Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení do terária- watáž

Ahoj všem..
stavím své první terárium a narazil jsem na první problém a to s tím, jakou watáž světla zvolit...
Terárium pro Chameleona - Pardalis.
Rozměry 75na40na115cm - š.h.v.
Přemýšlím jaké osvětlení zvolit... vycházím z toho, že se terárium musí dobře vytopit, chci vhodnou watáž, abych neprosvítil spoustu elektřiny a potřebuji dobrý spot pro chamíka na vyhřívání.

Varianta A) 2x25W bodovka v levem a pravém horním rohu a uprostřed Reptiglo 10. 26W ( vycházím z testování jednoho člověka, který testoval UVA,B,C metrem světlo a tahle vyšla nejrozumněji)
Varianta B) 1x40W bodovka či 50W žárovka a Reptiglo 10 26W

Varianta A má o kousek vyšší watáž.. tuhle variantu bych volil raději,kvůli lepšímo rozprostření světla.. ale obávám se, aby těch 25W dokázala vytopit spot.. na patřičnou teplotu..

Možná varianta C: koupit 70W výbojku ...

Díky moc za jakékoliv info

Zdar,
no ono taky hodně záleží :
1) z jakého materiálu je terárko vyrobeno (sklo, OSB)
2) jak bude efektivní odvětrávní
3) jak eventuelně zaizoluješ prostor pod terárkem, ev. za terárkem. (například já mám skleněný terárka, pod terárkem 1cm polystyren a pozadí z polystyrenu)

Chce to zkoušet, rozhodit teploměry na různá místa terária a zkoušet. Podle potřeby musíš upravovat wattáž, až dosáhneš požadované teploty.

Osobně bych šel do varianty C. Tedy vlastně žádné "bych", nýbrž: mám to stejně. Dobrá výbojka (např. Solar Raptor) v bezpečné vzdálenosti a terárium s dostatečným množstvím úkrytů, které zvířeti umožní setrvávat i mimo UVB zdroj, považuji za nejlepší řešení. Už kvůli intenzitě a složení světla. Ve srovnání s ním budou ty 25w bodovky a bludičkové Reptiglo působit jako dohasínající ohniště.