Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama vousatá a KAROTEN

zdravím. prosím mám dotaz ohledně krmení mrkví.je pravda, že když krmím více mrkví tak agama chytá barvu víc do oranžova?také jsem ale zjistil, že mrkev odvápňuje a může způsobovat zácpu. existují nějaké vitamíny s větším podílem karotenu, které by něměly za následek odvápnění nebo zácpu?co je na tom pravdy?děkuji za vaše odpovědi

To, že mrkev odvápňuje, jsi zjistil ve vedlejším vlákně "Agama vousatá - zelenina" - takže ses mě tam mohl rovnou zeptat. ;-)
Ohledně karotenu - osobně mi připadá zhovadilost prokrmovat pogony karotenem (v jakékoliv formě) je proto, aby byly do oranžovějšího odstínu. Kromě toho - je to jako u psů - karoten není jediný prvek, který má vliv na zbarvení. Pokud budeš např. LB bílé/béžové barvy prokrmovat karotenem, tak se může stát, že chytne barvu do červena. U psů s černou/hnědou barvou srsti pak do zrzava. Ovšem není to o tom, že když budeš psovi dávat mrkev, tak ti automaticky změní odstín či jeho nádech.
Takže - pokud chceš oranžovou pogonu, tak si kup barvenou formu. Rozhodně bych jí kvůli tomu nepřekrmoval mrkví. Osobně dávám mrkev jen dubiím, kterými pak krmím.

Btw: mrkev neodvápňuje kvůlu karotenu, ale díky šťavelanu(-ům), které obsahuje. To, že při větším množství způsobuje zácpu, je snad všeobecně známo. Ale rozhodně bych jí jako doplněk nezatracoval. :-):-)

osobně mi připadá zhovadilost prokrmovat pogony karotenem (v jakékoliv formě) je proto, aby byly do oranžovějšího odstínu

Ono se pak líp prodávají, když k tomu napíšeš "sandfire" ;-). Pak všichni ti 3 chovatelé, kteří tu mají opravdu sandfiry pláčou... lidi jsou ignoranti a skočí na všechno - bohužel.