Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ještěrky

Po delší odmlce zdravím, na začátek děkuji všem, kteří radili ohledně koupi a zařízení nenáročných hadů pro začátečníka - máme užovky červené a zdá se, že se jim daří :-)ráda bych k těmto hadům ( samo do jiného terária) pořídila nějaké malé nenáročné ještěrky - taktéž vhodné pro začátečníky. našla jsem sice gekončíky noční,pročetla nějaké knihy, ale stále bych řekla, že jsem nenašla to, co hledám. Nemáte někdo nějaký typ či radu? Stačí mi víceméně název, ostatního už se určitě dopátrám :-) předem moc děkuji

loading...

Tak zkus agamy.Ty mi nepříjdou moc náročné,nebo bazilišci.To jsou všechno malé,nebo středně velké nenáročné ještěrky.Ale agamy kočičínské jsou totálně blbé ještěrky,a je s nimi víc starostí než potěchy.Prostě nějakou malou ještěrku.Mi se líbí vousatá,ale to už bych vydělával jen na elektriku.Hlavní je,si upřesnit co si představuješ pod slovem nenáročná ještěrka.Mi příjde že ještěrky jsou všechny tak na stejno,jen se rozlišují podle pouštních a tropických a jinak podle velikosti.Pokud budeš mít leguána či varana,tak se rozluč s jedním pokojem.:-DZato gekončíkům stačí malé terko s malou žárovkou,abys je tam neupekla.Prostě nenáročná ještěrka více méně neexistuje všechny mají své.Ještě mě napadá chamík.Pokud je ještěrka zdravá a čile k světu,tak se dá bez problémů chovat.Ale jestli si vybereš nemocného jedince,tak to je potom náročné,a finančně taky.

Tak z toho, cos tu jmenoval zrovna neni ještěrka ani jedno...jestliže jsme teraristi, tak bychom neměli chybně označovat skupiny plazů, ne? ;-) Jmenovals agamy, leguány (je řada malých druhů, na které fakt samostatný pokoj nepotřebuješ a jsou celkem nenároční), varany (tam platí totéž co u legoušů, neni všechno jen I.iguana a V.bengalensis :-) Ještěrky jako takové jsou jenom Lacertidi, ale taky celkem vhodná a nenáročná zvířata :-)Takové perlovky (T.lepidus) nebo veleještěrky G.stehlini jsou impozantní zvířata, co zkrotnou a není to "blbá" vousatka...

Kočíny jsou fajn, jsou dost blbuvzdorné, snadno se množí. Adulti jsou kliďasové s úžasným nadšením pro lov. Navíc jsou v pěkném terku velice okrasní. Problém je, že mladych se nedá zbavit ani po dvou stovkách a to už pěkných rozežraných mláďat. Ale už dost vymizeli, takže by udat odchovy už nemusel být takový problém. Tyhle ještěry s radostí doporučím, rozhodně lepší pro začátečníka než třeba baziliškové...

Omlouvám se chovatelům kočičin,ale mám pár známých chovatelů,co je chovají a odchovávají,a neustále narážejí čumákem do skla,a totálně si je rozbíjí.Tak jsem usoudil že to asi nebudou zrovna inteligentní zvířata.Ale určitě se najdou i takové,co netrpí sebepoškozováním.A s tím rozdělováním ..:-DProstě to je všechno plaz,podtřída šupinatí,řád ještěři. A o vousatkách jsem nepsal že jsou blbé,ale že jsou krásné a zajímavé.

G.stehlini jsou impozantní zvířata, co zkrotnou a není to "blbá" vousatka...

ale mám pár známých chovatelů,co je chovají a odchovávají,a neustále narážejí čumákem do skla,a totálně si je rozbíjí.

