Morelia viridis vs Corallus caninus
Zdravím, mám dotaz, náročnost v chovu Morelia viridis vs Corallus caninus?
Morelia viridis jsou ARU,CYCLOP,JAYA PURA,SORONG,SALAWATI,BIAK,BIAK LEMON,YAPEN u Corallus caninus je také více podruhů? Jaké?
díky za informace
[quote]...mám dotaz, náročnost v chovu Morelia viridis vs Corallus caninus[/quote
Narocnost je velmi relativni pojem u caninu a viridisek. Doporucuju prostudovat treba www.chondros.cz atd. nebo v AJ forum www.moreliaviridis.yuku.com. Pokud uvazujes nad nejakymi "zelenaci" tak do zacatku radsi viridisku.
Co se tyce poddruhu u viridisek, systematika je celkem komplikovana, nebo ne zcela jasna. To co uvadis jsou lokalitni fenotypy. Kdyz, tak si jeste neuvedl treba lokalitu KOFIAU...
U Corallus caninus jsou lokality SURINAM, GUYANA, .....zeleny corallus je jeste Corallus batesii - BRAZILIE.
www.coralluscaninus.info
Budu mluvit jen o caninách, protože viridisky nechovám. Už z otázky vyplývá, že informací moc nemáš, tj. si myslím základ, vyplývá to už z otázky na poddruhy. U canin je jednou z nejdůležitějších věcí klid, tzn. že ideální pro chov je samostatná místnost určená pro chov, to je jeden z aspektů, no a potom by měl mít člověk několikaleté intenzivní zkušenosti týkající se chovu hadů, to je asi tak pro začátek. Myslím, že to jsou dva základní kameny, na kterých se dá dál stavět.
Jak jsi napsal, znám teorii jejich chovu,stránky co jsem byli vloženy mám nastudované, bohužel všechny informace tam nenajdete, nic ve zlém, stránky jsou super,než si je pořídím, chi o nich více vědět, zkušenosti nějaké mám s 10 hady cca 5 let, co se týká klidu a vybavení terária je jasné, netahám hady na venčení na to mám psa, zelenáči jsou "celoživotní přání" momentálně mám již vlastní prostory a možnost si je tedy v příštím roce pořídit, přemýšlím možná pro začátek s Corallus hortulanus, není to ta zelená ale chov je asi jednoduší....?, tam mám prozměnu hokej v barvách...?
Ahoj, tím klidem jsem nemyslel, že je budeš tahat ven, pokud budeš mít samostatný prostor pro chov zvířat,pak není co řešit. Caninus opravdu potřebuje zvláště klid a potom už nějaké zkušenosti, které se týkají i např. manipulace, protože pokud se dostanu ke zdr. komplikacím, pak se tomu nevyhneš, vím o čem mluvím. Když tě rafne adultní curtuska nebo tří metrová tmavka je to oproti dospělému caninovi v pohodě, zrovna dnes se mi bohužel poštěstilo. Ale není to jenom o manipulaci. Radit ti, co chceš nebo máš chovat, je těžký, pokud je prioritou chondrouš, pak si myslím, že je zbytečný jít přes hortulány, pokud canini, pak je to dobrá cesta, jinak u canin bych určitě doporučil juvenily.
No ja je mam uz nakou dobu taky v planu, samostatna mistnost nehrozi (bydlim v kralikarne), ale nak to poresim treba zaclonkou.. V dohledne dobe se jedu podivat k jednomu chovateli (ted mi to nevyslo casove), tak budu mit info primo od cloveka co je odchoval a znam jich vic, tak muzu i porovnat. Kdyz prihodim nacteny info z netu, tak se toho nak moc neobavam. Jsou to krasni hadi a uz se na ne taky tesim.. Taky mam v planu zacit od mladete, pekne jeste cerveneho, pac to prebarvovani je fajn.
