Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem na skle akvarka

ahoj. Na skle se mi objevili takový čárky co se hýbou a také bílé tečky. Nevíte co to je ??a Hlavně jak to odtamtud dostat?

Když se mi naposledy objevili chvostoskoci, pomohlo mi terárium vyklidit, vyčistit, omýt Savem, omýt vodou a vysušit a nechat pořádně vyvětrat.

Nijak ale nevadili. Naopak, zdáli se mi neškodní. Jen jsem je z principu nechtěl chovat taky, takže pomohla očista.

Využiji vlákna a mám dotaz na Jabulu: Mohou chvostoskoci přenášet bakterie nebo viry, které by mohly způsobit onemocnění u hadů nebo ještěrů? Bylo někdy něco podobného prokázáno? Vím, chvostoskoků je několik set druhů... Bavme se tedy o těch na našem území běžných. Na některých si rády pošmáknou třeba dendrobatky. Chvostoskoci se mi nezdají problematičtí. Pokud je tam nějaké ALE, podělte se prosím o svoje zkušenosti (jde mi o to, jestli mohou působit jako přenašeči "něčeho". Jelikož se živí tlejícími organickými zbytky a řasami, jsou sami o sobě zvířatům neškodní).

tak chvostoskokama se normálně krmí, nosila jsem si je z lesa apak množila a nikdy od nich nikdo nic nechytil. o se týče nějakého přenášení z terária do terária, tak teoreticky by asi možnost byla, ale to bys jich tam musel mít opravdu hrozně moc. Taky se mi v některých terárcích vyskytují v menším počtu, hlavně v těch s hrabankou, ale neřešim je, neškoděj.

Luma: Asi je to bezpředmětné dál řešit. Dokonce mám teď i výčitky svědomí, že jsem tu populaci chvostoskoků vyhladil. Ohledně mikrosvěta mé znalosti pokulhávají. Jak je to menší než půl centimetru, tak mám ve svých poznatcích znatelné mezery.:))Každopádně díky všem za reakce.

zvířatům je to neškodné

neskodne je to do te doby, nez se specialne roztoci z organickeho "bordelu" namnozi do takove miry, ze zvire obtezuji svym pohybem po jeho tele. Predstavme si to treba tak, jakoby po nas cely den pobihali mravcenci. Vecne bysme byli nervozni, v noci se budili, porad bysme se snazili drbat a i presto nedostali klidu. Zkratka nic, co by se pri chovu dalo opomenout.

Komplet vymejt a vydesinfokovat terárko jedině

opravdu netreba pouzivat zadnou chemii, staci zdravy rozum. Uprava podminek (tzn. udelat poradne vetrani a pravidelne odklizet organicke zbytky a trus) bohate postaci.
Co se pak tyce "terarijnich" chvostoskoku a roztocu - mechanicky prenos ruznych bakterii a viru z terarka do terarka se vyloucit neda, stejne jako v pripade octomilek nebo hrbilek. Ze by ale nekdo vylozene popsal prenos pomoci techhle mikrobreber - o tom nevim. Stejne veci totiz vetsinou chovatel zvladne prenest sam behem zanedbane karanteny, pouzivanim stejnych nastroju na opecovavani ruznych terarek a spol.

Dobrý den, prosím vás, jak se má těchto roztočů zbavit od štírů (P. imperator)? Pravidelně jim terárium čistím a odklízím nesežrané cvrčky, ale problém je v tom že ti roztoči lezou i po štírech a mám pocit že jim vadí a potom i méně žerou. Děkuji z odpověď.
JT