Prosím o radu s agamou kočinčinskou (nekoupe se, pije?)
Dobrý den, rád bych poprosil o pár rad ohledně agamy kočinčinské. Před třemi dny jsme si pořídili odrostlé mládě (4 měsíce) z odchovu. Sní zatím jen dva cvrčky denně, i když jsem četl, že by měla sníst okolo 5 až 8. Myslíte, že ji to stačí? Snažíme se krmit z pinzety, ale je to spíš takové přemlouvání. Když cvrčka necháme v teráriu, tak si ho také moc nevšímá. Rozhodně to není velký dravec. Z vitamínů dáváme pouze Nutri Mix Rep Calci Pro. Postačuje? Spíše máme strach z jejího chování. Většinu času tráví ve vrchních rozích terária schovaná, v naší přítomnosti je vyděšená a vůbec se nekoupe v akváriu, což nás u tohoto druhu zaráží. Pravidelně ji rosíme, ale velmi se obáváme o to, aby pila a nedehydrovala se. Zkusili jsme ji dát nahoru do terária menší bazének, ale ani o tento nejeví zájem. Aby se napila potřebuje se agamka koupat, nebo stačí rosení s tím, že se napije z listů, atd? Nikde jsme se toto nedočetli. Abych dal co nejvíce info, tak posílám foto a bližší popis terária.
Terárium:
výška - 120 cm
šířka - 100 cm
hloubka 60 cm
Souš tvoří 1/3 dna. Směs terarijní rašeliny a písku (hloubka 25 cm). Větve na odpočívání, 6 živých rostlin. Osvětlení a vytápění zajišťuje 2 x 60 W žárovka nad větvemi, 1 x zářivka Exo-Terra Repti Glo 5.0 (61 cm), 1 x obyčejná zářivka (61 cm). Světelné a tepelné zdroje spouštějí v 7:30 a vypínají se ve 21:30.
Akvárium:
Zaujímá 2/3 dna (max. kapacita cca 75 l). Jeho možná hloubka až 25 cm. Aktuálně pouze 10 cm. Teplota kolísá mezi 24 - 26 C, zajištěno topítkem s termostatem (po celý den). Filtrace spouští každou lichou hodinu. Na dně kupovaný propraný říční štěrk, samorost, kameny.
Teploty:
Přes den u stropu v místech, kde se agama zdržuje (bílý obdélník) 26 - 27, 5 C, v prostředku 25 C, pod žárovkami 31 C, u substrátu 24 C. Noční pokles změřen jen v horní části na 20 C.
Chování:
Agama se zdržuje jen v horním patře (bílý obdélník), a to většinou za rostlinami v rozích. 2 x jsme ji zahlédli i na kraji větve (červený obdélník), ale jak nás zahlédla, stáhla se opět nahoru. Pravděpodobně se cítí bezpečněji nahoře. Ve vodě byla jen 1. den po vpuštění do nového terária (cca 30 min), potom chvilku odpočívala pod spodní lampou. Od té doby jsme ji ve vodě ani pod lampami neviděli. Podle nás vodu nevyužívá. Proto jsme do "jejího" vršku dali krabičku s vodou. Rovněž nevíme, jestli ji využívá v naší nepřítomnosti. Pravděpodobně ne, hrany zůstávají suché, krabička je ve stejné poloze. Agama má spíše hnědou než zelenou barvu (stres, špatně světlo, ???).
Děkuji za Vaše postřehy.
http://imageshack.us/photo/my-images/209/celekden. jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/651/celekveer .jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/69/hornipolov inaobdelnik.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/198/dolnipolo vina.jpg/
Jen můj názor kterej někdo určitě poupraví .. ale 3 dny je docela málo to se teprve rozkoukává.Ty musíš kolem terária běhat co nejméně a dopřát jí klídek...
Je jasné že jsi něco načetl a terárko není marné.Jen na první pohled .. fotil jsi bez blesku?Připadá my dost tmavé-zářivky i žárvky ok ale to světlo se ti někde hrozně láme nebo se jinak strácí.Světlo je stimulant možná proto se drží nahoře.
Ale přiznám se že kočičáky nechovám tak počkej až se vzbudí někdo kvalifikovanější :)
Díky za rychlou odpověď. Ta první fotka (odkaz) je s bleskem, zbytek bez blesku abych ji nerušil.
Agamatko je z meho odchovu, takze moje reakce je myslim na miste. S tazatelem sice tuto zalezitost resime pres mejl, ale pro ostatni, kteri treba maji podobny problem pridam svoji reakci i sem:
Dobry den,
terarko bude zda se v poradku. Nechala bych agame jeste cas na aklimatizaci. Co se tyka obav o dehydrataci - agamu 1-2x denne roste primo na telo vlaznou vodou. Pokud maji zizen, agamy u mne piji vodu primo z "ostruvku" vody, ktere se tvori na dekoraci nebo vetvich v jejich bezprostrednim okoli. Tim preklenete obdobi, kdy si treba agama jeste netroufne tolik cestovat po terarku a vyuzivat bazenek. Podle Vasich slov je stale mozne, ze agama treba v bazenku obcas ve Vasi nepritomnosti je. Tak zkuste treba zapatrat jestli tam po ni nejsou treba kousky substratu nebo trus zaneseny do vody.
Jedine, co mi prijde, ze by treba mohlo agamu odrazovat od pouzivani vetvi ve Vasem terarku je jejich hladkost (klouze jim to). Zkusila bych vymenit vetve za neodkornene s nejakou hrubsi kurou (ja treba pouzivam bezinku), a to i za cenu, ze to bude dalsi zmena v terarku, ktera agamu bude nove stresovat. Zkontrolujte take dobrou pristupnost vetvi z mist, kde agama odpociva (aby tem treba neprekazely rostliny a tak). A nebojte se pouzit i vetsi prumer vetvi. Hustota vetvi muze byt take vetsi, klidne jeste nejake pridejte.
