No, já měla límcovky ve velkých vanách na maltu s přístupem shora a byly uplně v pohodě . Jejich mláďata jsem měla taky v boxecha a taky dobré....mám v boxech s přístupem shora i třeba Amejvy nebo Leiolepisky a to jsou jinak sakra plašani a taky pohoda. Ty Amejvy dokonce pravidelně množíme, od Leiolepisek jsou teď první vejce. Mláďata chamíků jsem měla zásadne v boxech, páč když máš pár set prcků, tak by ses z terárek opupínkoval, už i kvůli spotřebě UVéček Je jasné, že u arborikolních je přístup shora nevhodný už kvůli tomu větrání, krom teda naprosto nesnadné manipulace s čímkoliv v nádrži.
což je možná onen zásadní problém- jestliže ta zvířata honíš, tak nutně ruku považují za zlo a hrozbu, ale to platí i o přístupu z boku. Základem je zvířata nehonit- nestresovat. A když zvířata nemají důvod se bát ruky, tak je pak jedno, jestli z boku nebo shora.Taky by se mi treba nechtelo lovit salvatora z hury.
K těm sqámám a jiným zmijo/chřěstýšovitým- tam je to o něčem jiném, než u ještěrů. Taky je to dost o tom, že se k nim špatně může a to je jedna z věcí, co je stresuje. Navíc ony nahoru nevidí a termoreceptory (pokud je mají) mají namířené taky dopředu nebo dolů, takže nevidí a nevědí, co se děje nad nima. Ještěr prostě natočí hlavu a podívá se, zmije ne....záměrně nepíšu had, protože někteří Elapidi se orientují hlavně zrakem s jsou schponí se "podívat". já jedáky v ubikacích s přístupem shora moc nemam, protože to je i nebezpečné.
Ale s těma ještěrama po zkušenostech s několika tisíci zvířaty x různých druhů s různým stupněm stresovosti můžu směle potvrdit, že to dogma je. Navíc chováme v plastboxech s přístupem shora zvířata, o kterých je tvrzeno, že jsou nechovatelná v lidské péči a to je další dogma To, že je druh nechovatelný v lidské péči znamená jenom to, že ještě nikdo nepřišel na to, co přesně ten druh potřebuje a jak ho chovat. Ale zrovna jedna z věcí, které ten druh obvykle nepotřebuje je ubikace s přístupem z boku (pokud to teda nejsou stromáci )