Odchovával jsem je odhadem tak 6let, nevím možná dýl a nikdy si u mne žádné zvíře čumák neporanilo... Je to spíš o terárku a jeho zařízení než o zvířeti. O vitticepskách raději moc mluvit nebudu, to co je dnes v terárkách je Fxxx hybrid a s původní vitticepskou má společnýho pramálo, podobně třeba jemeňáci, ale to je na dlouhosáhlou diskusi, u který se vždy jen naštvu.

ale mám pár známých chovatelů,co je chovají a odchovávají,a neustále narážejí čumákem do skla,a totálně si je rozbíjí.

Jak psal Uroboros. Tohle neni o tom, ze by zvirata trpela zamerne sebeposkozovanim, ale o nevhodne zarizenem terarku. Takze s to nevalne hodnoceni inteligence by se melo vztahovat spis na ty chovatele.

Přidám se k souhlasu, taky jsem je měla a množila, původně faremní zvířata a po uvyknutí to byli uplně pohodoví ještěři, co rozhodně do skla neskákali. samec sice měl ze začátku ošklivě rozmydlenej čenich a už mu to zůstalo viditelné i po zhojení, ale jinak to byly krásný, pohodový a celkem krotký zvířata, co se dobře množej a vydržej dlouho...že by byly nějak blbé, to bych neřekla, rozhodně ne víc jak jiné agamy nebo většina leguánů http://www.myzoo.estranky.cz/fotoalbum/jesteri/phy signatus-concincinus/p3130866.jpg.html

Ani zadarmo, já vejce vyhazuju :.(

A co jsem říkal v době, když sis je pořizoval ;-), ale je to velká škoda jsou to nádherný zvířata. A i tak vim, jak se jich zbavit - prodej je za 50,- na krmení, tenhle typ krmení prostě neni a aspoň se ti nějaký náklady vrátí, vyhazovat vejce je blbost. Nebo pořiď něco saurofágního :-)

A co jsem říkal v době, když sis je pořizoval

Jojo cos říkal se vyplnilo...:-), ale my dostali samce od našeho veta, kterýmu bylo líto ho utrácet jen kvůli tomu, že si přerazil nohu a pajdá a samičku jsme taky dostali - moc se mi ty zvířata líbí a jsem vlastně moc rád, že je máme.
Ono prodat se dají, ale musí člověk obrážet zverimexy - když pak vidí jak je tam "přechovávají", tak je mu ještě stydno. A u mě to znamená si udělat celodenní výlet/kolečko po městech, páč bydlím na vesnici a v podstatě mi to zaplatí pak akorát tu naftu :-D. Nutno ale říct, že některý prodejny už se docela snaží. Mimochodem, dával jsem nějaký mladý do jednoho zverimexu, nedávno jsem tam byl a ještě je tam mají (po roce :-)), samice jim prý už i snášely.

jsou to nádherný zvířata

Jsou to moc krásný zvířata, ty mláďata jsou uplně suprový a je s něma i strašná sranda, hloupí fakt rozhodně nejsou.

prodej je za 50,- na krmení

Nebo pořiď něco saurofágního :-)

Když já jsem vcelku měkoň a asi bych neměl to srdce (no, takovýho ularburonga bych z domu asi nevyhnal:-D)... ale máš pravdu, že je to asi lepší než vyhazovat vajíčka.

Nebo pořiď něco saurofágního

nojo, taky uvazuju, ze si konecne poridim bicovky...ale stejne jako psal MadMike, i mne je trochu lito zkrmovat zdrava mladata (pokrytecky, ja vim...). Oni teda nastesti uz lidi zacinaji chapat, ze je lepsi si poridit odchovanou zdravou a na cloveka od narozeni zvyklou kocincinu nez omlacenou zaparazitovanou a plasici z importu. Takze to s tim prodejem sice neni zadna slava, ale jde to.