Rozhodně zvíře z odchovu není neudržitelný. K těm informacím z netu, je to jako u všeho, potřeba nastudovat. Studoval jsem taky, furt studuju, ale ono to je nakonec stejně trochu jinak a je potřeba se zvířeti dostat trochu "pod kůži", navíc každý zvíře je individuum. Pokud budeš mít juvenila a nebudeš před terárkem od rána do večera tancovat, pak by to mohlo být v pohodě. Je to určitě druh, kterej si pozornost zaslouží, bohužel ale za tuto pozornost pár zvířat sem tam zařve a nemusí se zrovna dostat do nezkušených ruk. Zvíře z odchovu je poněkud jiná kapitola, ale taky má svoje specifický problémy.
Taky si myslim, to by uz nebyly celkem "casty" odchovy. Samo, vzdy studuju dopredu pred porizenim zvirete a to treba i 3/4 roku v kuse, kdyz teda jeste nachazim neco noveho.. Realita vzdy byva trosku jinde a to i u ruznych chovatelu, jde o to si z toho vybrat dobre a jak rikas, dostat zvire pod kuzi. U tereria tancovat nehodlam, ale zase se rad na ne juknu ze jo. Import bych si vzal v pripade M.viridis, pac jsou kusy z prirody vazne nadherny, u caninu si to vsak nelajsnu. Ale caninove se mi libi uprimne vic (ty hlavy). Na problemy jsem uz taky narazil, ze zacatku sem si taky prosel nakejma, s tim co chovam.. Po navsteve chovatele beudu zas o fous moudrejsi a snad to pujde hladce.
Když si vezmeš kolik se těch zvířat v posledních cca 4 letech dovezlo, pak mi to číslo těch odchovů nepřipadá velký.
Tak urcite neco z tech importu popadalo a i tak je na caniny mensi problem narazit nez drive..
Takže z vašich příspěvků doposud, je jasné že lépe chovaným druhem je určitě Morelia viridis, jak Corallus caninus to ad1, píšete že je relativně velká úmrtnost u caninusů, týká se to především importů či i odchovů?
V prvopočátku jsem přemýšlel pořídit si hady od pana Mendla, jestli jsem se dobře díval má 99% hadů přeléčené importy u caninusů z Surinam. Můj důvod proč import je co nejčistší forma daného druhu. Nějak nefandím a to asi ve všem "mixům i když je to někdy řízené. Dle vás pro "začátečníka" import Corallus to nebude asi to nejlepší řešení. Takže touto formou hledám i chovatele hadů který odchovává na importovaných hadech nebo ví na čem chová a odkud linie pochází.
Dále bych se chtěl zeptat, můžete definovat "když caninus tak nejlépe juvenila" proč? (JUVENILA to je oblast -podruh? )Corallus caninus juvenil jsem na netu našel ale spíše videa a fotky jak bližší vysvětlení.
I já plánuji jak již jsem napsal některé z těchto zelenáčů až v příštím roce, nejprve se chci co nejlépe rozhodnout a pobrat co nejvíce info.
V herpetologickém slovníku zde na TeraPoradně:
juvenilní - mladý, nedospělý živočich
Juvenil je mlade.. Zde mysleno mlade z odchovu, pac neni tolik nachylne, jak zvire z odchytu, zejmena na respiracni problemy. Caninove od Mendla pry celkem drzi, co jsem tak slysel. U C.caninus bych se nakejch mixu zrovna neobaval. Morelia viridis jsou uz mnohem zmaklejsi v chovech a odchovech, proto se vice doporucuji i kdyz je take nutne dodrzovat specificke podminky...
Edit: Repti byls rychlejsi.
Edit II: Umrtnost je logicky vyssi u importu nez odchovu..
díky za vysvětlení , no když to nebude import, tak určitě chci juvenil.
Terárium pro zelenáče chci stavět do vhodného místa v zákoutí chodby o rozměrech 150 V, 100 S, 100 H, v budoucnu je má představa v tom chovat 1,2 je to tak možné? rozměry a trio ať pro viridis či caninus?
Lepsi rozhodne zacit NZ juvenilem.. U caninu urcite.
Zelenace, at C.c ci M.v je lepsi chovat oddelene bych rekl. Mladata spolu byt muzou po nakou dobu. A mladata obou je vhodne mit v mensich prostorach, pac dost casto je velky prostor stresuje a nezerou. Ty rozmery si nech az pro dospelaky a na pripusteni..
