Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná - ochnutí hrudních končetin

Dobrý den,

mám doma tři želvy nádherné, cca 10, 12 a 16letou (všechno holky).
V zimě jsou v teráriu doma, v létě v malém jezírku na zahradě - s výběhem, trávou, keříky, domečkem, voda částečně ve stínu, okolo vyšší plot, aby tam nemohli psi. Tedy není pravděpodobné, že by se mohl želvám stát nějaký úraz, nemají odkud spadnout, o co se praštit.
Před třemi dny jsem si všimla, že jedna z nich (16ti letá) nevylezla přes den z vody, na sluníčko, ačkoli normálně celý den nedělají nic jiného, než že se sluní. Když jsem jí vytáhla z vody ven, zjistila jsem, že má strašně zesláblé přední nohy. Zadníma mě drápe a odstrkuje, předníma nic. Je smutná, nežere, kam jí posadím, tam sedí. Ve vodě se odstrkuje jen zadníma. Oči má čisté, nikde ani škrábnutí, krunýř bez plísní. Vypadá v pořádku, jen má prostě téměř gumové přední nožičky. Trochu se snaží, pohne s nimi, ale nemá v nich vůbec sílu.

Hned jsme jeli na veterinu - ale zatím nevíme příčinu. Dostala injekci vitamínu A a B-Neuron a za dva dny se uvidí, jestli to pomohlo.
Před čtyřmi měsíci jsme byli se všemi želvami na kompletním krevním rozboru, byly všechny v pořádku ve všech směrech. A najednou tohle.
Prý to není časté, když už mají želvy problém, tak se zadními končetinami. Tohle by mohlo být prý způsobeno i selháním některých orgánů.
Pátrání po příčině bude asi běh na dlouhou trať, tak se chci zeptat, jestli jste se s tím někdo nesetkal.
Díky předem za všechny rady,

Amálka

Zdravím všechny,

tak se to moc dobře nevyvíjí. Želvička dostává B-Neuron, taky vitamin A a antibiotika.
Dnes jsem jí nechala udělat i RTG, jestli tam třeba není nějaký velký nádor, ale nic.
Přední nožičky už jí jen tak visí, navíc se zdá, že má trochu slabší i jednu zadní. Ve vodě hrabe jen zadními, přední jsou necitlivé i na píchnutí.
Zatím se nám daří jí krmit stříkačkou, to funguje dobře. Ale vyhlídky nic moc ...
Neznáte, prosím, někdo veterináře, který by se na želvy specializoval a měl třeba zkušenosti i s takovými případy?

Díky, hezký večer,

Amálka

Jedna z mnoha možných příčin by mohla být způsobená krmením nepříliš kvalitními rybami - v rybím mase, zvlášť bylo-li častěji zmraženo a rozmraženo, se uvolňuje enzym Thiamináza, která štěpí Vitamin B1 - Thiamin, tomu by odpovídaly zmíněné příznaky.

Aha - díky za radu a názor. Ryby občas dostaly, někdy dostanou takové ty sušené krevetky. A ty ryby kupujeme mražené ... tak to ve mně hrklo. V období leden-duben, kdy jsme je měli ještě doma, tak rybu občas měly, máte pravdu.
Pokud by to bylo tím, je to vratné? Dá se to vyléčit?
Díky!

Držím želvě pěsti. Snad zaberou ty vitamíny a zlepšení jídelníčku - pokud začne zase sama žrát. Tady si najděte, čím vodní želvy krmit. Je tu na to samostatné vlákno. Ušetří to do budoucna hodně problémů.
Pro tak závažný případ mohu doporučit Animalklinik v Praze na Bílé hoře.

Ahoj Amálko,
chtěla jsem se zeptat, jak pokračuje léčba tvé želvy. Mám totiž také želvu nádhernou, holku asi 13 let a děje se nám přesně to, co tu popisuješ. Dnes jsme byli u veterináře a ten řekl, že to nevypadá na zlomeninu a píchl ji nějaké vitamíny. Chtěla jsem se jenom zeptat, jak je tvojí želvičce teď a co všechno jste tedy podstoupili..

Předem dík za odpověď :)
Marcela