Dneska jsem se ptal toho kolegy teraristy proč si ty jeho kočíčiny rozbíjí frňák,a říkal že to bude asi tím,že má velkou žárovku a malé stínidlo,tudížs se vidí ve skle a útočí sami na sebe.Ale kdo ví.Ale jak jsem viděl fotky na mobilu jak to tam má zařízené,a jak to terko má velké,mohl by jich tam mít 10.Můj legoš se taky vidí ve skle,ale párkrát do něj skočil a pochopil že se skrz neprobourá.To bylo před nějakým tím rokem.Teď by to už asi dokázal.:-DA s těmi vejci to řeší podobně.Prostě je nechá v terku,a samec je sežere.Ale je to škoda.Když už je to vylíhnuté,tak to nechat skrmit je trošku na city.Hold to není hmyz.Chtělm jsem si pořídit myší farmu,ale pak jsem si uvědomil že by mě to asi mrzelo prodávat pro hady a pavouky,:-[tak jsem si pořídil radši švabí farmu.;-)

tak všem díky, ale musím se přiznat, že nyní v tom mám trošičku zmatek....opravdu jsem měla na mysli něco malého max do 20cm, pokud nazývám chybně něco, co se neoznačuje jako ještěrka tak prosím omluvte mou neznalost. také jsem četla, že samičky se většinou špatně snášejí, existuje nějaký druh, kdy společně mohou žít dvě samičky nepotřebující samce? Nechce se mi samice neustále vysilovat rozením či kladením a do chovu se také zrovna nehrnu. Či naopak, dva samečci, co budou v pohodě? Koukala jsem na gekony, gekončíky, myslím, že určitě je z čeho vybírat, ale abychom potom nebyli nešťastní z výběru já i oni...pak je jasně ještě nasnadě otázka zda může nějaký druh žít jako jedinec sám. zatím máme doma vždy min.dva jedince toho samého druhu.

tak ono u gekonů (ne felsum !) a agam můžeš mít většinou samic víc pohromadě a problém zřejmě nebude, se samcema je to obecně složitější, u většiny druhů se samci nesnesou. takže třeba gekončíky můžeš mít třeba po 0,5 a bude to v pohodě. Co se týče samostatného soužití, tak většina plazů, co nejsou vysloveně sociálně žijící může být chována o samotě a dokonce jsou tak většinou spokojenější.

můžu se optat- gekončíky obecně? nebo jen nějaké druhy? Ano to vím, že většina plazů má ráda své soukromí, já to asi blbě píši :-) ale všude co tak koukám tak tyhle malé "ještěrky" většina chová min ve dvou, tak předpokládám, že to má nějaký důvod??? Moc díky :-)

tak po všech uváženích a koukání bych preferovala felzumu klemmerovu nebo toho anolise, ale čemu zas nerozumím - gekoni ( ne felzumy) -ale přeci ta felzuma klemmerova je gekončík denní????
a takže bych mohla zariskovat a zkusit skupinku samiček u těchto druhů? Anolis jsem koukala, že by měl zimovat..no když zvládám zimovat želvy snad bych zvládla i to :-)

Jj felsumy jsou denní gekoni. Ale ono pozor, klemmerky se často samice nesnesou- už tu někde o tom je vlákno. mně se teda snášely, panu Šimoníkovi taky, ale jiným ne. Co se týče těch A. carolinensis, tak to zrovna není ještěr pro začátečníka, jsou dost choulostiví a pokud jsou z odchytu, tak maj 75% úmrtnost do několika dnů. A co se týče zimování, tak se rozhodně nezimují jako třeba želvy ! Tam se jedná jenom o zkrácení světelného dne a mírné snížení teploty, hlavně v noci...oni na tvrdo nezimujou !

Auri, samice se mi začaly bít, jen když kladly oplozené snůšky a byl tam samec, do té doby bylo soužití v pohodě. Myslím že z dostupných anolisů by v úvahu přišli a. allisoni, a. r. roquet, a. r. summus. Kolega chová a jsou to v pohodě zvířata. Z deních okolo 20cm ještě scinkové dasia smaragdina a olivacea nebo suchomilnější chalcides sexlineatus, ocelatus, kde jde taky chovat víc kusů pohromadě.

Jinak většina evropských lacertidů zimuje natvrdo jako ty želvy. Ale jsou to jinak při poskytnutí vhodných podmínek odolná zvířata. Ono každé zvíře chce to svoje, a pak je to většinou v pohodě.