Edit : Jeste by bylo lepsi zacit jednim maldetem a po nake dobe "osahani si" bych pak doparoval.
Jasně, terárium by bylo až pro velké, tyto info také mám, již jsem si to vyzkoušel u Lampropeltis mexicana mexicana, kaničky z hotového terária putovali zpátky do plast boxu, jak píšeš problém se stravou, tak tam nebyli ani vidět a následně velké může způsobovat stres.
k tomu páru či triu, asi bude pravdou že je lepší zvlášť každý kus ale proto buduji velké terárium, spíše teprve budu, abych tam mohl mít 1,1 či 1,2 někde jsem četl že je to reálné, ale více názorů je více info . Jde mne i o ty rozměry i počet jak pro jeden tak druhý druh.
Tak fajn, ze to mas v povedomi.. Nikdo nerika ze to 100% nejde chovat v triu, ale urcite bude lepsi pro stimul pareni, krmeni a manipulaci vubec.. Jsou to dost narocni hadi a je lepsi neriskovat ne ? Co se tyce rafance, tak to nebude nic prijemnyho a cc urcite neprehani..
jasně, takto to stejně určitě bude ...
caninové mají účelně větší zuby, to již vím, je to kousnutí opravdu horší nebo přeháníš mne se pouze "poštěstilo" zatím jen od adultní Morelia sv více leknutí jak bolest
Jo to krmení je náročnější, když je tam více ks, mám pospolu 1,1 Morelia sv a je to mazec, jsou těžce pažravý, je nepřekrmuji a asi o to víc hned jdou po kořisti a to většinou obě zároveň dvě smotaný v sobě, dvě ruce, dva potkani v jeden okamžik , někdy trochu adrenalin a tři ruce nemám.
Prave sis odpovedel na chov vice caninu, ci viridek pohromade sam..
jj, každopádně doporučeno s více stran spíše Mv, prý také již proto že mám Msv tj obdobný chov a chování hadů samotných.
Je nějaký markantní rozdíl mezi chovem různých podruhů (oblastí)u Mv pro začátečníka?
Tak s tym by som tak celkom nesuhlasil.
Viridisky potrebuju na rozdiel od obycajnych spilot podstatne vyzsiu vlhkost a fakt dobre vetranie. Kdezto spilota si vystaci z izbovou vlhkostou. Pri zvliekani trochu viac rosit a to je vsetko.
Tazky, vlhky a zatuchnuty vzduch bude skor u viridisiek (samozrejme, ked chcem, spravim ho vsade) ktore nebudu mat slusne vetranie.Na druhu stranu, nedavat velke vetranie na ukor teploty.
Celkovo, viridisky su narocnejsie a citlivejsie. Staci sa pozriet na mnozstvo otazok kde sa riesia problemy viridisiek a spilot. A mnozstvo chovatelov ktory maju bud to, alebo to.
Pri problemoch vytazi viridiska, pri mnozstve chovatelov spilota.
naprosto souhlasím. Především vlhkost a větrání potřebují lepší,uvedl jsem že k Msv mají blíže Mv jak Cc to bylo pointou .. .
Caninovia to maju podobne. Ono da sa povedat, ze vsetky stromaky potrebuju poriadne vetranie. Ide o to, ze je rozdiel prisposobit podmienky zvieratu ktore nepotrebuje ziadnu extra vlhkost (teda dajme tomu bezna vlhkost v dome/byte). Alebo zviera z dazdovych pralesov, kde je vlhkost a teplota vysoka, ale prudenie vzduchu velke.
Nechtěl jsem už reagovat, ale musím. Z tvých otázek vyplývá, že ani caninus ani viridiska pro tebe zatím nebude tím nejvhodnějším. Proč? Protože jde vidět, že nemáš zatím šajnu, co vůbec chov těchto zvířat obnáší, je mi jasný, že toto nadšení u jiných odnáší spousta NZ viridisek, ale myslel jsem si, že to u canin bude jiný a laici si zachovají odstup,a tak tito hadi budou ušetření těchto pokusů. Asi jsem se mýlil, má poznámka je asi taková, že nestačí pročíst všechny možný informace na webu ani chovat tři roky 30 druhů 10 různých čeledí. Je to úplně o něčem jiným a je potřeba jít postupně, něco chovat není držet zvíře v zajetí dýl než 14 dní, než chcípne na respirační infekce.
