rostlinky k Paroedura pictus
zdravim, poradil by mi někdo nejvhodnější, nejlépe ozkoušenou, floru do terarka ke gekongům paroedura pictus. Zkoušel jsem nějaké druhy aloe, ale těm se v terárku moc nedaří. Děkuji za jakékoliv nápady
zdravim, poradil by mi někdo nejvhodnější, nejlépe ozkoušenou, floru do terarka ke gekongům paroedura pictus. Zkoušel jsem nějaké druhy aloe, ale těm se v terárku moc nedaří. Děkuji za jakékoliv nápady
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
No a jak máš velké terárium? Co osvětlení?
terárko je 35*50*27cm (š*d*v) , osvětlení pouze Halogenka 20W a dovytápění topnou podložkou...takže hlídaná teplota přes den 28st a v noci +/- 21st. Hlavně jsem počítal spíš se sukulentem, takže jsou tam připravený 2 prázdný květináče průměru 6cm (to je asi největší omezení)
nejlepší jsou umělé, ty vydrží v jakémkoliv terárku
To je právě až to poslední řešení, na který bych přistoupil.
V tom co píšeš ti živé kytky nepůjdou Ač by se to mohlo nezdát, tak sukulenty jsou na pěstování v terárkách dost choulostivé. Fungujou až ve větších vitrínách za určitých podmínek.
Musíš mít zdroj světla, pod kterým ti půjdou kytky (například zářivka OSRAM Biolux), bez obměny zdroje světla nemá cenu dávat živý kytky, brzy by ti odešli.
Jo, ale to stejně platí až pro terárka od určitých velikostí. V takovýmhle pidi mu půjdou těžko, ať už bude svítit čímkoliv, protože tam pro kytky neudrží potřebné mikroklima.
Tak to se hádám, mám terárka 30cm x 25cm x 35cm (d x v x h) a jdou mi tam v pohodě ficus pumila, nestačím zastřihávat.
viz moje foto zde, první zhora, prostřední řada :
http://tera.poradna.net/q/view/176162-pochlubte-se -teraria-xi?page=r181797#r181797
jo, jenže ficus pumila ti půjde i v prcku, myslím tím panáka. Což bude zřejmě dáno tím, že to není sukulent... jasně, tyhle drobný podrostový nebo šplhavý pralesní kytky jsou v pohodě i v malých terárkách, naopak se jim tam většinou perfektně daří. Tedy pokud nejsou pěstovaný u zvířat, jako jsou polopouštní Paroedury, navíc cpát je k nim mi přijde dost postavený na květák už z principu. Ona tady byla řeč o sukulentech
Právě že ta aloe je na palici ... skuz zagooglit něco jako " Paroedura pictus natural habitat" a vyběhnou ti fotky madagaskarských lesů, a u těch fotek většinou bývají textíky, že picty žijou v podrostech těchto lesů (což by korespndovalo i s jejich zbarvením) ... pravda, vlhkost je tam nižší, než u běžných tropických deštných, ale jinak žijou v podrostech lesa. Myslím si že rozrostlá pumila 10-15 cm nad zemí jim dá víc, než aloe...
nad terárko bych šoupnul zářivku s teplým spektrem (warm lux, biolux atd), dal bych na ni reflektor z leštěnýcho hliníku, přes to nějaký to stínítko a do terka k zadní stěně květináček s pumilou, kterou bych nechal zarůst střední a vrchní úroveň., díky 50cm délce tak lze udělat vlhčí kout u květináčku a na druhé straně sušší (písek, topná folie atd)..
noo, on je madagaskarský les a madagaskarský les. Najdeš tam jak tropické deštné a monzunové lesy, tak i suché lesy a trnité buše. A picty zrovna (na rozdíl od třeba P.masobe, které fakt žijí v poměrně vlhkých lesích) žijou v suchých trnitých buších a suchých lesích tvořených akáciema, pachypodii, euphorbiema atd, kde toho podrostu v tomhle smyslu slova moc nenajdeš, páč bylinný pásmo tam v suchém období uplně chybí. zato tam je dostatek spadanýho listí a větviček, semenáčů akácií, euphorbií a pachypodií, které tam víceméně tvoří ten podrost. A to jsou sukulenty. Nemusim googlit, viděli jsme, v čem tam žijou Prostě nacpat k nim kytku z tropickýho deštnýho lesa, ještě ke všemu z JV Asie mi přijde padlý na kokos...daleko logičtější mi přijde k nim prostě vrazit umělou euphorbii a pachypodium + nějakou větvičku z akácie, dneska uměj udělat naproto věrný napodobeniny.
