atd.atd. Bez těchto a dalších znalostí nemůžeš preparovat. Když jsem začínal taky jsem v tom krapet plaval a pomoci se mi dostávalo v malých pošťouchnutích na konkrétní a přesné dotazy k dané věci. Málo kdy jsem se dozvědel co a jak přesně. Vypracuješ se postupem času.
ps:Co to je taková "výroba kosterního preparátu"? Chystáš se vyrobit nějakou kostru?
Díky, čekal jsem, že se ozveš, ikdyž to moc nepomohlo, ale chápu, těžko radit někomu, kdo ani pořádně neví na co se zeptat.
Nevděl jsem jak to správně nazvat, snad jen ,,preparace''
Každopádně díky za odpověď
Nevim, nějak jsem si nevšiml...
Čekal jsem na reakci . Překvapil jsi.. Mrkni do pošty.
edit:Poštu nemáš, regni se a napíšu ti něco málo co snad pomůže .
Jsem regnutej, jen jsem na noťasu a nejsem přiglášenej...
Mam vypreparovanych par hlav hadov(p. curtus, E.t.frisei, A.prasina) a jednu "celu" kostru A. squamigera.
Ako pisal cert. Chce to kusat a skusat. Bez aspon zakladnych znalosti anatomie hadov je to hodne blbe....Co to viem, dost som si nasiel na nete(fokty vypreparovanych hlav) a skladal. nieco vyslo na 1. nieco na 4x .
Hlavu vyvarit vo vode s trochou sody bikarbony a potom ihlu a trpezlivost.Oberat a skladat ako boly.
Ked budem doma mozem ich pofotit. Zatial iba A.s.
Preparatorska uroven nic moc. No zatial mi to staci. Snad to bude len a len lepsie.Zvlas nato, ze had mal cca 40cm, takze dost velka piplacka.
A par fotiek z puzzle Sorry za kvalitu, ale nebol k dispozicii fotak, takze mobil a este k tomu shit. Ale aspon pre predstavu.
Blbě vidím nebo je minimálně lebka natřená nějakou barvou? Jináč každý žebírko je přesně tam kde původně bylo co?
Ako som ti pisal uz predtym. Peroxid 3% to nevybielil tak ako by som chcel, tak som to nakoniech chtiac nechtiac striekol jemne farbou. Ostatnych par lebiek mi to krasne vybielilo, ale toto....
Co sa tyka rebier, dufam Snazil som sa ich dat tak ako boli, ale na 100% to netvrdim.Ako som ich daval prec, tak som sa ich snazil davat aj naspet(vid foto). Kazdopadne ruku do ohna by som zato nedal
on to peroxid vybělí dobře, ale chce to předtím odmastit. Stačí chvilku povařit v Jaru. Ale u vělkých hlav (což teda nebejvaj hadi , ale třeba velcí psi, zvěř, koně atd..) je lepší Savo.
v savu jen doporucim nenechavat moc dlouho, kosti pak krehnou a droli se.
Pro Novaada - zkus si sehnat pro zacatek Karel Taborsky: Muzejni prace - metodika zoologickych praci v muzeich - dil 2. Jsou tam sice krome osteologickych technik i kapitolky o cineni kuzi, tvoreni dermoplastickych preparatu apod., ale na zacatek dobry. Je to teda hodne stara kniha (takze treba co se tyka lepidel, nebo nejakych povrchovych uprav uz jsou k dispozici lepsi veci), ale clovek si docela ujasni nektery zakladni postupy. Pak uz zbyva jen trenovat...tak hodne stesti.
Jen malý dotaz na čem to trénuješ? Když chceš preparát hada tak ho snad nezabiješ!!!!!!!!!!
