Želvičky se mi na noc nechtějí zahrabávat. Co s nimi?
Zdravím,
měl bych na Vás zkušenější takový dotaz. Před 14-ti dny jsem si koupil malou želvičku vroubenou (velikost asi 5 cm). Zařídil jsem pro ni akvárium (želví stůl 90 x 40 x 35 cm, teplota uvnitř asi 24 stupňů). Jako podklad jsem zvolil hobliny a kolem misky s vodou menší kulaté akvarijní kamínky. Jako osvětlení sem použil zářivku Reptilight 18W 60cm. A na vyhřívání bodovou žárovku 15w (pod níž je 35 stupňů). Hobliny pravidelně na večer vlhčím (hlavně pod domečkem kam si vždycky navečer vleze a prospí tam celou noc + někdy i přes den). A teď k mému dotazu. Želvička si na noc vleze úplně dozadu do domečku na mokrý hobliny ale nezahrabe se. Tak jí vždycky večer trochu přikryju mokrýma hoblinama. Včera sem si k ní koupil ještě želvičku pardálí (4 cm) a taky spinká nezahrabaná. Proto se ptám jak mám postupovat. Jestli je nechat ať si dělají co chtějí i za cenu toho že nebudou zahrabaný přes noc, nebo je mám zahrabávat? Bojím se abych něco nezanedbal. Předem děkuji za odpověď.
Nepovažuji se za zkušeného chovatele želv, ale určitě bych želvě nedával hobliny !!! Zvíře se nejlépe cítí v přirozeném prostředí a nevím o tom, že by želvy volně žily na hoblinách..., už i ten lignocel je lepší i když ne ideální, nejlepší podle mých i jiných zkušeností bude asi rašelina nebo lignocel smíchaný s pískem pro zpevnění. Hobliny se můžou nadrolit, želvě vzpříčit v krku, nebo ucpat střeva.
O tom, že by měly želvy spát zahrabané jsem moc neslyšel , prostě si zaleze do úkrytu, tam se cítí bezpečně a spí tam nezahrabaná.
P. S. přirozené prostředí...minimálně trochu diskutabilní...někdy je lepší "umělá" dobře udržovatelná a praktická alternativa než "přirozenost" za každou cenu...lidé si už taky zvykli na jiná prostředí než africkou savanu...
Problematika hoblin...např. Khor (teď nevím webovky) je propaguje...já sám jsem choval želvu na hoblinách, i u jiných jsem to viděl...daleko lepší materiál, co se prašnosti týče, než různý hlinoidy...osobně jsem na tom měl dospělou gréku, bez problémů, u mrňat nemám zkušenosti...ohledně zahrabávání - je to fuk, když nechtěj, nic se neděje.
To su jeho stranky www.zelvy.wbs.cz
myslim, ze ked sa nechce zahrabavat tak sa zahrabavat proste nebude...Ak sa citi v domceku bezpecne, naco by sa mala zahrabavat?
Já myslím že by se měla zahrabat do vlhkého proto, aby právě do celého těla nabrala tu vlhkost. Venku je v noci vzdušná vlhkost dost vysoká, tam zahrabané být nemusí, ale v terárku těžko. Je to nepřirozené prostředí, proto se musí želvičkám pomoct zahrabáním - můj názor.
abych nebyl OT, tak nechám bez komentáře "soužití" druhů i NEkarantény...
PRAVDU má Evva
nechte je tak hodinku po zhasnutí v klidu a pak je zahrábněte MOKRÝMI (NE JEN VLHKÝMI)hoblinami
ráno jsou krásně "nacucaný"
na rašelinu a lignocel zapomeňte, nej jsou asi normál drny (často měněné)a na spaní pak mokré hobliny
(klidně v nádobě mimo terko)
Já osobně používám lignocel s pískem a nemůžu si stěžovat. V jedné části prostoru to vlhčím a želvy se do toho začaly zahrabávat téměř hned. Pravdou je, že je lepší když chrní v tom zahrabaném vlhčím substrátu, páč takhle vstřebávají vlhkost, ale to se dá vyřešit i např. mělkou miiskou s vodou, do který želvy rády lezou se vykoupat a "vyprázdnit".
...ale to se dá vyřešit i např. mělkou miskou s vodou, do který želvy rády lezou se vykoupat a "vyprázdnit".
žádná miska s vodou NENAHRADÍ noční pobyt ve vlhku...