Na jaký věci reaguju- co je juvenil, import a jeho přeléčení apod. Nechci se tě dotknout, ale reagovat jsem musel.
v pohodě, akceptuji tvůj názor, i já mám podobný na některé chovatele třeba u psů, každý "profesionál" má ve svém oboru jiný pohled na nováčky, každý jednou začátečník byl, když se mne líbí ryby malawi a tanganika nepořídím si neonky, chci-li ale takové ryby či hady předpokládám že minimálně prostředí pro ně vybuduji a bude na 100 %, kritéria pro chov jsou specifická a daná +/- max 10 % (odhad)v individualitě jedince a prostředí, ať se jedná o teplotu,vlhkost,světlo, velikost chov nádrže, větrání, klid a prostředí samotné.Při dodržení těchto všech podmínek i u začátečníka to může být kvalitní chov a ne jen "pokus".
Zelenáče plánuji pořídit příští rok, snad se i vědecké názvy do té doby naučím , nejprve chci vybudovat co nejvhodnější terárium, mezi tím dále studovat, přesvědčovat se o tom že je tento had pro mne ten pravý , bude-li možnost, navštívit nějaké chovatele a vše konzultovat. Následně si dle toho pořídit zelenáče.
Chtěl bych se ještě zeptat ohledně Corallus-ů, Corallus caninus vs Corallus hortulanus, naprosto stejný biotop a chování hadů v zajetí je celkem rozdílné co tak čtu, hortulanky mají mnohem větší "životnost" než canini a když pomineme kousavost, "vhodní " i pro začátečníka.
Muže to někdo blíže vysvětlit? I nároky na vlhkost, větrání, zdravotní problémy, dávení potravy a v konečnu stres mají mnohem nižší.Prý i úmrtnost u importů je mnohem nižší. ???
Díky za info
Ted jsem se byl o vIkendu na caniny juknout a za me Ti radim, pred nima chovej treba ty hortulany.. Ja "stromovou" praxi mam, ale i tak to bude pro me uplne jiny, nez jsem zvyklej.. Az budes mit za sebou chvili stromaky, tak pak bez k nekomu, kdo caniny chova a vse si radne prohlidni a poptej se na vse.. Pak do toho muzes jit, rozhodne nekupuj canina nekde na burze.. ! Ale jsou to paradni zvirata. Je to pouzitelny i pro M.v ale tam toho hrozi trochu min..
Ha, jsem rád, že jsem našel spřízněnou duši. Řeším podobný problém. Rozhodně se nepovažuji za velmi znalého problematiky, chovám ku radosti, snad i jeho, ročního B.C. jménem Had. A proto že více než Homo Sapiens se považuji za Homo Habilis (člověk zručný), baví mě se v něčem vrtat a něco kutit. Když nejezdím na okruhu a následně neopravuju motorky svědí mě ruce.
Jak mi došlo, s zvířaty obecně je to hodně podobné, než si koupíš litra, je vhodné odjezdit něco na slabších strojích a tak bych měl za zdejší široké a odborné plénum několik zcela laických, až, dalo by se říct naivních dotazů.
Všichni chovatelé začínali stejně, jeden plný pytel štěstí a druhý prázdný pytel chovatelských zkušeností. Fór je v tom, naplnit ten pytel zkušeností s minimem škod na životech. (Chovatelé jedovatých hadů mají ještě pytel třetí.... takovej se zipem a ten se nedoporučuje naplnit nikdy).
Který stromový had (nejedovatý) je vhodný do začátku, tedy takový který byste doporučili začátečníkovi s lehkými zkušenostmi (v nadsázce tudy had žere, tudy zas ...).
děkuji za Vaše cenné rady a snad se nebudete zlobit za malý offtopic.
Tak jak jsi to napsal s tím docela souhlasím. Nejsem chovatel caninů a zelenici mám pouze jednu a to opravdu prcka.
