Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úsporné žárovky v teráriích - jsou pro zvířata škodlivé?

Ahoj. Před časem kolovala zpráva, že úsporky jsou jedovaté - zvláště když u nich má člověk blízko třeba hlavu při čtení u lampičky apod. Vzhledem k tomu, že v teráriích k nim mají zvířata dost blízko se chci zeptat co je na škodlivosti úsp. žárovek pravdy? Předpokládám, že je používá pro tyto účely hodně lidí. Byly nějaké komplikace?

Wiki

jedovata je rtut uvnitr trubice, a luminofory uvnitr taky budou asi dobra mnamka - ale to nikoho neohrozuje pokud se nerozbije. Muze vadit teoreticky ten kryci plast a soucastky predradniku uvnitr - jak se to cele za provozu ohriva a vyparuji se nejake fujtajbly (u cinske produkce bych se ani moc nedivil) - nakolik to muze byt zavadne tezko rict.