Krmné žabky či ještěři
Zdravím, chová tu někdo žabky, které jsou vhodné jako potrava pro mláďata hadů? Ocenil bych i případné SZ a kontakty.. jaké druhy pro tento účel chováte?
Zdravím, chová tu někdo žabky, které jsou vhodné jako potrava pro mláďata hadů? Ocenil bych i případné SZ a kontakty.. jaké druhy pro tento účel chováte?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Hoy Petře,
doporučil bych ti Racophorus leucomystax. Pan Jahoda (zoopet) má teďokm čerstvý importy. Budu brát 10kousků na zkoušku. Zkoušel jsem to už loni, ale importy padali jako mouchy. Upřímě, chov žabek je docela vopruz, hromada cvrčků, pokaždé vitamínovat, a hlavně udržovat čistotu jinak ti dlouho nevydrží ... pokud by ses zajímal o chov žabek, doporučuji koupit knížku od Fokta : Chováme obojživelníky
Vyměňoval jsem si informace a postřehy z chovu s jedním pánem z USA, který je také závislý na žabím mase (obrazně řečeno ) a on si malý žabičky po metamorfóze zamražuje, aby měl velikost, kterou potřebuje na krmení.
Obecně, pokud ti jde jen o žabí maso, cenově a časově nejlépe vychází kilo žabích stehýnek z makra. Hodíš je do mrazáku a máš klid.
Z ještěrek (resp. gekonů) jsou nejplodnější a nejvděčnější asi Lepydodactylus lugubris (cca 1-5cm), pokudbych chtěl větší, tak asi Paroedura pictus.
S holaty se nezadařilo? Jinak můžu Ti dát pár žabích stehen, jak jsem nabízela, ještě jsem v mrazáku nějaké našla... Ono vysloveně chovat žabky na zkrm je fakt opruz, dlouho to trvá, mnoho práce a produktivita malá. Navíc kvůli párku mláďat albolábrisů se to ani nevyplatí. a ono co se týče odchytových žabek, tak tam je obrovské riziko nákazy parazitama, když to používáš na odchovová zvířata.
Presne, na albolabry bych se zabama (chovem) vubec nezatezoval.. V makru maj ty zabi stehna, pomoct muze nakej ten lugubris, ci proste vlozit spravne hole ci jeho cast do papule a je to na pohodu.. Pokud by selhalo vydrazdeni,ocasek a pod. figle..
ono albolábrisům většinou vložit hole nestačí, nejsou to sqámy Ale při troše trpělivosti (resp fakt móooooooooři trpělivosti a dostatečně pevných nervech ) se dají rozkrmovat i tim binkáním do ocasu. bohužel to většina lidí předčasně vzdá, páč na to nemá ty nervy Jinak lugubrisky většinou berou dobře...ale k tomu jsem s enikdy moc neuchylovala, páč cena za lugubrisku byla dvojnásobná, jak za to hádě
zkus rybyčky,ty se mi na rozkrmování stromáků taky slušně osvědčily....a když se ti náhodou nezadaří,dobře se s nima cpe....
jj, to už jsem mu radila v soukromkách...prý to neklaplo a cpát je zatim nechce. Jinak samozřejmě souhlas, já ted mam žabojedy hlavně na rybách.
nedávno se to tu někde rozebíralo,ale fakt si nevzpomenu kde... akorát pozor na vitamíny skupiny B při dlouhodobějším krmení
já krmim teď hodně pstroužkama ze sádek a tam je to bez potíží, ti tu Thiaminázu neobsahujou Ono ani u těch akvarijních rybek co používám jsem se ještě nesetkala s deficitem béčka u zvířat. Jenom klasika u rybožravek, když dostávaly tlouštíky, slunky a tak...tak tam potom jsem to béčko občas přidávala.
to byla spíš obecná informace pro ostatní,že ty to znáš vím....při zkrmování živejch nebo čerstvě zabitejch akva rybyček se s tímhle problémem v podstatě nesetkáš,s dlouho nebo vícekrát rozmraženýma nebo povolenýma rybkama už je to horší....taky čím tučnější druh tím horší...
jj to je fakt, ale zase to už jsou pak spíš ryby pro "drtiče odpadků"- tedy třeba kajmanku, než pro hady já bych se hadovi docela bála dát nekvalitní rybu více x rozmrzlou, tam už to potom není jen o té thiamináze.
tak to je jasný,ale takovou snadno může někdo méně zkušený koupit v dobré víře v obchodě,aniž by to poznal...
to je samozřejmě pravda
Nerozkrmoval jsem jen squamy.. Fungovalo mi to u i nich (nebyli to moji Albolabri) a kluk trigouse to samy, ale ten mi uz taky zacal lovit.. Jiak souhlas. O rybkach sem tenkrat nevedel.. Ad lugubris jasne, slo jen o moznost.. Ani nevim. kolik stojej albolabri dnes..
