Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama skáče proti skle

Dobrý den, moje malá agama (doma ji mám necelý týden) skáče proti skle a škrábe na něj, nevíte čím by to mohlo být? Terárium má 80x35x40, což by mělo být pro malou agamu dostačujíčí. Kromě toho se často škrábe a otírá o dřevo. Už se svlékala, takže tím to není. Nejspíš to nic nebude, ale radě se zeptám :). Možná chce jít ven , ale jetě se celkem bojí takže nevím....

Tak mě napadá, podotýkám že nemám osobní zkušenost s vousatkama, jestli neskáče na svůj odraz ve skle. Jsou to poměrně společenské ještěrky.

Moje vousatky celkem často chodí okolo skla, škrábou na něj packou nebo do něj strkají čumákem. Myslím si, že nevidí sklo, ale to za ním, a tak chtějí ven (zvlášt když je za ním hmyz). Samozřejmě je také možné, že pod určitým úhlem vidí odraz sebe => jiné agamy, a tak útočí/chtějí se kamarádit. Pokud je to mládě, možná jen nechápe, že tam sklo je. Pokud se nezraní, či to není příliš nebezpečné (velká vzdálenost při skocích), nevšímal bych si toho. :-)

Muj samec (cca 5 let) me vzdycky vita kdyz prijdu do pokoje tim,ze seskoci (respektive se pririti) ke sklu a zasadne nebrzdi :D rany to jsou solidni,obcas mam strach i o to 6 mm sklo.A zatim se mu nikdy nic nestalo ani se to neodnaucil. Agamy jsou hodne odolny jesteri ;-)

To je normální, ona toho z větší míry nechá, až se zabydlí a pochopí, že tam je taky sklo...což teda neznamená, že do něj stejně tu a tam nevlítne. Ale co se týče toho drbání a otírání o předměty...dobře ji prohlédni, jestli nemá roztoče. Nejvíce viditelní bývají večer, hlavně okolo očí, ušních otvorů, kolem nožiček apod. Taky je prozradí malé bílé tečky na kůži zvířete, jakoby bílá smítka, ale pevně držící na kůži.

zbytečně ji rozhodně ničím nešplíchej, každé ošetření antiparazitikem je nápor na organismus zvířete. Pokud se svlíká nebo jí někde visí kus svlečky, tak je to otírání samozřejmě normální. Ale pokud se drbe i mimo svlek, tak ji raději prohlídni.