Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov zavíječe voskového, Galleria mellonella

Zdravím vespolek,
chtěl bych chovat tohoto motýla a chtěl bych se zeptat:

1. koukal jsem různě po webech, našel jsem nějaký recepty na krmení, tak se chci zeptat jestli funfujou, co se na nich dá vylepšit nebo zda nemáte nějaký lepší recept
Recept 1 -

Kukuřičný šrot 2 díly, pšeničný šrot 1 díl, pšeničná mouka 1 díl, sušené mléko 1 díl, sušené kvasnice 0,5 dílu, včelí vosk 1,8 dílu, včelí med 1 díl, glycerin 1 díl
Sypké přísady promícháme a ohřejeme na 60 °C, také ohřejeme med a glycerin. Ve vodní lázni rozpustíme vosk a promísíme jej s ostatními složkami. Nakonec přidáme glycerin. Při uložení v papírovém sáčku v chladu má tato půda téměř neomezenou trvanlivost.

Recept 2 -

500 g tekutého medu, 500 g glycerínu, 100 g pivovarských kvasnic, 200 g otrub, 200 g netučného mléka, 200 g pšeničné nebo sojové mouky a 400 g kukuřičné mouky.
Med a glycerín se smíchají dohromady. Zvlášť se míchají ostatní ingredience a potom se přidají k medoglycerínové směsi. Směs se válí dokud nevznikne lepivé těsto. Nechejte 2 až 3 dny sušit. Krmí se po plátech nebo kostkách a může být i po několik měsíců skladována v lednici.

Recept 3 -

300 g glycerin, 250 g sušené kvasnice, 500 g sušené mléko, 250 g med, 500 g sojová nebo jiná mouka
Glycerin, med a kvasnice se smíchají a po nějaké době se vmíchá mléko, sojová mouka a 1 % váhového objemu propionátu sodného nebo draselného.

Asi bych zvolil nakonec mix těch receptů, většina surovin se tam opakuje.
ALE - vzhledem k tomu, že jsem lenoch a byla by pro mě otrava se s tím patlat, rád bych je krmil spíše včelími plásty - dají se někde sehnat? (zřejmě by měly být použité?). Koukal jsem na online včelařství a nikde jsem na to nenatrefil.
Soused je včelař, něco mi snad dá, ale nevím kolik toho bude (hlavně jak pravidelně) a taky kdoví jestli mě nepošle do oněch míst, když mu řeknu že to mám pro zavíječe :))

2. je potřeba něco naspod - ligno, hoblovačky?

Předem díky.
Mike

Oni jsou schopní rozkousat skoro všechno, ale já je mám v zavařovačkách a mám to normálně potažený muším pletivem (jak kovové, tak sklolaminát nebo plast- mám to z různých zbytků) a u některých sklenic silonkou a funguje to dobře, zatím se nikde neprokousali. oni když mají dostatek žrádla, a substrát nezasahuje moc blízko k tomu pletivu, aby je lákalo po něm lozit, tak do něj moc nejdou. Silonka tam je proto, že u menších sklenic mi malé larvičky utíkaly tím muším pletivem.