Bohužel chování Papaye nme nenaplňuje důvěrou, že si rady znalejších (sebe sem neřadím) bere k srdci.
Jde mi jen o to vštípit nadšenci pro c.c. a m.v., že se nic nemá uspěchat. Rok nebo deset na jiných hadech stejně nepomůže, pokud člověk ignoruje rady nebo fakt, že se k těmto hadům přistupuje jinak než ke gutce. Základem zde je naučit se hygienu použít všechny své schopnosti logické myšlení i finance na vytvoření odpovídajících podmínek a pořízení životaschopného a kvalitního odchovu. Měsíce až roky příprav a vstřebávání informací pak budou korunovány tím, že zvíře bude žít a mít se k světu.
Také zde platí zásada zdravého selského rozumu. V momentě, kdy načtete a nakoukáte dostatek informací nevzejde z vašich úst dotaz typu: proč rychle dýchá a frká, proč se nesvléká nebo nežere. Pohledem do terária vám bude jasné, kde je chyba a především se jí vyvarujete. Čistota, klid pro zvířata a vhodné podmínky jsou základem jakéhokoli chovu. Pro oboje platí především důslednost k sobě jako chovateli, který to musí zvládnout.
Na ošahání stromáků je hortulanec vpravdě ideální. Při dodržení pár zásad (vlhkost, teplota) lze bez problémů hortulany chovat. Na manipulaci člověka taky dobře proškolí, občas jsou to poměrně aktivní a zvědaví hadi.
Návštevu chovatele mohu také vřele doporučit. Vše je nejlepší vidět na vlastní oči.
Díky moc!
ano, na wiki o nich píšou doslova, cituji:
věř, veškeré info třídím, ukládám a každou radu si beru velmi k srdci.
Ač se ti třeba zdá má otázka hloupá, mne odpovědi posunou o kousek dále. O chovu všeobecně je na netu napsáno "dost" ale jak již jsem výše psal, ne vše. Na toto forum jsem se přihlásil ze stejného důvodu, myslím že od toho fóra jsou "komunikovat". Mám za sebou již i nějaké předběžně domluvené schůzky s ochotnými chovateli těchto nádherných hadů, kteří mne určitě posunou zase o kousek dále tím správným směrem. Ono kdybych si nebral rady k srdci a vážně, měl bych již toto zvíře doma.
Pěkný den
A ještě se vrátím jen tak triviálně především k těm chovatelům, to že se začíná od Babety a někdo se možná dožije i Fireblade beru jako samozřejmost, o tom jsem vůbec nechtěl polemizovat, nakonec i já jsem Fireblade přežil a dnes mne na dvoře parkuje zase ta dobrá Babeta .
Během krátké doby co se intenzivněji začínám informovat o Cc, Ch, Mv jsem měl zatím dva delší tel. se dvěma chovateli kteří se tomu věnují více let, Jeden chová pouze Cc převážně na importech, druhý Cc a Ch taktéž na importech, oba produkují mladé, mám domluveny schůzky a jsem jim za jejich ochotu vděčný, nikdo z nich se mne nesnažil nic vnutit podotýkám, oba mne přišli jako solidní chovatelé.
V celkové problematice - obecně mají schodný názor, ale jinak jsou jejich názory docela odlišné, budu se bavit převážně o Cc, jeden zastává názor 100% hygiena, anti stres, větrání a vlhkost, více méně vše co bylo napsáno již v tomto vláknu, druhý chovatel tvrdí že vše toto je přehnané, že lidi hodně přehání, určitě ne ztuchlý vzduch v chovné nádrži, vše z rozumem a citem je jasné, pro příklad uvedu třeba vlhkost, u svých jedinců má menší než se obecně tvrdí a rosí pouze př svlékání a to bez problémů již řadu let u Ch vůbec. Své Cc krmí 4-5x do roka a nikdy neměl problémy se zvracením, atd. Názory dvou chov. a ještě k tomu po tel. jsou rozhodně málo, chci tímto jen poukázat že info je potřeba brát ze všech stran a i když se někomu zdá nějaké otázka hloupá či banální mne osobně vyplní to prázdné místo v informovanosti.
