Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ježek Bělobřichý, Ušatý

Dobrý den, mám dotaz na Ježka. Zejména na chov. Spoustu se toho dá vyčíst na netu. Bohužel nikde jsem nenašla nemoci, či parazity. Chovám potkany, takže mě zejména ti paraziti zajímají. Kdo tu chová tohle roztomilý zvíře, ať mi prosím napíše.Ráda bych si popovídala. =) Díky moc a omlouvám se jestli se to nehodí do diskuze Tera. Hanka

Děkuji :D....stále zvažuji...znám noční bordel od potkanů, tak doufám, že tohle píchlavý zvěrstvo bude na podobné stupnici hluku :D. Jinak, když už chováte ježka, ještě bych měla otázku k hygieně. Jak často měníte podestýlku? Jsou to čuníci, či alespon trochu čistotní. =)Dííky

před pár dny tu bylo totožné vlákno, kdybys trochu pohledala, nemuselas zakládat jiné: http://tera.poradna.net/q/view/164845-chov-jezku-b elobrichych-atelerix-albiventris

Co se týče parazitů, tak u odchovových albiventrisů je nepotkáš, max. nějaké roztoče a odchytové asi neseženeš. Ale odchytoví ušáci bývají zaparazitovaní fest a importéři je během karantény často jenom odblešej, odčervit si je pak musí majitel sám, viz ten odkaz. Co se týče nemocí, tak pokud bude vyhovující péče, tak na nic netrpěj. Pokud onemocněj, tak je to na 99% následek špatné péče. Jsou náchylní hlavně na obezitu, takže nepřekrmovat. U vyšlechtěných variet albiventrisů se občas stane, že kápněš na zdegenerovaný málo životaschopný zvíře, co má už vrozené nějaké vady, ale s tim stejně nic nenaděláš.

jinak před pár lety jsem k ježkům napsala článek, tak je přibližně všechno, co chov obnáší :
http://www.myzoo.estranky.cz/clanky/savci/jezci-us ati_hemiechinus-auritus_.html

Len by som sa chcela opýtať, či sú ježkovia "učenlivý" pri vyprázdňovaní mimo terárko. Tiež som chovala potkanov a tí ako vyrástli, už sa napr. nevyprázdňovali mimo klietku, takže som ich mohla nechať volne behať po byte -pod dozorom samozrejme. Chcela by som aj ježkovi nechať čo najviac priestoru na pohyb mimo, ale pokiaľ bude často močiť po kobeci apod, asi to nebude vhodné, ďakujem za odpoveď:)

nejsou, ježci jsou nečistotní a je jim vesměs jedno, kde jim co upadne. Akorát kojící samice si nedělají kolem hnída, ale jinak je jim to fuk... pokud je budete pouštět po koberci, tak musíte počítat s tím, že Vám ho pomočej a pos... ikdyž bobky se dají ještě sebrat.

ježek bělobřichý, ako vidím rád plave

::)Jaks přišla na to, že ježek bělobřichý rád plave ?! To, že umí plavat ještě neznamená, že to dělá rád! :x: Ježci samozřejmě plavat uměj, ale jsou to pouštní zvířata, co se s volnou vodou moc nesetkají a pokud pouštního ježka narveš do vany, budeš se dopouštět jeho týrání, protože budeš nutit zvíře k něčemu, co pro něj není přirozené. To, že na Youtube je mega stupidních videí od různých jedinců s duševním průjmem, kteří týrají svá zvířata nesmylsnými procedurami ještě neznamená, že to musíš dělat taky, ne :?::!:

Pokud máš nutkání cokoliv koupat, kup si plastovou kačenku, té to nebude vadit a navíc si do té vany k ní budeš moc vlézt i sama a vykoupat se s ní dosytosti.

Tak pardón, normálne som sa pýtala, tak sa nesprávaj jak hulvát, chcem ježovi zabezpečiť všetko čo potrebuje a riadim sa radami na oficiálnych CHS - napr: http://www.dubovafarma.websnadno.cz/Jezek-belobric hy.html
To že sa v chove ešte nevyznám a pýtam sa by som skôr brala za zodpovedné, jak sa nespýtať a rovno ho jebnúť do vane, tak dík za profesionálny prístup - adié (Tvoj "výrok" o ľudskej blbosti a chrapúňstve Ťa dokonale vystihuje)

Ak sa o nieco staram a chcem aby sa to malo co najlepsie, neriadim sa len jednou strankou. A ked uz, tak rozmyslam kde to zije a podla toho sa pytam ci sa ma kupat. Asi nebudem davat vodneho hada do sucheho terarka alebopustnu Cerastesku do tropickeho terarka.
A - ak nemas o niekom ani ponatie co je zac. Tak si to radsej nechaj pre seba.

Keby sa riadim jednou strankou, nepytam sa do plena. A ked uz, rozmyslam podla toho co som videla, nie na youtube ale v dokumente o divokých jezoch usatých jak behaju po brusko vo vode v Nile, tak co ja viem ci to maju radi alebo si len srkli otravenej vody a saleju...
Tak dakujem za velenapomocne rady dokonalych odbornikov, ktory nemaju asi co ine na prace len podpichovat a urazat zacinajucich chovatelov,
dovidenia.

Tak pardón, normálne som sa pýtala, tak sa nesprávaj jak hulvát, chcem ježovi zabezpečiť všetko čo potrebuje a riadim sa radami na oficiálnych CHS -

Ano, to opravdu uděláš pro ta zvířata to nejlepší, co můžeš. Koukneš se na něčí růžový blogísek, pročteš si tam kupu nesmylů od někoho, kdo si pořídil zvíře jako tamagoči, má ježky ani ne rok, ale už o nich sype na net moudra. A podle toho se zařídíš...prima, jen tak dál. To se u tebe budou mít zvířátka přímo SQĚLE. Pokud sis ráčila všimnout, na tvůj první dotaz jsem reagovala normální radou. Až na druhý stupidní dotaz jsem reagovala stupidní radou. Tak trochu začni používat hlavu a možná se vyhneš tomu, že někoho zbytečně nakrkneš. Já ten odkaz nahoře nedávala zbůhdarma.

Co se týče toho pití divokých ušatých po bříško ve vodě, tak jsou některé populace, které se u vody vyskytují. Většina ne. Navíc ta zvířata mají vlastní možnost volby. Tzn. jít si do vody, pokud chtějí a do tak hluboké, jak chtějí. V případě té vany je tam člověk strčí ze své vůle, ne z té jejich. A to je docela podstatný rozdíl. Taky si dobře prohlédni ty fotky nebo videa těch koupaných zvířat, takhle se spokojené zvíře rozhodně netváří.