Tak tos měl docela kliku . já těch mrňat albolábrů měla ročně od 4 samic okolo 80. Ta co byla fakt pěkná jsem nechávala, páč mi jich bylo líto a jako větší se dala za 200,- prodat...a jenom strčit do huby jim to nestačilo, zato když bylo dostatek trpělivosti, tak všechna začala brát holata po prudění do ocasu Ta horší jsem zkrmovala, nebo prodávala po 50,- taky vesměs na zkrm . Nevim, kolik teď stojej tady, v Houtenu už za ně zase chtěli 40é...je fakt, že teď už jich hodně ubylo. Mam z té skupiny poslední asi 12 letou samici a teď k ní nějak ne a ne sehnat adekvátního samce . Trigoušata rozkrmuju na lugubriskách, u nich stačí pár x a pak začnou brát sama i pachovaná holata.
Tak asi jo, mel jsem cest jen se ctyrma albolabrama, ale klaplo to.. Uff, s 80-ti prckama by se mi asi taky nechtelo pachtit.. Prudeni do ocasu je celkem funkcni vec, nebo trosku brnkat do tlamy u nekterejch taky muze zabrat, ale je to kus od kusu.. Mas pravdu, uz dlouho sem je nikde nevidel, ale to ani ammodytky.. Tak ceny zas trosku narostli jak pises. Trigouse sem zkousel vsema zpusobama (bez nasazeni do papule) a nic. I kdyz jen teda holata, ale maximalne udelal esicko a pak odlezl dopa.. Tak jsem ho krmil jako squamata a ted z niceho nic, pred zhruba ctrnacti dny uz zacal lovit na vydrazdenou a uz to i zopaknul, tak dobry.. S tim shanenim samce verim..
A to bylo každej rok až do loňska, kdy se mi ta skupina vzájemně vyvraždila a zbyla tahle poslední holka. Tak jsem doufala, že třeba ještě bude napářená- no a samože bohužel nebyla. Je to trochu pech- člověk toho má doslova kýble, že neví co s tim a pak najenou prásk, a nemůže sehnat blbýho albolábra. Navíc jsme chtěli nějaké dovézt z Číny- čistej poddruh s lokalitou, ale zatim to nějak nevychází
JInak ono právě albolábřata (i trigonocefalové) mají tendence když se ji s tim boxuje do čenichu spadnout z větve a prchat. Po tom ocásku aspoň koušou...zase u vysírek (třeba venusťata, sqámata) to ťukání do čenichu funguje dobře JInak sqámata a ceratofořata (taky ta venusťata, vogelata atd) nám brala holata sama od začátku, bez rozkrmování (jenom s pruzením ). Trigoňata jsme mláďata holt rozkrmovali na lugubriskách, ale tam přecejen je ta cena toho mláděte někde jinde, takže to člověk udělá
Hezky, tak kazdej rok zaznelo : Jeee, zas pytel albolabru.. Jsem se o ne staral jen chvili, co byl kamarad pryc (nakej mesic zhruba) a nebyli agresivni k sobe.. Vim ze u Trimeresuru se obcas vlastni agresivita vyskytuje, ale az takhle ? "kdy se mi ta skupina vzájemně vyvraždila" Z Ciny bych si dokazal predstavit i jiny zvirata.. Ale trebas Ti to casem vyjde Ted vubec naky dovozy s lokalitama nefungujou, ale to uz jsme tu nekde resili..
Co se tyce cenichu, tak prave takhle zacal lovit muj klucina trigous, pac ocasek mel dobre schovanej. Pravda u trigousu je cena jinde i kdyz taky klesa.. Squamata sem mel opravdu prcky a zral mi sam na vydrazdeni jen samec, ale to sem v tom jeste neumel moc chodit. Ten jedinej z vrhu byl agresivni. Ale je fajn, ze Ti stromaci fungujou tak nak podobne, na tyhle triky.. Venustaky, vogelaky sem nemel tu cest, ale treba se nekdy u toho nachomejtnu. Jinac i squamy na ocasek docela reagujou..
Ono nám právě k sobě taky nebyli agresivní- to, že se občas rafli, to se stalo, ale nikdy z toho až do tý doby nic nebylo, max. menší otoky. A vždycky to byly kousance do hlavy, nikdy ne do trupu. Měla jsem 1 holku, co rafala obzvlášť ráda- nejen lidi, ale i spolubydlící- tak jsem ji pak dala pryč (aby se mi po pár měsících po kousnutí nového majitele vrátila zpátky i se samcem). Ale ta původní skupina byla asi 12 let spolu, uplně od mláďat a fakt to celou dobu fungovalo v pohodě. A o to víc pak právě překvapilo, když najednou se hadi porafali, 1 holka byla mrtvá prakticky hned, samec a 1samice pak padli na následky velkých nekróz na těle, kdy se jim do toho navíc daly parazitický mušky a prožraly se dovnitř. No a přežila jenom tahle 1 holka (možná ta, co je pokousala? )
Ono by to samozřejmě nebylo jen o těch albolábrisech
Co se týče třeba těch vogelat, tak to je podle mně snad vůbec nejlepší "začátečnický" jedák. Mláďata žerou holata už od narození a nejsou to nerváci. Takoví pohodoví hadi. venusťata taky sice žerou holata už od narození, ale zase to jsou vzteklouni, a to jak dospělí, tak mimina.