Tímto se chci zeptat , něco o genetice, dědičnosti barev u Ch, funguje to např jako u korálovek, je výsledný efekt podobný, dá se to trochu nějak definovat a především ovlivnit?
příklad : žlutý x červený = ? , černý x červený =? žlutý x černý = ? atd. nebavme se o odstínech to je asi i úplně nereálné.
Jsou u Ch nějaké základní poznávací - určovací barvy ?
díky
Ahoj, prosím tě, čím krmí 5 x do roka, musel bych krmit dospělým potkanem, abych udržel zvíře v kondici, ale ani tak by to nestačilo. Někde sem něco takovýho četl, ale nevěřím tomu, že to zvíře může fungovat, možná samec, ale nevím jak dlouho bych dával do kondice samici po 5 měsíčním půstu během gravidity, takový zvíře mám , je to rok co porodila a stejně tuhle sezónu musím vynechat, zvíře prosperuje perfektně, ale pokud jí dávám adultní myš nebo tří týdenního potkana každých 21 dní až měsíc, není schopna to do téhle sezóny dohnat, kdybych jí dával potravu po více jak 60 dnech nedokážu si vůbec představit, kdy by byla připravena, myslím, že nikdy. Caninus není zas tak neaktivní zvíře, jak se píše a pro každou aktivitu je potřeba energie. U samců věřím tomu, že by mohli fungovat kdyby dostávali každý 2 měsíce dospělýho potkana, ale z mýho pohledu je rozumnější dávat menší častěji, např. 1x za tři týdny až měsíc. Samci dostávají potravu stejně jak samice a obézní rozhodně nejsou ani jima potrava nijak "neprotýká", že by byla třeba blbě natrávená apod.
Podrobnější info zatím nemám, budu mít po návštěvě chovatele, tak určitě napíšu, jinak co vím k té potravě, chovatel uváděl že jsou to hubení hadi s tělem do tvaru trojúhelníku, a že mnoho lidí je překrmuji následně poté problémy s trávením.
Pokud uvidíš zvířata z importu, myslím tím čerstvýho, pak uvidíš, že zvířata žádnou střechu nemají, pokud jsou teda v kondici a v přírodě určitě nadbytkem trpět nebudou, tak se dá vycházet, jak by zvíře mělo vypadat, už i tak je tělo laterálně zploštěno, taková samice se střechou ti nikdy nezabřezne, ta střecha znamená svalový deficit. Pokud zvíře trpí deficitem, pak logicky má nedostatek krmení. Neni to gabonica.
Pokud bych osobně krmil tak málo, znamená to jediný, že zvíře blije a chci ho dát do kupy.
Tvé názory jsou logické, jak již jsem psal píši co mne pán řekl. PM mohu zaslat fotky, veřejně nechci vkládat foto.
Uvidím po osobní návštěvě.
To charlos : Mas pravdu. Sam caniny teprv chovat budu, ale vim ze to neni sranda. Udrzet se daji, ale chce to mit rozum a byt odpovedny. Uspechat se nic nesmi, pak to odskace zvire.. Taky je dobre chovat zvire tak, jak ho choval predchozi majitel, na experimenty co funguje nekomu jinemu, tu neni prostor..
se vrátím k těm barvám , vím že je to hodně relativní ale přece otázka, jakou barvu měl C h jakou mládě když jeho barva v dospělosti je viz odkazy tmavě sytě červená
http://www.ball-pythons.net/files/sections/snakes/ ATB.jpg
http://www.sareptiles.co.za/gallery/albums/userpic s/10011/atb.jpg
http://www.freewebs.com/urbanjungles/screamer_trio 1_08_02.jpg
http://www.reptarium.cz/content/photo_03/Corallus- hortulanus-03000018756_01.jpg
dále jakou barvu měli asi jeho rodiče?
díky
Dobrý den chtěl bych se zeptat stačilo by toto terarium pro morelia viridis. výška:180cm šířka,hloubka:50cm
foto na http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/inzerce/r/d etail/1608150/shanite-darek/