
Jaký vybrat druh suchozemské želvy?
Prosím poraďte, jaký druh suchozemské želvy je lepší pro domácí chov? Chceme pořídit želvičku a rozhodujeme se mezi zelenavou a žlutohnědou. Někde jsem četla, že jeden z druhů je aktivnější. Také bych ráda věděla, zda není jeden z nich méně náročný na chov.
pokud uvedeným druhům nemůžete poskytnout od jara do podzimu VENKOVNÍ pobyt, hledejte jiný druh
Zahradu máme, jen je u činž.domu, takže by jsme je tam raději nenechávali přes noc, ale přes den určitě
Snažila jsem se pročíst si o tom, co se dá a tyhle želvičky se mi zdály nejlepší. Netuším, jaký jiný druh máte ještě na mysli...Vodní určitě nechceme a další druhy suchozemských jsou, v dospělosti, už moc veliké. Nebo mi tedy poradíte něco přijatelnějšího?
Díky moc
Jestliže nemáte možnost zimování, nabízí se menší africké poddruhy T. graeca : marokensis, T.g.nabeulensis...etc.
) s evropskými testudy, ale NEzimující, Indotestudo elongata navíc nepotřebujou vyjímky atd.
nebo přes SZ
Nebo tornierky : Malochersus tornieri. To jsou vše ale obtížněji sehnatelné (i chovatelné) druhy.
Pak mě teď ještě napadli srovnatelně velké( i cenově
o těch vám poskytne vyčerpávající info Petr60želv, jen co sem zavítá
(sám je léta chová a odchovává)
Teď jsem trošku zmatená, měla jsem za to, že právě želva žlutohnědá je t.graeca :-S Nad tou právě uvažujeme. Navíc, podle toho, co jsem z netu vyčetla, dorůstá do 25cm a Indotestudo elongata až do 35cm..to už by byl trohu větší mazlíček
No, přinejmenším poddruh (nebo spíš druh) ibera, tedy Testudo(graeca)ibera má největšího rekordního zaznamenaného jedince (z Bulharska) ve velikosti taky asi 35 cm a váze 7 kg, elongaty jsou při téhle délce o poloviční váze. Výhoda Indotestudo elongata je v tom, že nezimuje a pro osvit vystačí bez problémů s lineárními zářivkami jako třeba Narva ReptiLight, množí se i bez výbojky alá Osram UltraVitaLux nebo podobných. Dá se namnožit v podmínkách paneláku (150 na 100 cm terárium), lesní druhy obecně nachodí trochu míň, než stepní. Za dobře udělaný výběh bude vděčná velká většina druhů.
Jinak, graeca je o poznání citlivější, než Testudo hermanni boetgeri nebo Testudo marginata, které obecně zvládnou o trochu víc chovatelských kiksů.
Po pravdě, znám spoustu lidí, kteří mají 2 - 3 želvy zelenavé bez problémů doma bez pobytu venku, pouze s tím, že je vezmou tu a tam ven a želvy v klidu prospívají a množí se. Nemyslím si, že to je tak strašný problém.
Mockrát děkuju všem za rady! Rozhodneme se tedy nejspíš pro Testudo hermanni
A ještě bych se tedy ráda zeptala na želví stoly. Zajímalo by mě, jak je tam dělané dno? Pochopila jsem, že jsou všechny stěny, vyjma přední ze dřeva a tak mi příjde, že to dřevěné dno musí být cítit..přeci jen je to materiál, který se hůře čistí a případné výkaly nasákne.. Děkuju moc
šikovný je např. toto
)
64397-zelvi-stul
ty truhlíky se dělají od 40 do 100 cm, snadno se mění a v náhradních můžete pěstovat zelený a dle potřeby truhlíky měnit, (být Vámi jdu do elongaty