Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bothriechis schlegelii

Chtěl bych začít s chovem těchto hadů, ale všude na netu je zkopírovaný jeden text a ten se všude opakuje. Proto zakládám toto vlákno a prosím chvoatele těchto hadů o jejich vlastní rady a zkušenosti, popřípadě budu rád pokud někdo i mládě nabídne. Mockrát děkuji za odpovědi

Co přesně o nich chceš vědět? Nejsou nijak zvlášť nároční na chov, je to stejný jako u ostatních stromových chřestýšovců/křovinářů. Takže vybavení ubikace větve na sezení, umělé nebo živé kytky, na dno drcená kůra přez den suchá, teplota okolo 26°C, večer dobře narosit. MIska na vodu někde ve větvích nebo na stěně, na zemi ji většinou nevyužívaj a akorát do ní kálej. Důležité je dobré větrání, aby se tam nedělalo zatuchlo a nedržela se zbytečně moc vlhkost. Jsou citliví na respirační potíže, jako všichni stromáci. Nejsou nijak zvlášť vzteklí, ale bývají nenažraní (hlavně holky) takže mohou při otevření preventivně sáhnout, když maj hlad. Taky samice před porodem bývá prudivá. Samci v období rozmnožování nežerou a někdy se doslova upářej k smrti, vyčerpají se a už se nerozežerou. Takže je lepší pořídit rovnou 2 :-) Mláďata jsou hodně malá a celkem vzteklá. Žerou malé lugubrisky, některá i cvrčky. Jsou trochu choulostivější než dospělí hadi, hlavně na nedostatečné rosení- rychle se dehydrujou, je to vidět na kůži, která se jim začne scvrkávat. takže je dobrý rosit aspoň 2x denně, ale zachovávat dobré větrání. To je asi tak v kostce vše.

Nakolko sa schlegeláci prakticky nedovážajú,alebo len zriedka (ono ani nie je treba,odchovy "idú"),tak by ma zaujímalo z ktorej krajiny/ín pochádzajú predkovia všetkých tých dnes chovaných generácií z odchovu?Majú totiž celkom dost široký areál výskytu,od Peru až po juh Mexika (snat som to dal správne) a vertikálny rozptyl (nadm.výška) je tiež slušný.To by malo znamenat,že na takom velkom areály existujú nejaké izolované lokality so špecifickými znakmi (nemám teraz na mysli supraciliarisy).Viaže sa určitý typ sfarbenia na danú krajinu/lokalitu?Viem,že sa u nich na lokality nehraje,ale nedávno som videl fotku atypického jedinca,kt.bol jasne smaragdovo zelený (naozaj nie "špinavo" zelený alebo forma Christmas tree) s čiernou kresbou podobnou supraciliarisom.Za odpoved,alebo odkaz na nejaký článok dokumentujúci ich areál výskytu v súvislosti so sfarbením/kresbou budem vdačný (mne sa nič hodnotné zatial nepodarilo nájst).Príp. uvítam tip na knihu o tejto problematike.Vopred dakujem ;).

Ono jedáci se vozí obecně poměrně málo, obzvlášť pak druhy, u kterých to je jaksi "zbytečné", protože trh je poměrně nasycený jejich odchovama. Většina šlégláků, co jsou v lidské péči jsou mixové z různých lokalit, ale původem jsou hlavně z Kostariky, tu a tam z NIkaraguy a Hundurasu. Což jsou jediné země z oblasti jejich výskytu, odkud se dají získat, páč z těch zbylých zemí se legálně nevozí a ani není legrace odtamtud něco dovézt. Na 1 lokalitě najdeš hady různých barev a vzorů, ale ti hadi se trošku liší i na různých vzájemně nekomunikujících lokalitách v rámci 1 země.

nedávno som videl fotku atypického jedinca,kt.bol jasne smaragdovo zelený (naozaj nie "špinavo" zelený alebo forma Christmas tree) s čiernou kresbou podobnou supraciliarisom

Tak on to ani nemusel být šléglák. Z více důvodů- jednak 1. fotky na netu bývají chybně určené, 2. ty oblasti, kde ta zvířata žijí ještě nejsou plně zmapované, popsaná tam je jen část druhů. Navíc ono u těchhle druhů, které mají velký areál rozšíření a přitom to jsou málo pohyblivá zvířata je vždycky spíš otázka času, než se na ně vrhne nějaký systematik a udělá z nich několik druhů.

Dakujem za vyčerpávajúcu odpoved ;).Trochu ste potvrdila moje myšlienky.Nemám prehlad o tom kt.krajina v Str. a Juž. Amerike má zákaz vývozu,viem iba o Ekvádore,ale tušil som,že toho bude ovela viac (no hanba mi).Takisto súhlasím,že keby sa na to herpetologovia vrhli tak by sa zrejme druh rozčlenil na poddruhy ,alebo vznikli nové druhy (podobne ako supraciliaris).To rozšírenie je naozaj značné a ich variabilita obrovská.Takže je dost možné,že tam niekde niečo unikátne existuje.Nejaký podrobný výskum by bol asi časovo aj finančne velmi nákladný.Teraz ma napadá,že ten smaragdovo-zelený jedinec mohol byt fakt zle určený a nakoniec to može byt ten supraciliaris,pretože som za poslednú dobu videl viacero fotiek suprov a človeku sa takto ich char. črty dostanú do očí a ten jedinec mi ich silno pripomínal.Naneštastie je supraciliarisov v EU velmi málo a s odchovmi sa to zatial tiež nejak nehýbe.Ich chov je asi v priemere o 5 stupnov chladnejší než u schlegelii (info R.Meidinger),čo by mi aj vyhovovalo,ale nemilo ma prekvapila predpokladaná cena za mláda.Už asi moc zachádzam do detailov,ale ešte by ma zaujímala genetika u tohoto druhu.Existuje u nich nejaké hetero,teda nejaký gén,kt.sa vždy odzrkadlí aj na potomstve?resp.dominantná farba?Alebo je to uplne jedno?Dufam,že tieto otázky nevyzneli nejak stupidne,ale nejaká dominantnost tam byt musí,ked poznáme ludí,kt. sa zaoberajú "robením" farieb.Ešte raz díky ;).