Stačí kupovat importy (u některejch druhů to stejně ani jinak nejde ), to ti sem tam nějakej materiál hodí. A taky mít rozhozený sítě po známejch
jasně že ne, ale možností jak získat mrtvoly je bezpočet...např. když chováš nějaký pátek, a máš víc zvířat, tak se časem nějaký materiál zaručeně vytvoří, neboj , nebo když studuješ a máš zvířata na pitvy, tak kadávery přece jen tak bez užitku nevyhodíš. Nebo se zeptáš importéra, jestli v bedně byly nějaké chcíplotiny, vesměs ti je rád dá. totéž když bude vyprazdňovat mrazák. Použít se daj i mrtvoly ze silnic, pokud nejsou moc rozstřelené...těch možností je fakt hafo. Ale co se týče tréningu, tak nějaký základ je lepší si udělat na nějakém běžném zvířeti, třeba chcíplé pogoně, gutě, ze savců na krmným hlodavci atd a vzácnější zvířata dělat, až když už víš co a jak, abys je zbytečně nezničil.
Jinak Lebkofilie je mezi teraristama hodně rozšířená, větší nebo menší sbírku lebek nebo i kostřiček má každej 3. terarista.
Díky všem za rady, knížky se pokusim někde schrastit.
no, zas az takovej magor jako nekteri opravdu nejsem. Dokonce ani ten nakup importu zmineny cejnou neni nic pro mne. Pri studiu parazitologie mam ale ke kadaverum plazu pomerne dobry pristup.
Já myslel, že když děláš preparát, tak kostra zůstává v celku, jak koukám tak se mýlím co?
to záleží na způsobu preparace. Když maceruješ, tak se vesměs rozpadne na prvočísla, když používáš třeba larvy masožravých mušek, tak zůstane víceméně v celku.
Taky jsem chtěl nějakou lebku hada, ale nevím jak na to a ani ten materiál není. Nejsem si jist jestli bych to zvládl, tak aby to nějak vypadalo. Raději jsem zůstal u těch živých hadů.
si to nejdřív vyzkoušej na králičích hlavách, ty jsou snadno dostupné a ve velikosti, s kterou se dobře pracuje. Kostru natrénuješ třeba na nějakým potkanovi, morčeti nebo něčem takovým snadno dostupným a hada si nech na dobu, když už budeš vědět co a jak, plazi jsou o něco složitějšá než savci, resp. je s tím víc sr.ní ale uplně nejlepší jsou ryby
Ta ryba by mohla být zajímavá, chtěl bych to vydět.
ryby jsou zajímavý, ale taky asi nejsložitější- to že jsou nejlepší byla samože ironie Prohlédni si fotogalerii pana Zubra, má jich dostatek
Já bych byl konkrétní a řekl že uplně nejlepší ze všeho nejlepšího jsou některý paryby. Aktuálně tu mám nějáký hadí přebytky, velikosti tak akorát. Myslím že tam je nějaká californie, obsoleta... Kdyby to někdo chtěl - sz.
edit: Když chceš vidět ryby a nebo mnohé další... Pavel Zuber je na rybky zatíženej . http://www.biolib.cz/cz/galleryuser/dir19/?uid=258
Tak to je supr, ještě jsem ryby takhle neviděl.
jak psala Aurifer. Zacni s nejakym treningovym zviretem (chyt si treba do pasti ve sklepe mys, oddel zabitemu krmnemu potkanovi hlavu (zbytek zkrm) a zkus si preparaci na nem, poptej se sousedu jestli nebudou zabijet kralika nebo slepici, na silnicich koukej po ranu do krajnic (byvaji hlavne jezci, kuny, krtci, ptaci) - tam ale bacha, dodrzovat hygienu a nosit s sebou za tim ucelem permanentne pet pytliky a rukavice. Hlavne je potreba dodrzovat sled jednotlivych kroku, lajdactvi v odkrvovani nebo odmastovani se casem vzdycky neblaze projevi na kvalite preparatu. Jinak hadi uz jsou takova "vyssi divci", zacni nejdriv s jesterama (agamy, chameleoni), s ptakama a pak se teprve vrhni na hady. Nebude Te pak mrzet kdyby se neco hned nepovedlo.
