Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Chov Furcifer Verrucosus - Pomoc

Dobrý den
Nedávno jsem se dočetl o chameleonovi bradavičnatém (Furcifer Verrucosus) a mám o něj zájem, tak bych se chtěl zeptat jak velké terárium potřebují ? Mladé dám do terária po rybičkách, ale potřebuji velikost pro dospělé jedince.

A také bych se chtěl zeptat na vybavení. Především ohledně osvětlení a vlhkosti. Má smysl pořizovat mlhovač, či vodopád nebo stačí rosit ?

Budu moc vděčný za každou radu. Předem děkuji.

Mladé dám do terária po rybičkách

no, pokud je to tak, zadne dalsi terarium uz potrebovat nebudes, protoze zvirata ani nestaci dospet.
Nechces zkusit pro zacatek spis chameleona jemenskeho? O tom je vsude na rozdil od verukozu spousta uzitecnych informaci (viz treba odkazy v prispendlenem vlakne o prvni pomoci).

Nevím, co je myšleno tím "předěláním s novou stěnou", problém není ani tak ve velikosti (kterou ovšem taky neznám), jako spíš v odvětrání, v přístupnosti a celkovém vybavení. Každopádně bych ale pořídil i terárium pro dospělé zvíře, protože mládě bude potřebovat větší prostor velmi brzy. Žádných mlhovačů a vodopádů třeba není, chameleoni nejsou dendrobátky, a to ani ti, kteří žijí v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. V teráriu platí, že mnoho vlhka způsobuje chamíkům obvykle zdravotní problémy. Každopádně bych si celou záležitost dobře promyslel a o zvířeti si nastudoval co nejvíc informací (třeba u P. Nečase).

Já bych zas tak úplně skeptická nebyla.. Jde o to, jak je chamík velký. Odchovávám pardály a jemeňáky a probíhá to v obyčejné bedničce z Ikea bez vrchního krytu(nebo síťka přes celou plochu víka). Do toho větve, umělou kytku, na které se drží kapky. Nad to slabý výhřev a UVB. Samozřejmě to nesmí stát v průvanu, ale na odchov a rozkrmení to úplně stačí. Dno se navíc rychle setře papírovou utěrkou. Když se přeměří teploty a udělá se vhodné vyvětvení, tak to bude fungovat, než se postaví definitivní terko.
Jinak s velikostí terka poradí určitě chovatel (docela by mě zajímalo, kdo má teď odchovy..), ale asi totéž co pro jemeňáka. Mlhovač a vodopád je samozřejmě blbost.

ikeácké plasťáky jsou náhodou na odchovy, karantéňáky a nouzovky výborné a osvědčené, taky je zhusta využíváme. Jenže tam je to většinou o něčem jiném, než u akvárek. Sice nevím, jaké má to jeho akvárko rozměry, ale většinou akvária na rybičky se dělají v rozměrech větší šířka a výška x menší hloubka (tedy malá plocha dna vůči stěnám, protože jestliže je větší hloubka na menší výšku, tak při naplnění vodou vlivem lomu světla taková nádrž vypadá placatě, proto se to moc nepoužívá) a tam je pak velký problém s větráním a teplotním gradientem. U těch plasťáků je většinou větší plocha dna na menší výšku, nebo to je víceméně stejné a větrá to velice dobře.

nj, té předělávce předku se v tomhle případě nevyhneš....jenak by tam byla nereálná jakákoliv manipulace, byť jen třeba odstraňování trusu bez toho, že by se z toho zvířata zvencla, navíc jak už bylo psáno výš- to akvárko je hodně vysoké a nebude luftovat, u dna bude chladno a hnusný zatuchlý vzduch, v kterém se bude dařit plísním a chamíci odejdou na respirační potíže. bez té mřížky pod předníma dvířkama to nepůjde. Jinak co se týče zařízení, tak bych tam ještě přidala větve. Ty umělé kytky jsou ok, ale chamík si po nich moc nezašplhá. U těch plastových beden stačí udělat vršek z hustého pletiva, já do některých beden ještě z boku vyříznu pájkou otvor a dám do něj dvířka, abych mohla případně sáhnout dovniř a nemusela zvedat ten dekl.

Já bych to viděl jednoduše: Než dělat zbytečně složitou úpravu akvária (řezání do skla apod.), raději bych zašel do té Ikei a koupil tam nějakou plastovou bednu vhodných rozměrů. Upravíte ji, jak už výše psali jiní: strop potáhnete pletivem, dopředu můžete lehce vyříznout ještě další otvor jako pomocné větrání - je to plast, půjde to s trochou námahy i bez té pájky. Dáte tam dostatek větviček vhodné tloušťky (pro bezproblémové uchopení), nahoru nad pletivo pak osvětlení. Celkově to bude snazší, rychlejší, navíc i lehčí pro případnou manipulaci, přenášení... no a zatím vybudujete definitivní terárko pro dospělé zvíře - viz řada konkrétních rad i fotografií tady na poradně i jinde.

Já bych to tak udělala taky, ale zase když už si s tim akvárkem hrál do téhle míry, tak ať to třeba dotáhne do konce...to záleží na něm. Já bych se ale s akvárkem na terárko po zkušenostech jaký je s tim sejření vybodla taky. JInak pokud by použil vyšší plasťák, tak se na lepší odvětrání dospod dají vlepit větračky do dveří. Dá se to řezat po nahřátí i ostrým nožem, ale to riziko, že to praskne kde nemá je podstatně vyšší než u té pájky, tam je nulové.

No, my používáme drátěné dekly z chovatelského pletiva s pletivovým "košem", do kterého položíme lampičku s bodovkou a druhé světlo s UV domácí výroby (objímku, šňůru + UV kompakt, stínítko z formy na biskupský chlebíček) nebo 2. možnost- použít 2 vhodné stolní lampičky a přichytit je nad dekl, podle místních možností. Lampičky kupujem v Ikei stejně jako ty plasboxy.

No,uděláš mu tam krásnej průvan,takže fakt,jak psala Jabula,nebudeš potřebovat větší terárko.Chameleoni potřebují dobře větrané terárium,ale to neznamená,že potřebují vítr.:-)Na průvan si dej pozor,chameleon Ti nastydne a uhyne. Na tyhle větráky se vybodni a raději udělej větrací mřížku v přední straně.Tak chameleonovi zajistíš dobrou výměnu vzduchu v teráriu.Navíc to co dáš za ventilátory jsou zbytečný peníze navíc.