Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Černání zářivek

Dobrý den,

mám dotaz techničtějšího rázu - pro své agamy vousaté jsem před týdnem a předevčírem instaloval do terárií nová zářivková svítidla pro T5 trubice (tento typ - www.e-light.cz). Zářivky jsem použil 14W OPPLE (6500 K) a 14W Solar Raptor 10.0 pro jedno terárium a ve druhém 21W OPPLE (6500 K) a Solar Raptor 21W 10.0 (test těchto zářivek zde: http://www.euzelva.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-trub ice.html). Již po několika málo dnech se na zářivkách Solar Raptor objevil asi 5 cm od konce (u jedné na obou koncích) cca 1 cm silný, tmavší pruh. Totéž se stalo asi po týdnu u jedné z OPPLE zářivek, ale v menším měřítku. Všechny zářivky svítí bez problémů, neblikají, ,,nepískají" ani nijak jinak nejsou slyšet a nezaznamenal jsem ani žádný jiný problém. Na internetu jsem našel, že by ty pruhy mohly být způsobené naprašováním kovu (rtuti) na vnitřek trubice.

Otázka/y zní: Je potřeba to nějak řešit? Všechny zářivky jsou nové, Solar Raptor byly jen předem vyzkoušené a proměřené. Jsou tyto pruhy na závadu, když je zbytek (přibližně 50 cm a 80 cm) zářivky bez problémů? Nebo je to chybou svítidla (mám zapojená dvě vedle sebe - sériově, ale výrobce uvádí, že lze takto zapojit až deset svítidel)? Lze tomu nějak předejít?

Nemám jak zářivky proměřit, proto se raději ptám, děkuji. :-)

Psal jsem dovozci a prodejci v jednom, že se to stalo (Robimaus, cca v listopadu 2011) - kupoval jsem je jako jeden z prvních v ČR, takže s nimi moc zkušeností nebylo. Nikomu jinému se to prý v té době nedělo. Stejně tak jsem se ptal na terashop.cz a euzelva.cz - o ničem takovém nevěděli.

Výrobce je z Německa a já zrovna nešprechtím ;-)

Jinak je to už půl roku a stav je pořád stejný, takže snad dobré. Cca za měsíc budu kupovat nové, tak pak můžu napsat, jak to vypadá s nimi :-)

Co se T8 týče - těm konce také černají, ale až po delší době (třeba ten 1 rok), minimálně jsem to tak měl u těch na UV. Ale po roce jsou T8 na UV stejně již nepoužitelné.

V pohodě, možná jsem to doplnil až po tvém přečtení. :-)

Myslel jsem si, že to je mým svítidlem, ale protože Ironman psal totéž (http://tera.poradna.net/q/view/229872-agama-vousat a-velikost-teraria-pro-2-agamy?page=r229966#r22996 6), možná šlo o vadnou sérii..? Každopádně uvidím, co ty nové (zeptám se v Robimausu při nákupu), případně to budu řešit přímo s výrobcem.

Kdyby se tu vyskytl někdo další, kdo používá T5 trubice Solar Raptor, budu rád, když napíše, v jakém svítidle a zda rovněž černají (+ jak dlouho je používá). Děkuji :-)

ozaj a jaky predradnik pouzivas nieco original? alebo si si to poskladal?

Lebo by ma zaujimalo ake patice si pouzil a kde si to kupil, chcel som taketo nieco http://aukro.cz/objimka-pro-zarivku-t5-s-kabel-1m- i2483003327.html

Z polska je posta za 120, takze cele skoro 200, ale tu v CZ nic take neni len od Arcadia za 370.

Vyzera to tak ze nakonec asi pouzijem nieco uplne obycajne ako toto http://www.kupzarovky.cz/g5-26642860150-p-5640.htm l

Já jsem použil už hotové těleso - 1747

Je tedy sestavené a nedá se rozebrat, takže předřadník nemohu poradit. Cenově to vyšlo na cca 300,- za jedno. Výhodou je, že je to naleštěný hliník (http://www.e-light.cz/catalogue/picture.php?item=1 747&typ=1&from=3), takže to nějaké ty paprsky odrazí + to mám nalepeno na zrcadle. Mám to v suchých (pouštních) teráriích, takže nějaká ochrana proti vodě je u mě zbytečná. :-)

Aktualizace - cca 2 měsíce mám nové zářivky Solar Raptor 24w a 39w 5.0 UVB ve svítidlech Glomat Controler 2xT5 a bez problémů - konce nečernají. Chyba tedy nebyla na straně zářivek, ale na straně původních svítidel. Za sebe doporučuji koupit rovnou lepší (i když třeba o pár stovek dražší) svítidlo, než pak řešit, jestli ta zářivka vydává typ záření, který vydávat má... :-)