Chov Furcifer Verrucosus - Pomoc
Dobrý den
Nedávno jsem se dočetl o chameleonovi bradavičnatém (Furcifer Verrucosus) a mám o něj zájem, tak bych se chtěl zeptat jak velké terárium potřebují ? Mladé dám do terária po rybičkách, ale potřebuji velikost pro dospělé jedince.
A také bych se chtěl zeptat na vybavení. Především ohledně osvětlení a vlhkosti. Má smysl pořizovat mlhovač, či vodopád nebo stačí rosit ?
Budu moc vděčný za každou radu. Předem děkuji.
no, pokud je to tak, zadne dalsi terarium uz potrebovat nebudes, protoze zvirata ani nestaci dospet.
Nechces zkusit pro zacatek spis chameleona jemenskeho? O tom je vsude na rozdil od verukozu spousta uzitecnych informaci (viz treba odkazy v prispendlenem vlakne o prvni pomoci).
Terárium po rybičkách podle mě stačí. Je komplet předělané s novou stěnou, rostlinami, větvemi i osvětlením - zářivka Repti glo 5.0 UVB a žárovka na ohřev 20 W
Chameleon bude malý, tak se nechtěl rovnou kupovat velké terárium, protože se to prý nedoporučuje.
Aby jsme si to ujasnili.Je to akvárium bez vody a nebo terárium s předními dvířky?
Je to akvárium s předělaným vrškem se síťkou a s otvíráním zeshora.
Takže větrání pouze ve stropě. Špatná cirkulace.
no, jestliže je po rybičkách, tak nepředpokládám, že se do něj lezlo bokem
Jinak JaBula má bohužel recht, jiné větší tera zřejmě nebude potřeba
Jen mě zajímalo,jak až je předělané na terárium.Z prvního popisu to není zřejmé.
Vyrobil jsem zadní stěnu, nakoupené umělé rostliny, zářivka Repti glo 5.0 žárovka 20 w , síťka nahoře ve víku
Nevím, co je myšleno tím "předěláním s novou stěnou", problém není ani tak ve velikosti (kterou ovšem taky neznám), jako spíš v odvětrání, v přístupnosti a celkovém vybavení. Každopádně bych ale pořídil i terárium pro dospělé zvíře, protože mládě bude potřebovat větší prostor velmi brzy. Žádných mlhovačů a vodopádů třeba není, chameleoni nejsou dendrobátky, a to ani ti, kteří žijí v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. V teráriu platí, že mnoho vlhka způsobuje chamíkům obvykle zdravotní problémy. Každopádně bych si celou záležitost dobře promyslel a o zvířeti si nastudoval co nejvíc informací (třeba u P. Nečase).
Velké terárium mám zajištěné, jen jsem se chtěl zeptat jakou velikost bude potřeba nechat udělat. To nynejší terárium nechám teda předělat na otvírání zepředu. Kam mám potom umísit druhou síťku ?
nejlíp pod přední dvířka. Ale teda pár akvárek jsem předělávala na terárka a jedno vím jistě: dneska už bych do toho nešla ani omylem, páč ta práce s tim za to nestojí
Dobře děkuju moc.
Hele, jestli se ptáš, kam umístit přední větrací mřížku, tak... Vyjasni si situaci. Prostě k takovým druhům přistupovat takhle... Dobrý kamarád několik druhů chameleonů chová a i odchovává, takže zhruba vím, co to obnáší (stal se díky tomu nedobrovolně meteorolegem a veterinářem).
Já bych zas tak úplně skeptická nebyla.. Jde o to, jak je chamík velký. Odchovávám pardály a jemeňáky a probíhá to v obyčejné bedničce z Ikea bez vrchního krytu(nebo síťka přes celou plochu víka). Do toho větve, umělou kytku, na které se drží kapky. Nad to slabý výhřev a UVB. Samozřejmě to nesmí stát v průvanu, ale na odchov a rozkrmení to úplně stačí. Dno se navíc rychle setře papírovou utěrkou. Když se přeměří teploty a udělá se vhodné vyvětvení, tak to bude fungovat, než se postaví definitivní terko.
Jinak s velikostí terka poradí určitě chovatel (docela by mě zajímalo, kdo má teď odchovy..), ale asi totéž co pro jemeňáka. Mlhovač a vodopád je samozřejmě blbost.
ikeácké plasťáky jsou náhodou na odchovy, karantéňáky a nouzovky výborné a osvědčené, taky je zhusta využíváme. Jenže tam je to většinou o něčem jiném, než u akvárek. Sice nevím, jaké má to jeho akvárko rozměry, ale většinou akvária na rybičky se dělají v rozměrech větší šířka a výška x menší hloubka (tedy malá plocha dna vůči stěnám, protože jestliže je větší hloubka na menší výšku, tak při naplnění vodou vlivem lomu světla taková nádrž vypadá placatě, proto se to moc nepoužívá) a tam je pak velký problém s větráním a teplotním gradientem. U těch plasťáků je většinou větší plocha dna na menší výšku, nebo to je víceméně stejné a větrá to velice dobře.