Dalsi vec je mozna ta, ze agamy jsou proste stromaci, a leckdy maji pocit, ze nejvys jim je nejlip. Proto je dobre jim jeden zdroj tepla a svetla dat nad nejhornejsi polici, event. namirit bodovku na misto, kde agama nejcasteji odpociva. Je ale velmi pravdepodobne, ze az si zvykne, bude vyuzivat i zdroje v nizsich patrech.
K tomu krmeni - 2 velci cvrcci jsou na den OK, zvlast ze zacatku. Dulezite je, ze v novem prostredi uz prijima potravu. Zkuste sklenenou hladkou misticku umistenou do vetvi, ze ktere cvrcci nevylezou a krmte v ni, at se cvrcci nemohou agame schovavat po terarku. Nebojte se zkusit treba i zizaly, svinky, slimaky a podobnou havet. Maji to radi. V nouzi muzete zkusit i par moucnaku, ale jen omezene a opravdu jen na rozkrmeni a navyknuti treba na pinzetu, at si agamu moc nezmlsate.
k tomu bych jenom doplnila- aby filtrace měla význam a nefungopvala spíše obráceně, tak musí zůstat běžet nonstop a nevypínat. Protože když se do filtračního média nasajou nečistoty, třeba trus (který agamy s oblibou odkládají do vody), pustí se do něj bakterie, které se časem vytvoří ve filtru a začnou ho rozkládat. V správně fungujícím filtru se vytvoří aerobní bakterie, které trus rozkládají na víceméně neškodné látky, které by zužitkovaly třeba vodní rostliny, kdyby tam byly. Ale tyhle "prospěšné" bakterie jsou závislé na funkci filtru a dobrém okysličování. Když se filtr vypne, okysličování se zastaví a "prospěšné" bakterie nahradí anaerobní bakterie, které sice také rozkládají ty nečistoty, ale za vzniku škodlivých jedovatých látek, třeba amoniaku, který se pak po zapnutí filtru dostává do vody. Je to sice dalo by se říct akvaristická záležitost, ale agamy by měly mít také kvalitní vodu.
Tak filtraci jsme tedy upravili na běh nonstop.
Tak všem, co se zajímali o toto vláknu píšu náš pokrok. Agama, zdá se, se pomalu začíná rozkoukávat. Sice z nás má ještě strach, ale už se nám několikrát koupala a začala využívat pomalu i zbytek terária. Zatím mám trochu strach z jídla, protože naposledy sežrala 1 cvrčka předevčírem, ale asi na ni moc spěcháme.
Čím si jsme jisti, tak od neděle sežrala 1x žížala, 1x velký červ (bez hlavy) z pinzety, 2x cvček z pinzety. Možná ještě ulovila 2 cvrčky, co jsme je nechali na mističce. Je to ale poměrně přemlouvání podle toho, co jsme viděli na netu, jaký to jsou jinak žrouti. Četl jsem, že dokážkou poměrně dlouho nežrat, tak to bude snad ok. Jinak po červovi to byl fofr. :)
Jinak je to naše krasavice/krasavec.
však ona až se pořáně rozkouká a zjistí, že nejste nějakej bubák, ale že jí naopak nosíte gábl, tak bude taky žrout Terárko má pěkné a podmínky OK, takže jí to chce dát jenom trochu času, aby si zvykla
Ať nezákládám další vlákno. Jak se světlem? Mám tam zářívku Repti Glo 5.0 + nějaká obyč. zářivka (obojí 61 cm, 20 W) a 2 x 60 W žárovky. Prý se doporučuje k té 5.0 i 2.0, ale píše to výrobce a nevím nakolik je to nutný. Nemá někdo zkušenosti? Na netu je strašná spousta UVA a UVB žárovek/zářivek. Myslíte, že stačí to co máme? Díky
no dávat k slabému zdroji UV ještě slabší UV je dost zoufalost, co takhle tý agamě koupit nějakej pořádnej zdroj ? Pak navíc většinou zabiješ víc much 1 ranou, třeba s vytápěním atd. Když si tu pohledáš, najdeš toho na téma UV plno
Když jsem plánoval zdroje UVA a UVB, tak jsem hodně vycházel z toho, co lidi mají. Projel jsem si terárka na www.akvarko.cz a tam má většina právě tuhle kombinaci. Proč tedy výrobce doporučuje právě tuto kombinaci?
Repti Glo 5.0 - 30% UVA, 5 %UVB
Repti Glo 2.0 - 25% UVA, 2 %UVB
Jsou nějaké obecné doporučené hodnoty UVA a UVB pro agamu?
Niesu. Ide o to, ze ako zdroje pre UV pre tak svetlomilne zvierata su jednoducho naprd. A kvalita este viac naprd. Tolko ludi ich ma preto, lebo stoja par kcRG 2.0 je tak k rastlinkam. 5.O k zvieratam ktore potrebuju malo UV, ktore ziju niekde pri zemi kde toho svetla (UV) tolko neprenikne.
V terarku ich budes mat uplne zbytocne ak sa k nim zviera nedostane aspon na 10cm. Pri vecsej dialke ako keby si tam ziadne UV ani nemal. O tom, ze budes po par mesiacoch kupovat nove ani nehovorim.
Radsej trochu investuj do kvalitneho osvetlenia. Vyplati sa to ako tebe, tak aj zvieratam.
Mimo ineho o UV je tu toho hodne. Rovnako ako o RG.
Jaké UVB s paticí E27 doporučíš?