No mně se klemerky nebily ani se samcem. z těch anolisů- oni nejsou ani tak nároční, jako spíš chtějí už nějaké zkušenosti chovatele a trochu chovatelského citu, takže pro začátek bych je nedoporučovala. Dasie jo, ale jenom odchovové- odchytové jsou pro opravdu zkušeného chovatele, neni uplně jednoduché je udržet. Ti Chalcidesi tam souhlas- "nezničitelná" zvířata, ale záleží na tom, na jakého kápneš samce. Páč někteří tolerujou i jiné samce, jiní zabujou všechno včetně samic....tam to je fakt o konkrétních skupinách. Některá funguje několik desetiletí, jiná vůbec a během krátké doby se vyvraždí.

většina evropských lacertidů zimuje natvrdo jako ty želvy

Hou hou- jak které. Pokud jsou z kontinentu- třeba Bulharsko, sever Itálie, Španělska atd tak ano, ale jižní Evropa a zejména pak středomořské ostrovy ne- ty zimováním na tvrdo můžeš celkem úspěšně zabít. Zrovna tak třeba T.tangitanus, Galotie atd...ona to jsou sice strašně tvrdá zvířata a často to přežívají, ale je to pro ně nepřirozené, páč v přírodě natvrdo nezimují (taky tam většinou neklesá teplota pod 10°C a přez den je teplo, kdy ta zvířata normálně aktivují a žerou) a taky na to tvrdé zimování občas dojedou.

len pre zaujímavosť, na ostrove Tenerife žijú Gallotie (konkrétne G. galloti) aj pod vrcholom Pico de Teide 3717 m n.m.), mám nafotenú jednu v nadmorskej výške cca 3600 m n.m. (keď nájdem fotku, môžem sem zavesiť). aj v pozdnej jari sa kúsok vyššie ešte vyskytovali zbytky snehu. možno je to jediná populácia, možno nie, čo ozaj cez zimné obdobie hibernuje "natvrdo" :) (leda že by zliezali na jeseň do nižších polôh, ale u jašteríc je asi taká migrácia málo pravdepodobná).

To jo, ale ty co se tu běžně v chovech vyskytujou jsou z 99% z přímořských letovisek a v zimě tam normálně šmajdaj ;-)... taky mam ještěrky ze severní Afriky, co zimuju v lednici při 2°C, páč jsou z Atlasu a zimujou 4 měsíce natvrdo...ale nebudu proto tvrdit, že je potřeba severoafrické druhy zimovat při 2°C po dobu 4 měsíců ;-)

Ano u druhů, kde se samice tolerují to tak praktikovat lze.

To Aurifer. Sypu si popel na hlavu, moc jsem to zjednodušil. Ano Evropa je trochu velký pojem a samozřejmě máš s ještěrkama pravdu. Sám navíc lacertidy nechovám :-( Ono opravdu nakonec bude záležet na druhu, pro který se konkrétně rozhodne a tomu vytvořit podmínky. Na importy jsem při psaní nemyslel vůbec. Pro začátečníka bych je nedoporučil, pokud není adekvátní důvod (druh se z odchovu sehnat nedá). Dásie se ale v ČR množí, a tuším, že i u vás jsou nebo byly v chovu. Já se musím přiznat, že jsem jim taky podlehl a jedu si v sobotu pro mrňata do Prahy. :puff:

Takže jsem pocitvě prošla všechny zde zmiňované druhy a musím napsat, že zvítězí nejspíš jeden z těchto: a. allisoni, a. r. roquet, a. r. summus, jenže všude mraky fotek, ale nějaké širší povídání jsem zatím neobjevila. Ráda bych opravdu jen samičky dvě max. 4. takže se budu "modlit", abych patřila k těm šťastnějším z vás a nezačalo se mi to v terárku handrkovat a prát. Pokud bych mohla ještě otravovat - z těchto tří druhů- jaký by byl asi tak nejvhodnější, nejklidnější, nejmírnější? Jasně, že každý tvor je samostatná individualita, ale tak nějak široce a obecně vzato. Ještě jednou všem moc a moc děkuji, druh by už téměř byl, tak teď vhodné ubytování a podmínky a potom už "jen" sehnat :-)

