Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Korálovka či užovka? A jak pro ně vyrobit terárium?

Dobrý den,
již nějakou dobu na internetu a v knihách sháním potřebné informace ohledně chovu hadů. Vzhledem k mé nezkušenosti v jejich chovu jsem se rozhodla začít buď s užovkou nebo korálovkou, které jsou prý pro svou nenáročnost pro začátečníky vhodné. Teď ale kterou z nich? Nejraději bych velice klidného nepříliš kousavého hada, který by mi "odpustil" i pár začátečnických prohřešků:) Který had by byl pro mě nejvhodnější?

Druhá věc je terárium. Vzhledem k tomu, že jsem student, tak si nemohu dovolit zaplatit velké sumy za na míru dělaná terária a tak jsem se rozhodla vyrobit si ho s pomocí šikovného pomocníka sama. Hledala jsem na internetu různé návody, jak a co použít a co vše má v teráriu být, ale pokaždé to bylo jiné, tak kdybyste někdo věděl o nějakém kvalitním návodu, byla bych moc ráda.

Moje představa terária je zhruba takováto: velikost 80x40x40 z osb desek s přední stranou ze skla (posuvná dvířka na západku). Z boku vlevo by šly výduchy a stejně tak by šly i z boku vpravo. horní deska by měla průřezy na elektroinstalaci. Teď ale jak vytvořit vnitřek? Stěny z polystyrenu se mi moc nezdají, protože mi přijde, že tam nejde udržet 100%čistota. Jaký na tyto stěny máte názor? Dají se něčím nahradit? Pak jakým silikonem či tmelem vyspravit spáry a rohy, aby to pro hada nebylo toxické? Mám vnitřek ještě něčím obložit či jen nalakovat? A čím?
Moc děkuji za případné návody, rady a tipy a snad se nebudete zlobit kvůli takovému množství hloupých začátečnických otázek.:)

P.S kdybyste měli tip na kvalitního chovatele v Praze, budu jedině ráda. Se zverimexy mám velmi špatnou zkušenost a nechci udělat stejnou chybu dvakrát.

Děkuji.

No zas tak hloupé nejsou ;-) můžeš zkusit udělat terárko z náké staré vitrínky, pokud je v dobrém stavu tak na ní už posuvné sklo je, jinak udělat z osb desek není problém a nalakovat nákým sportakrylem a nebo to udělat z nákýho lamina to nemusíš ani lakovat ale je dražší, co se týče polystyrenu je asi nejlepší volba udělat si skalku podle svých představ a pak na ní dát vrstvu lepidla na dlaždičky, nesaje vodu a vytvoří krásně hrubý povrch, co se týče hada tak užovka červená (Elaphe guttata) nebo korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum) jsou ideální pokud bys chtěla něco většího tak třeba užovka černá (Pantherophis obsoletus) a nebo užovka proužkovaná (Thamnophis sirtalis)-je trochu menší.
Samozřejmě že je mnoho dalších krásných hadů a způsobů jak teríárium udělat skalka třeba není duležitá ale trochu i zateplí terárko.

Určitě ti tady poradí i pár dalších ohodně víc zkušených teraristů než já, jinak hodně štěstí ke stavbě.

Díky. No já chci spíš menšího hádka, protože nemám moc prostoru, takže nějaký hroznýš, krajta nebo hroznýšovec by asi pro mě nebyli úplně ideální. Hodně se mi líbí korálovka kalifornská a nebo užovka červená v nějaké zajímavé barvě, třeba butter nebo ghost. Právěže žádnou takovou vitrínku nemám, takže budu muset začít od píky:)

Ještě mám jeden dotaz. Budu mít v jednom terárku určitě pouze jednoho hada a tak by mě zajímalo, jestli rozměr 80x40x40 není příliš velký? Nestačil by menší? Třeba 60x40x40? Pro jednu užovku nebo jednu korálovku, podle toho pro co se rozhodnu..
Předpokládám, že by tam hádek zůstal od malička až po dospělost..nebo se to takto nedělá? S krmením ale počítám v boxíku mimo terárko. Co myslíte?

Pokud si budeš pořizovat úplného prcka, tak je lepší ho nechat nějakou dobu v něčem menším, např. v plastovém boxu. Bude se tam cítit lépe, nemusíš ho přendávat na krmení a snížíš možnost úniku z velkého terárka (mezi skly, větracími otvory apod.).

Ahoj, nedávno jsem řešila stejný problém.... chtěla jsem hada :-) rozmýšlela jsem mezi užovkou a korálovkou...nakonec to vyhrála korálovka -lampropeltis triangulum campbelli asi hlavně pro svou atraktivní barvu :-) A druhá věc bylo terárko....nejdřív jsem chtěla z OSB - nejlevnější varianta, vitrinku ale seženeš nějakou starou v každém bazaru za pár korun... já měla štěstí, že se mi povedlo sehnat starší skleněné terárko za 200 Kč... a vyrobila interiér za použití polystyrenu a montážní pěny + lepidlo na obklady a písek.... nevypadá to špatně, korálovku jsem si přivezla teď v sobotu a chovatel mi radil nepouštět ji do velkého prostoru, aby nebyla ve stresu a zvykla si na nás.... takže ji mám pustiti až začne žrát z ruky, říkal cca za 2 měsíce, dneska nás čeká první krmení, tak jsem zvědavá :-)...tak to jsou mé první zkušenosti, dojmy a zážitky :-)

[dsc6637j.jpg]

Agátka

[http://img20.imageshack.us/img20/3654/91901922.jpg ]