Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blaptica dubia-požírání vajíček?

Zdrávím, potřeboval bych poradit, mám šváby-Blaptica dubia a paří se jich mnoho každý den, začalo to někdy cca před měsícem a neustále vidím samice s ootékami i vajíčka vidívám ale na druhy den už vajička na tom samém místě nejsou?!Je možné,že je se žerou?Žádné mladé šváby jsem ještě neviděl :.(

To co je na videu neni ooteka, ale uz porozena mladata. Samice dubii nejdrive vytvori ooteku (to jsou ty tvoje "vajicka nalepena na sobe"), kterou odhodi kdyz je neco spatne, nebo zasune zpatky do zadecku do inkubacniho vaku. Kdyz jsou mladata pripravena se lihnout, tak je samice "porodi" pod sebe. Svabi jsou taky zvirata, ktera spatnym chovem stradaji. Mozna by pred zapocetim jejich chovu neskodilo si o nich nejdriv neco precist.

Četl jsme hodně a to na tom vídeu vím,že není ootéka! Vždy jsem ootéku viděl takovou do ružova ale ted jsem našel uplně bilé jakoby opravdu "vajíčka" tak nevim čím to je četl jsem,že se při dobrém chovu lesknou křídla a ty se uplně blýskají!Tak nevím čím to je?3-[

Vždy jsem ootéku viděl takovou do ružova ale ted jsem našel uplně bilé jakoby opravdu "vajíčka"

tak bud to byla treba potracena ooteka, nebo to byla vajicka uplne od neceho jineho (chtelo by to fotku).

četl jsem,že se při dobrém chovu lesknou křídla

No, mym dubiim se kridla nelesknout (samci je maji matna a samice zakrnela), ale mnozi se dobre...kazdopadne by mne zajimal zdroj tehle "zajimave" informace...diky ;-)
Ono - svabi proste potrebuji svuj klid a pokud se s nima nejak nesetrne manipuluje, stehuji se, tridi se, rozdeluji se kolonie apod., tak chvilku trva nez se srovnaji a zase se zacnou mnozit. Pokud nechcipaji nymfy, byla bych v klidu a vyckala veci budoucich (teda pokud tam nemas jen dospelce, kteri jsou ale na stres extremne citlivi...)

Nějake nymfy tam jsou ale už jen tak 1-2 svleky před dospěloti, každý den jim dávám pouze žrádlo jinak do proložek vubec nelozím ;-) ty "vajíčka" jsem viděl mimo proložky ale už tam nejsou ::) Jak jsme psal jde vidět mimo proložky jak se páři, začalo to cca před měsicem ale ještě jsem žadné mladé šváby neviděl ani jednoho :-(

v tom pripade bych vyckala. Dospelci si casto spatne zvykaji na nove prostredi, tak jim to muze nejakou dobu trvat. A pokud jsou ostatni podminky (teplo, tma, spravne zradlo, vlhkost) zachovany + neni tam nejaky masivni uhyn zejmena nymf, tak bych jeste nepanikarila. Obcas pomaha dat svaby misto na prolozky na listovku prikolopenou platy kury. Na druhou stranu - byla by to zase dalsi zmena...

Mel bych taky dotaz, koupil jsem si zhruba před 5 dny šváby. Bylo mi řečeno že mladé můžu čekat až tak za 2 měsíce švábíci mají před sebou poslední svlek ale i tak se už spojují zadečkama a našel jsem i odhozenou ootéku kde bylo spoustu vajíček. Je možné že tak mladí švábíci se už začínali množit? odhozená ootéka není ale dobré znamení přitom si myslím ,že mají vše potřebné. Možná až na ty vedra co jsou ted, mají tam 31C. Ale s tím bohužel nic ted neudělám :/

Je možné že tak mladí švábíci se už začínali množit?

nedospela stadia svabu pred poslednim svlekem se nemnozi, nespojuji se zadeckama, ani nekladou ooteky. Evidentne tam uz mas nejake dospelce. Ostatne, kdyz sem prihodis fotku svabu (idealne treba zrovna tech domnelych nedospelych nymf ve spojeni), muzeme na to mrknout a poresit kde je problem.

sem se pokusil něco nafotit co zustalo nadně, kupoval jsem jich 1L. V krabici je spousta svleček od nich za těch 5 dni jsem našel zatím jen jednu mrtvolku. Hodně jich tam je čerstvě svlečených(bílích) tu samici(asi) co jsem nafotil je to už poslední stádium ? A ti ostatní jsou to už dospělci ? Mezi nimi běhají i menší ale těch je tam asi jen 30

aa ještě jsem se chtěl zeptat, je potřeba udržovat tu teplotu cca 26-30 i přes noc ?
Právě já zatím nejsem schopen tuto teplotu přes noc zajistit. Nemám zatím termostat když sem zapl kabel a nechal zapnutej celou noc rano sem se nestačil divit švábici tam měli 38C, prave sem myslel ze to bude v pohodě když sem ten kabel testoval tak to vyhřal na max 28, ale to jsem nepočital s energii kterou švábici vydají. Přes den mám bednu na terárku a hřejí lampy je tam 28C ale na noc to klesne na těch 21 cca