Otázkou je, jak ti tyhle hatatytly půjdou v mini terárku
Auri, mě je vcelku fuk, odkud je pumila, nebo pothos, hlavně že picty prosperují A co funguje, nebudu měnit.
I tak, děkuji za encyklopedický výklad.
Myslím si, že z nás blechoun nechápe
je na netu obchod, kde je u plastovych napodobenin rostlin dobry podil(pro nakupujici) cena/kvalita
Jen bych doplnil, že cvrčci jsou schopni většinu šťavnatých sukulentů do pár týdnu zničit nebo silně poznamenat okusem, a často nerozlišují ani podle jedovatosti kytky. Pak je jednoduchá rada jednou za několik měsíců investovat do nového porostu. Navíc piktám je šumák, jestli tam nějakou kytku mají Chovatel, který chce trochu napodobit prostředí má pak možnost využít trvanlivější materiály. Barevný písek (nebo namíchanou zeminu)podle původu zvířat, suché listí, kousky větviček a kůry, kořeny a jiný material. Lze čerpat z tuzemských zásob, nebo šáhnout po exotice, dle finančních možností. Osobně myslím, že pár suchých listů, starší pokroucené vinné samorosty s odlupující se kůrou (kterou je možné i odrolit na substrát a pár kusů kůry z platanu dokáže docela terárium zútulnit. Na druhou stranu když to člověk přežene, je to na úkor hygieny, přehlednosti a praktičnosti u vyjímání vajec (což je u piktů prakticky pořád). Nemluvím ani o zalezlé potravě. Fantazii se meze nekladou, už jsem v terárku viděl i potápěče
Což je 2. věc. Dá se sice vyřešit krmením z pinzety nebo v misce, nebo nahrazováním sukulentů, které tam stejně nepůjdou za nové (což mně osobně se docela příčí, když má kytka někde chcípat nebo být okusovaná, tak je mi to proti srsti- ona i ta kytka je živá bytost). Co se týče té jedovatosti, tak to je otázka- páč zjevně to co je jedovaté pro savce třeba hmyzu nebo plazům, popř. ptákům nemusí vadit a naopak.
Máš samozřejmě pravdu, že se to dá zařídit i bez kytek, ať už živých nebo umělých a gekonům samotným je to jedno. Ono to je všechno o osobním pohledu dotyčného terarirsty, jaks psal- někdo má v tera i potápěče Já jsem zastánce biotopně zařízených ubikací, takže se snažim napodobit interiér podle přírody, vč. toho co tam roste, ale v umělé podobě. Dneska ty kytky uměj už fakt velice věrohodně vyrobit. Cvrčci je nežerou (krom teda některých z přírodního latexu) a ani nechcípnou Já osobně přešla z živých kytek na umělé po tom, co jsem začala chovat zvířata z odchytu, protože mi vadilo vyhazovat po nějakých zvířatech z terárií třeba krásně rozrostlé kytky, protože tam absolutně nebyla možnost desinfekce. Umělé hodim na chvíli do Sava a problém je vyřešen
Jojo chápeme se. Výměna kytek je možnost, ale já bych se na to vybodl i kuli těm kytkám. Jinak jsem pro živý, když to má smysl. Udržujou klima, některý zvířata je akceptují líp něž plasty, ale chovat se dá různě. Momentálně hygienu s živejma řeším tak, že to osprchuju očistím přesadím a na rok to jde do skleníku. Jsou to především fikusy od odchovů jemen co dostanou docela na zadek a za půl roku jsou znova docela super, a předpokládám že bakterky tak dlouho nevydží v prostředí, samo u importů a dražších zvířat bych tak neriskoval a šáhl po plastu. Ostatně u zvířat z drsnějších podmínek nemám nic, pač to nemá smysl. Na druhou stranu od felsum a žabek vystříhávám pumilu, potos a nidularia docela často, stačí to zasadit trochu to opečovat a hned je do dalšího tera co nasadit nenáročné perpetuum mobile. Naopak neřeším jestli je daná kytka ze stejného kontinentu. Zvířata mám z odchovů, a rodiče jim určo o pralese pohádky nečetly.
Kompromis mezi hygienou, praktičností a funkčností pro chovance řeší každej. Drobnochovatelé mají bohužel daleko víc možností si vyhrát. Mi pomalu docházejí ruce. Že sou levý mi jako levákovi tolik nevadí.