Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blaberus Cranifer - zdeformovaná křídla

Dobrý den

Přibližně před měsícem jsem začal s chovem těchto švábů. Objednal jsem 40 dospělých a 20 nymf. Celkem se jim daří. Problém je v tom že se nymfám při přeměně na dospělce nerozvíjejí křídla, ale zůstanou zmuchlaná a zdeformovaná. I část dospělců kteří mi přišli byla takto zdeformovaná, přičítal jsem to stáří nicméně děje se to i u mladých. Jediné co mě napadá je že by to mohlo být díky způsobu vytápění a příliš velkému suchu. Mám je v těchto podmínkách:

Terarium: Plastové 41 x 23 x 29
Podestýlka je lygnocel (cca 8cm hluboký), dále jsou tam kořen a kůry jako úkryty.
Na vytápění používám červenou noční žárovku 60w. Teplota se pohybuje 26-30 stupňů.
Jako potravu jim dávám jablka, kočičí granule, rohlíky a do víčka od pet láhve vodu.

Nemáte někdo s tímhle zkušenost?

Mne se tohle obcas stavalo tam, kde svab po dospelostnim svleku nemel moznost vylezt si nerusene nekam do klidu od ostatnich jedincu, kde by si kridla vyvesil aniz by po nem pochodovali ostatni svabi(idealni jsou treba svisle kury nebo treba i vajecne prolozky). Takze za mne - zkusila bych jim poskytnout nejake vyvysene misto nebo hrubou svislou plochu, na kterou si budou moci v dobe svleku vylezt.

Citujem : Terarium: Plastové 41 x 23 x 29, Lignocel ubere z výšky plastového boxu cca 8 cm ako píše eStar. NEVERÍM ŽE PRI 60W - ZIAROVKE JE TAM 26-30 st. !!!! To musí byť iné peklo pod žiarovkou ... Sa divím že žijú nie že sa im len nerozbalili krídla ...Cranifery nepotrebuju 30 ! 24-26 bohate stačí ... Voda vo víčku od PET fľaše im je na figu ... beru ju z ovocia a zeleniny , A JA SOM SVOJHO ČASU KEĎ SOM ICH CHOVAL TAK 1-2 X týždenne rosil ...

[ppp%20002.JPG]

Takhle to vypadá, na levo je vidět teploměr, nyní ukazuje 28 stupňů. Co se týče max teploty tak sem četl že do třiceti stupňů je to v pořádku. A tu vodu z toho víčka velmi často pijí kdyby to bylo k ničemu tak bych to tam nenechával, každý den u ní vidím cca 2-3 brouky.

V rohu možná 28 je (pokud měří ten teploměr dobře), ale na té kůře a pod ní bude o dost víc, ani se nedivím, že se blbě svlékají, nemají žádný "intimní" místečka na svlek, navíc sucho a díky tomu výpalu to sucho je tam i po narosení dost rychle, dal bych jim tam ty kůry nebo vaječné proložky na stojáka a prosypal to suchým (opadaným) dubovým listím. Žárovku bych použil slabší, myslím, že by stačila i jen 25 w, aby těch 28-30 bylo jen nahoře na proložkách/kůrách v horní části pod žárovkou (zbytek 24-26 bohatě stačí). Rozhodně bych to upravil, jinak se pořádně nedosvlékné žádný. Možná by i ocenili méně světla, stačí ten průhledný box olepit papírem, aby tam měli větší intimčo. Osobně bych použil i jiný box, nemusel by až tak moc větrat, ale když už máš tenhle...

OK. Takže upravil jsem to trochu podle vašich rad. Žárovku jsem vyměnil za 15w topný kabel. Teplota je 25 stupňů. Horní víčko je nyní zavřené pouze na skulinku kde je kabel. Uvidím jak to bude nyní vypadat, není problém přelepit část větracích otvorů izolepou. S těmi kůrami ještě uvidím, problém je že nyní se to bude velmi těžko přeskládávat, švábi jsou v místech kde je kůra zahrabaní všude a navíc musím být velmi opatrný protože sem tam našel cca 10 maximálně několik dnů starých nymf. Asi tam přidám něco na stěnu, nějakou další kůru či něco podobného. Co se týče světla tak je to focené s bleskem, v místnosti je jinak šero přes celý den a absolutní tma v noci. Snad už bude vše v pořádku.

Dobre robím to ešte raz pre tie šváby ... Ja som na internete čítal že žije Elvis (čiže tým zvieratám sa snažím pomôcť preto lebo som raz z iným chovateľom riešil rovnaký problém ) ... jasné že piť budú keď ten žiarič nad hlavami im (vidno to v reze) presuší substrát v celej hĺbke ... Ako sa asi cítia oni???... Craniiferi sa radi zahrabavajú a pred zvlekom zvlašť. Sú to pralesné šváby ktoré potrebujú svoju mieru vlhkosti ... Už tu písali že zvýšiť vlhkosť ... JA K TOMU PRIDÁVAM OPAT - STIAHNUT TELOTU POD LAMPOU NA 26 A V ROHU MUSÍ BYŤ EŚTE VECSI GRADIENT - mimo iné 60W ziarovkou spolahlivo vyhrievam na 28stupňov 140 litrove terarium ... a to mam teplomer ďalej od zdroja ako Ty ... Vlhkosť a teplota a krídla budú rovné ... HOWGH