No to nevíme, takže by bylo úplně nejjednodušší, kdyby zadavatel vložil fotku
Každopádně já bych byla ráda i za informaci, kdo momentálně tyto chameleony odchovává.
Zde je fotka terária. ˇ
Jak jste říkali u plastových beden, stačí tedy přes vršek přetáhnout síťku, či pletivo a nad to zavěsit UBV zářivku a žárovku ?
nj, té předělávce předku se v tomhle případě nevyhneš....jenak by tam byla nereálná jakákoliv manipulace, byť jen třeba odstraňování trusu bez toho, že by se z toho zvířata zvencla, navíc jak už bylo psáno výš- to akvárko je hodně vysoké a nebude luftovat, u dna bude chladno a hnusný zatuchlý vzduch, v kterém se bude dařit plísním a chamíci odejdou na respirační potíže. bez té mřížky pod předníma dvířkama to nepůjde. Jinak co se týče zařízení, tak bych tam ještě přidala větve. Ty umělé kytky jsou ok, ale chamík si po nich moc nezašplhá. U těch plastových beden stačí udělat vršek z hustého pletiva, já do některých beden ještě z boku vyříznu pájkou otvor a dám do něj dvířka, abych mohla případně sáhnout dovniř a nemusela zvedat ten dekl.
No, nevim...na tom jednom koreni se chamik moc "nevyradi".
Já bych to viděl jednoduše: Než dělat zbytečně složitou úpravu akvária (řezání do skla apod.), raději bych zašel do té Ikei a koupil tam nějakou plastovou bednu vhodných rozměrů. Upravíte ji, jak už výše psali jiní: strop potáhnete pletivem, dopředu můžete lehce vyříznout ještě další otvor jako pomocné větrání - je to plast, půjde to s trochou námahy i bez té pájky. Dáte tam dostatek větviček vhodné tloušťky (pro bezproblémové uchopení), nahoru nad pletivo pak osvětlení. Celkově to bude snazší, rychlejší, navíc i lehčí pro případnou manipulaci, přenášení... no a zatím vybudujete definitivní terárko pro dospělé zvíře - viz řada konkrétních rad i fotografií tady na poradně i jinde.
Já bych to tak udělala taky, ale zase když už si s tim akvárkem hrál do téhle míry, tak ať to třeba dotáhne do konce...to záleží na něm. Já bych se ale s akvárkem na terárko po zkušenostech jaký je s tim sejření vybodla taky. JInak pokud by použil vyšší plasťák, tak se na lepší odvětrání dospod dají vlepit větračky do dveří. Dá se to řezat po nahřátí i ostrým nožem, ale to riziko, že to praskne kde nemá je podstatně vyšší než u té pájky, tam je nulové.
Dobře děkuji, už jsem o tom také přemýšlel a zvolím to plastovou bednu. Jen se chci zeptat, jak mám nad to pověsit tu zářivku a žárovku ? Děkuji
No, my používáme drátěné dekly z chovatelského pletiva s pletivovým "košem", do kterého položíme lampičku s bodovkou a druhé světlo s UV domácí výroby (objímku, šňůru + UV kompakt, stínítko z formy na biskupský chlebíček) nebo 2. možnost- použít 2 vhodné stolní lampičky a přichytit je nad dekl, podle místních možností. Lampičky kupujem v Ikei stejně jako ty plasboxy.
Děkuji. Ještě to zvážím :).
Našel jsem ještě toto http://www.robimaus.cz/cs/mlhovace-rozprasovace-a- ventilatory/960-mini-ventilator-do-terarii-se-dvem a-vetracky-4027058007719.html .
Myslíte, že bych to mohl použít do toho mého akvária/terária ? Jeden bych umístil dolů a druhý nahoru.
No,uděláš mu tam krásnej průvan,takže fakt,jak psala Jabula,nebudeš potřebovat větší terárko.Chameleoni potřebují dobře větrané terárium,ale to neznamená,že potřebují vítr.Na průvan si dej pozor,chameleon Ti nastydne a uhyne. Na tyhle větráky se vybodni a raději udělej větrací mřížku v přední straně.Tak chameleonovi zajistíš dobrou výměnu vzduchu v teráriu.Navíc to co dáš za ventilátory jsou zbytečný peníze navíc.
Aurifer.Nemáš prosím fotku ,jak to máš udělané.Děkuju!
Dobrý den, jen pro úplnost víte o někom kdo v současné době má odchov Vámi poptávaného F. verrucosus? V případě, že uvažujete o koupi dovozových, tak se jedná o druh s né zcela jednoduchým chovem.
Ja bych to zase vytah a zeptal se jestli vi nekdo o nekom kdo zna nekoho kdo chova a odchovava verrucosy...?
Jo, Leoš Lederer je chova(l) i odchoval, viz http://www.reptarium.cz/profiles/866/photogallery/ 5778
Ten má (měl?) už jen samice...
http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/inzerce/r/d etail/1917647/furcifer-verrucosus/