Asi to vyzkouším, vým že to ne bude jednoduché ale to ho králíka máme, jen počkám až půjde nějakí na pekáč.
Ja mam par zvierat prave z importu. Chcem nechcem musim s tym pocitat. A ked uz zviera odislo tak ho len tak nevyhodim.
Nejake mam od znamych, a napr jezka som nasiel pri priatelke na ulici po minulorocnych povodniach....
já mam importových zvířat plnej mrazák, nějak teď neni čas na to to zpracovávat
Ježků mam několik, pár hlav (oba středoevropské druhy) ze silnic a 1 kompletního utopence od souseda z bazénu.
ten králík pro začátek má jednu obrovskou výhodu- na rozdíl od importovaných zvířat, myší z pastiček nebo přejetin neriskuješ, že chytíš nějakou zoonózu
Díky všem za rady a poznatky, už mám něco domluveno s cheerte, tak uvidíme jak to dopadne, fotit to ale raději nebudu, kdo ví co z toho na konec vyleze za zvíře
Jen to foto udělej a postupně jak to budeš dělet. Nenechávej si to pro sebe, nebuď labuť taky mi to zajímá.
No tak tu je par fotiek:
Jezko:
L.lugubris:
A. prasina:
E.t.frisei:
Jo to je supr, nemám slov. Tochci taky!!
Diky A taka perlicka o mojich erotickych rukach(co chytim to pojebem): Tu lebku od E.t.f. ked som ju fotil tak mi spadla na zem, takze mam pred sebou dalsich par chvil lepenia
Musíš pomálejš a při kraji. Byla by to velká škoda. Já mám ruce na jemnou práci volšové tak to nedám, je to moc jemná práce. Mohu potom jen snít!!!!
taky jsem si pár kostřiček takhle rozbila
Chcel som ju odfotit na ruke aspom trocha pre porovnanie. Takto polozena vyzera by dost mala. samozrejme ze sa my vysmykla a sup o zem. Takze cela spodna celust je na kusky. cez vykend ju skusim zlepit a ked sa podari tak hodim foto
Držím palce a přeji hodně štěstí!!
Tady je postup s využitím chemikálií.
Kosterní preparáty
Úkol: Vypreparuj část kostry obratlovce a zhotov učební pomůcku
Pomůcky: kádinka ( podle velikosti kostry), stojan, varný kruh se síťkou, křížová svorka,
kahan, zápalky, teploměr, kartáček, špejle, kartáček na zuby
Chemikálie: 1% vodný roztok KOH, 5% Na2CO3, 3% H2O2 , voda
Materiál: hlava, křídlo, obratle různých obratlovců (králík, kuře, husa...)
Tuto část postupu je možno připravit doma :
Postup: 1. Co nejdokonaleji ořež svaly a šlachy, ponech jen vazy, které zajišťují vzájemné spojení kostí. ( V lebce rozmělni týlním otvorem mozek a vyplav jej proudem vody )
2. Kosti zbav zbytků krve a kostní dřeně
( Odkrevnění se dělá ve studené tekoucí vodě, zvlášť důležité je u savců, kteří mají červnou kostní dřeň a hodně hemoglobinu. Proplachovat studenou vodou je nutno, dokud se odcházející voda barví červeně. )
Tuto část ve školní laboratoři:
3. Proveď chemickou maceraci očistěné kostry
Vysvětli pojem macerace .................................................. .................................................. .................
Objekt ponoř do 1% roztoku KOH a zahřej na 50°C, při této teplotě udržuj asi 20 min, dokud se měkké tkáně nerozloží. POZOR ,aby se nerozložily i vazy, které drží kosti při sobě, např. na lebce. Zahřívání je potřeba stále sledovat a včas přerušit.
Zbylé tkáně odstraň kartáčkem a opláchni ve vodě.
4. Odmaštění kostí se provádí ponořením objektu do 5% roztoku uhličitanu sodného zahřátého na 80°C po dobu 5 -10 min.
5. Bělení kostí peroxidem vodíku.
Objekt ponoř do nádoby s 3% roztokem H2O2 a ponech cca 7 dní. Bělení je dlouhodobý proces.
