Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem na skle akvarka

ahoj. Na skle se mi objevili takový čárky co se hýbou a také bílé tečky. Nevíte co to je ??a Hlavně jak to odtamtud dostat?

Když se mi naposledy objevili chvostoskoci, pomohlo mi terárium vyklidit, vyčistit, omýt Savem, omýt vodou a vysušit a nechat pořádně vyvětrat.

Nijak ale nevadili. Naopak, zdáli se mi neškodní. Jen jsem je z principu nechtěl chovat taky, takže pomohla očista.

Využiji vlákna a mám dotaz na Jabulu: Mohou chvostoskoci přenášet bakterie nebo viry, které by mohly způsobit onemocnění u hadů nebo ještěrů? Bylo někdy něco podobného prokázáno? Vím, chvostoskoků je několik set druhů... Bavme se tedy o těch na našem území běžných. Na některých si rády pošmáknou třeba dendrobatky. Chvostoskoci se mi nezdají problematičtí. Pokud je tam nějaké ALE, podělte se prosím o svoje zkušenosti (jde mi o to, jestli mohou působit jako přenašeči "něčeho". Jelikož se živí tlejícími organickými zbytky a řasami, jsou sami o sobě zvířatům neškodní).

tak chvostoskokama se normálně krmí, nosila jsem si je z lesa apak množila a nikdy od nich nikdo nic nechytil. o se týče nějakého přenášení z terária do terária, tak teoreticky by asi možnost byla, ale to bys jich tam musel mít opravdu hrozně moc. Taky se mi v některých terárcích vyskytují v menším počtu, hlavně v těch s hrabankou, ale neřešim je, neškoděj.

Luma: Asi je to bezpředmětné dál řešit. Dokonce mám teď i výčitky svědomí, že jsem tu populaci chvostoskoků vyhladil. Ohledně mikrosvěta mé znalosti pokulhávají. Jak je to menší než půl centimetru, tak mám ve svých poznatcích znatelné mezery.:))Každopádně díky všem za reakce.

neboť je tam něco, co tam být nemá

tak má, nemá...ona ta zvířata v přírodě taky nežijou ve sterilním prostředí bez kupy dalších organizmů, takže tyhle neškodné půdní brebery je uplně zbytečné řešit.

zvířatům je to neškodné

neskodne je to do te doby, nez se specialne roztoci z organickeho "bordelu" namnozi do takove miry, ze zvire obtezuji svym pohybem po jeho tele. Predstavme si to treba tak, jakoby po nas cely den pobihali mravcenci. Vecne bysme byli nervozni, v noci se budili, porad bysme se snazili drbat a i presto nedostali klidu. Zkratka nic, co by se pri chovu dalo opomenout.

Komplet vymejt a vydesinfokovat terárko jedině

opravdu netreba pouzivat zadnou chemii, staci zdravy rozum. Uprava podminek (tzn. udelat poradne vetrani a pravidelne odklizet organicke zbytky a trus) bohate postaci.
Co se pak tyce "terarijnich" chvostoskoku a roztocu - mechanicky prenos ruznych bakterii a viru z terarka do terarka se vyloucit neda, stejne jako v pripade octomilek nebo hrbilek. Ze by ale nekdo vylozene popsal prenos pomoci techhle mikrobreber - o tom nevim. Stejne veci totiz vetsinou chovatel zvladne prenest sam behem zanedbane karanteny, pouzivanim stejnych nastroju na opecovavani ruznych terarek a spol.

Dobrý den, prosím vás, jak se má těchto roztočů zbavit od štírů (P. imperator)? Pravidelně jim terárium čistím a odklízím nesežrané cvrčky, ale problém je v tom že ti roztoči lezou i po štírech a mám pocit že jim vadí a potom i méně žerou. Děkuji z odpověď.
JT