Akční, barevný, s denní aktivitou a kolem 20 cm i s ocasem jsou ještěrky Podarcis. Mám Podarcis siculus - ještěrka italská, vnoučata od pana Melena a nemůžu si je vynachválit, chov v páru, byť se často píše o možnosti více samic - většinou se pořežou. Podarcisky nejsou úplně běžné, ale slušně sehnatelné - pan Melen má teď např. v nabídce ještěrky erhardovy.

Takže jsem pocitvě prošla všechny zde zmiňované druhy a musím napsat, že zvítězí nejspíš jeden z těchto: a. allisoni, a. r. roquet, a. r. summus, jenže všude mraky fotek, ale nějaké širší povídání jsem zatím neobjevila. Ráda bych opravdu jen samičky dvě max. 4. takže se budu "modlit", abych patřila k těm šťastnějším z vás a nezačalo se mi to v terárku handrkovat a prát. Pokud bych mohla ještě otravovat - z těchto tří druhů- jaký by byl asi tak nejvhodnější, nejklidnější, nejmírnější? Jasně, že každý tvor je samostatná individualita, ale tak nějak široce a obecně vzato. Ještě jednou všem moc a moc děkuji, druh by už téměř byl, tak teď vhodné ubytování a podmínky a potom už "jen" sehnat :-)

Jj jak píše Auri, třeba allisoni samci jsou opravdu nádherní, při imponování samici z půlky fialoví draci. roqueťáci mají taky trochu lepší barvy než samice :)). On se dá chovat i pár bez toho aby člověk měl ambice na odchovy. Ono to časem stejně příjde, že se člověk bude chtít posunout dál a ten odchov si zkusí.

a tak my na mazlení máme psy a kočky tak o to snad až tak nejde :-) tak jo myslím, že ti anolisové opravdu vítězí a budu se snažit udělat pěkné a pro ně vhodné terárko, aby tam vynikly i ty holky, copak o to odchov by člověka lákal, ale co potom s tím???? zvláš´t, když se nedaří určité druhy udat a nechávat si to vše doma - to asi nejde...:-)

Hm, když se tu řeší anolisové - tak byl aspoň v poslední době celkem problém sehnat samice - nevím, jak u těhle druhů, ale A. caroliensis a A. sagrei jsem nakonec musela vzít odchyt a A. allisoni jsem nesehnala vůbec...Nehledě na to, že když už byl odchov, tak mláďata - kde není jistý, že to budou dvě samice...Tak teď nevím, jestli jsem mimo mísu nebo jsem tak špatně hledala?

:-D to jste asi špatně hledala :-D navíc a. carolinensis a sagrei moc lidí neodchovává. Svou roli na tom nese nejspíše to, že se sem naváží po kvantech a po kvantech terarijním nováčkům padají. Ti co anolisy dělají už je buď odchovali, nebo je nelákají (mláďata za stejnou cenu jako import jsou pro lid neprodejná- přeci si mohou za stejný peníz pořídit dospělé a pevnému zdraví se těšící importy :i:) A ani u A. allisoni vám nikdo čekat nebude, až mu vyroste samice, kterou potřebujete, mláďat je pro ty, kteří chtějí i v inzerci dost, jen to chce čas a pevné nervy než vyrostou ;-)

Tak jsem znovu prohledala inzerci... A celkově malé druhy anolisů nikde moc nevidím - Já chtěla chovnou skupinu - mláďata mi nevadila - ale bylo a je k mání 1-2 a rozhodně bych neřekla, že jich je plno. To původní tazatelka chtěla dvě samice, tak jsem psala, že bude mít asi trohu problém a stejně je velká šance, že nakonec bude mít min. jednoho samce:-)