6. Vybělený objek opláchni, vysuš a uprav do průhledné krabičky s popisem ( lebka, obratel) nebo přichyť na destičku a popiš jednotlivé kosti (končetina ).
No, jak na to koukám nebude to nic jednoduchého. Asi budu jen tiše zírat a na ty co to umějí.
Nemáte někdo představu kolik by stálo vytvoření kosterního preparátu potkana? Díky
jak u koho, třeba já za to chci tisícovku. Je celkem jedno, jaké zvíře- savec, ještěr, žába velikosti potkana. Hadi a ryby jsou složitější, takže stojí přiměřeně více.
takže kdybych ti dal kadáver potkana tak za tisícovku mi ho dáš zpátky ve formě kostry na nějakém podstavci? čekal jsem větší pálku...
pokud si dodáš kadáver a podstavec, tak jo...takhle to bude sestavená potkaní kostra na polystirenové podložce. Podstavce nevedu , ale můžu sehnat- v tom případě to bude samozřejmě dražší o cenu toho podstavce.
tak to by byla paráda, kadáver hned tak nebude, on je totiž eště živí chtěl bych kostru jednoho mého potkaního samce, v řijnu mu budou dva roky takže doufám že preparece bude aktuální tak za rok, pak se ozvu Snad si tyhle řádky nepřečte, asi by se krapec urazil
Finálně dodělávám muntžaka, tak jsem si říkal, že to sem přihodím .
Vlastně už ho finálně dodělávám od toho, co jsme hráli hokej na MS se švédama . Pravda, su lenoch líná. Ještě musím vymyslet kam to přijde, to jsem trošku opoměl - kyž jsem se rozhodl že bude muntžak celej.
Moc pěkné!!
Nevypada nejhur co se tyka opracovani, nicmene co se tyka slozeni celeho kosterniho preparatu, dovolim si par dobre minenych rad:
1. srovnej zauhleni kolene, to zvire ma i na jelinka neprirozene "vysazenej zadek" a ten vytrcenej ocas tomu moc nepomaha. Vypada jak pes vyzivajici ke hre. Takze kolena vic pokrcit a tim zostrit i uhly v tarzalni casti (na "pate")
2. cela krizova oblast je nejak mimo. Panev by urcite nemela byt v klidovem postoji takhle vodorovne, tim spravis i ten zapadajici kriz a doladis zadni nohy.
3. lopatky jsou hrozne vzadu, patri az na hranici hrudniho kose. Spojeni lopatek s pazni kosti taky evidentne nesedi.
4. predni nohy od loktu dolu dej do svisle roviny (pokud chces mit klidovy postoj) a hlavne vic dozadu. Tim srovnas teziste.
Zkratka - v mezicase je dobre se pri skladani kostry podivat i na zive zvire, na to, jak stoji, zakreslit a zmerit si treba uhly koncetin na fotkach apod. Kostra zvirete je dynamicka struktura, slozit ji dobre do pozadovane polohy tak aby vypadala prirozene neni tak jednoduche jako skladat puzzle.
Díky za připomínky, ještě to nemám hotoví. Jak píšu, finálně to dodělávám, tudíž to ještě není poskládaný na hotvo. Je to seskládaný dost na hrubo. Přední nejsou správně a pořádně "namontovaný". Až bude pod sklem tak bude stát a vypadat trochu jinak. Knížky pod hlavou mít nebude .
Ahoj, nevim, jestli to sem patří, ale třeba mi někdo poradí: Potřebuju zhotovit kosterní preparáty netopýrů. Sama se do toho pouštět nechci, protože si na tak drobné zvíře netroufnu. Neznáte někoho, u koho by se toto dalo objednat?
Zdravím byl by tu někdo schopný a ochotný udělat kostru a nebo alespoň lebku chameleona jemeského? Dnes mi bohužel chamík zemřel. Takže je to akutní díky moc