Pro celej rod Atheris jsou zmeny v barevnosti mladat vs dospelcu vicemene typicke. U A.chlorechis je to neco podobneho jako "mlade pruhy a adult tecky" -juvenilni zluta a v dospelosti zelena se zlutymi teckami. Ale squamigeram se ne nadarmo rika "variable bush vipers".. U nich dochazi ke zmenam zbarveni velkou cast zivota.. Napriklad jsem si koupil ciste zlutou nadhernou dvoumesicni holku squamigery. Jeji rodice byli tusim samice zluta a samec zlutozelenej (uz presne nevim) a jak rostla, byla po nekterych svlecich behem prvniho roku zivota opravdu zluta jako "zlato" (kdy sem si moc pral aby ji to vydrzelo), tak se casem prosvlikala do dnesni skorem zrzave (zacina prosvitat zelena) a nezda se mi, ze by hodlala prestat.. U tech squamiger je paleta barev opravdu obrovska : http://www.google.cz/search?hl=cs&biw=1680&bih=928 &tbm=isch&sa=1&q=Atheris+squamigera&oq=Atheris+squ amigera&aq=f&aqi=g1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=11906l1259 1l0l15203l2l2l0l0l0l0l152l261l0.2l2l0
U adultu uz to neni tak moc znatelne, ale k mirnym zmenam dochazi stale co jsem si tak stihl vsimnout doma u adultni samice. Samec se mi zda ustaleny. Ale ten je odchytovy a v CR je okolo sedmi let a kolik mu bylo kdyz byl privezen nikdo nevi, abych dokazal presne specifikovat kdy dojde k zastaveni barvozmen, pokud vubec..
Velke rozdily ve zbarveni jsou treba i u varanu. Krasna barevna mladata V.komodensis oproti dospelcum.. A i u jinych. Treba u stromovych varanu V.macraei nedochazi k takove zmene.