Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem E. macularius a "infra" osvetleni - muze jim vadit?

Premyslim nad sledovaci webkamerkou do odchovny pro mrnata, maji slaboucke nocni osvetleni z LED diod - to by nestacilo, tak uvaha ze bych to zkusil osvetlit "infra" LED diodami - aby z kamery lezlo aspon neco. Technicky v tom nevidim problem, vse vymysleno - jen nemam tucha jestli nahodou nevnimaji i mimo viditelne spektrum? Teda - neco pod nim, kolem 850nm. Predpokladam ze ne, ale treba nekdo vi o tom vic...

Vono to může bejt docela záludný...
- pokud to bude opravdu infra, tozn. nad 760-800nm - jinými slovy, TY to nebudeš svýma očima jako světlo vnímat, tak je to samozřejmě OK. Pokud to budeš vidět - není to vlastně infra ale červený světlo (ještě ve viditelné části až do 800nm, označovaný někdy "komerčně" i jako infra), který by mohli vnímat taky - navíc noční gekoni jsou 350x citlivější na světlo (teda četl jsem to o jednom druhu, eubl to zrovna nebyl-kdyžtak snad mužu najít).
Ale aby to nebylo jednoduchý, tak je tady ještě druhá věc asice to, že noční plazáci-konkr. zase gekoni maj mj. i redukovaný vidění v červené, maxima tam jsou v UV, modré a zelené, takže je možný, že červený světlo vůbec neviděj !:?: - zkusil bych to :-D
Jestli do toho půjdeš pak prosím poreferuj.

Jinak:

jestli nahodou nevnimaji i mimo viditelne spektrum?

Jo vnímají, ale směrem k UVA.
Nebo takhle ono vnímat je relativní - vnímají i infra (my taky, jako teplo) ale nevidí ho očima.

tak asi to nepujde - mam vykuchanou webkameru ze stareho notebooku - je to krasne placate malinke "nic" co bych strcil do nizke kabelove listy prilepene na strop, jako takova funguje. Myslel jsem osvitit to pod ni klasickymi "infra" led - jedou uz dost mimo viditelne spektrum. V tom pasmu je ale kamerka uz velmi malo citliva - holt ma na chipu bayerovu RGB masku ktera toho vetsinu odfiltruje...

= by musel byt snimaci chip bez ni, "cernobily" - spec. pro "nocni videni".

- samotna myslenka ale OK, tu kamerku v nejakem terariu pouziju, akorat teda spis v "dennim" :)

Tak necekany uspech - povedlo semi dostat z toho maleho nic dolu "optiku" a vytipnout ven infrafiltr, a - s dvema infradiodami to vidi i v uplne tme :)

[http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ infracam.jpg]

takhle to vypada, kamera je desny ksunt ze stareho uz nefunkcniho EEE701 netbooku.

Ve tme, drzeno jen v ruce - neni to v realu az tak rozmazane, orientacne ten obraz stacit bude. Zajimavost - klavesnice je CERNA, ale pod infra mam cerne akorat H a "enter" - jsou asi z jineho plastu :-)

[http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ infracam-test.jpg]

Tak uz to funguje, takhle to vypada v terarku:

[http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ infracam2.jpg]

a takhle to nahravalo tuhle noc:

watch

- zadny zazrak ale abych vedel ze jsou aktivni a zerou to staci :-)

Vse tohle jsem resil kvuli tomu mensimu co je na videu, je o tyden starsi nez ten druhy, ale neco se stalo - absolutne nechapu co - po prvnim svleku byl nejaky cely spatny, nemohl temer chodit - napul ochrnuty a neaktivni, jen se plazil. Pritom po vylihnuti a ty prvni dny byl OK, uplne normalni mlade. Nevedel jsem co s nim, jiny by to zkrmil nebo utratil - na to ja nejsem... Nakonec jsem ho 2 tydny krmil rucne - a uplne zazracne se chytnul, uz mi prijde v poradku. Ted mam uz i odsledovano ze smejdi, lovi, tuhle noc se uz zase svlikal - roste a i se zakulacuje, predtim to byla vylozene reklama na hlad.