Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon Jemenský [chamaeleo calyptratus]

Dobrý den, už dlouho toužím po zakoupení chamíka. A sem typ člověka co si nejdříve vše prověří a připraví, aby přišel hned do ideálního prostředí (přečetl sem 2x knihu Chameleon jemenský od Nataši Velenské, nadále spoustu web stránek a všechny vlákna zde).

A proto sem tu. chtěl bych od Vás poradit co je dobré a co ne.
na obrázku je vše co chci koupit. shopke.jpg . Cvrčky chci koupit ve zveremexu a pak je přechovávat doma, dokud je nezkrmím. Nechci je pěstovat pořád i když to se ještě uvidí.
Terárium má rozměry 50 x40 x 80 cm, což si myslím že by pro jednoho samce mohlo stačit. a bude umístěné asi 2m od okna (výhodní) a kde se hodně pohybuji. Osvětlení bude napojeno na časovač na 12hodin a teplotu budu hlídat já, aby se nepřehřál. Rostliny dám pouze umělé. I když sem zahradník, nechci k němu dávat živé.

Co se týče potravy , je mi jasný že pouze cvrčkové nebudou to nejlepší.Ale se švábama nwm, nemám možnost je sehnat. A smýkaný hmyz by šel ale jak sem tu četl ty vlákna o parazitech, tak nwm. Nerad bych aby se něčím nakazil. Voda bude odstátá a převařená. Rosení bude 1x denně. Chci se zeptat, měla by se voda ještě nějak upravovat? např. chemickými přípravkami

Dále vitamíny, chci podávat Reptivite ale nwm jestli to bude stačit. Jestli nebude potřeba ještě něco na Vápník a D

Předem děkuji za všechny připomínky a rady.

Možná jen pár připomínek, protože nechovám chameleony.

To terárium, co jste vybral se tváří, jakože má větrání apod. ,ale nebude mít nic na kabely. Tedy pokuď chameleonovi budete kupovat ty 2 lampy předpokládám, že jednu budete chtít dát dovnitř? A potom mě teda napadla otázka, kudy tedy kabel vést?

Jinak okolo vody. Jestli chcete chameleonovi upravit vodu, bez toho aby se musela převařit a odstát, tak bych uvažoval o malé reverzní osmóze.
Stojí něco okolo 1000 Kč. Jinak chemii do vody bych žádnou nedával.

Jinak pro jednoho, dva chameleony se vyplatí cvrči kupovat. (Jsem z Brna - cena cvrčka je u nás cca. 0,7-1Kč/ks)

Dle myho tam je spousta veci zbytecnejch...
Ale k osvetleni, Day glo neodymium je prakticky na nic, stejne ti poslouzi obycejna bodovka(akorat to nebude mit tak hezkou krabicku) kdyz uz reptiglo 5.0 tak 26w ne tu 13w.. a ten kryt na lampu je taky v podstate uplna zbytecnost. budes mit vyhrev uvnitr terarka nebo nad terarkem?

Vitaminy jsou v pohode, ten reptivit je dobrej. Ale vapnik uricte potrebujes, bud Biomin H z lekarny a nebo ja pouzivam Microcalcium od firmy JBL.. paradne drzi na hmyzu..jinak zadny pripravky jako combinal a+d3 nekupuj, s tim udelas asi vic skody nez uzitku..

Teplomer a vlhkomer taky nic moc.... teplomer jeste budiz ale vlhkomer ani nemusis kupovat. kazdej kus ukazuje odlisny hodnoty.. osobne bych se na vlhkomer u jemenaka vyprd uplne, ten zije pri bezny pokojovy vlhkosti...nebo se daj koupit treba v OBI kombinovany teplo/vlhkomery s externim cidlem za cca 300kc.. je to lepsi nez tyhle analogovy

Nevim co to je ta terarijni napajecka. jestli neco na principu kapatka tak to asi smysl ma, chamous se z toho nauci..

a proc bues davat jen umely rostliny? jeste k tomu kdyz ses zahradnik,co ja bych za to dal, mit takhle pristup k zivejm kytkam:)

Vyhrev sem chtel dat ven, za 1. Aby nezabiral misto a za 2. cetl sem ze se chamik muze spalit ... tak nechci ryskovat , bude stacit http://www.exo-eko.cz/Terarijni-zarovky-UV/Zarovka -terarijni-slunecni ? A kdyztak kolik wattu? A ten kryt, bude teda stacit klasicky kvetinac s objimkou?
Ta napajecka bude asi k nicemu, tak tu rovnou skrtam xD
Umely kytky davam proto ze nechci aby tam lezli nejaci skudci.

Jo vyhrev je urcite lepsi dat ven z terarka, taky se mi o to palili.. bodovku bych vubec nebral od zadny terarijni firmy, proste v obycejnym elektru bodovou zarovku.. treba tuhle http://www.e-light.cz/catalogue/detail.php?ik=1519 18&id=74I49HKLG, ale koupis to kdekoli. wattaz si asi budes muset vyzkouset. ja pouzival 25w a v pohode mit o vytopilo terarka 55x55x120 protoze v mistnosti jich mam 5 a bylo tam celkove dost teplo.. ale myslim ze 60w je tak maximum, aby se ti zvire nepalilo. to chce zkusit...
Kvetinac s objimkou staci, ja dal po case pryc i to a nechal jsem jen zavesenou zarovku s objimkou, mnohem dyl pak vydrzela svitit. Na tech krytech a kvetinacich je blby to, ze se v nich drzi strasny teplo a ty zarovky kvuli tomu pak praskaj. Jinak ta bodovka do stran nesviti, jen primo pod sebe.

A skudcema myslis nejaky trasnenky nebo svilusky? toho bych se vubec nebal. Ze substratu ti tak jako tak nakej drobnej hmyz vyleze, budou ti do nej klast dospely cvrcci a mali s eti tam pak budou lihnout, tam budes mit takovyho zivota ze naky broucky z kytek bych neresil...ale to je muj nazor:)

takze na terarko 50x40x90 bude stacit tak 25w?
a jake kvetiny jsou v terariu nejlepsi a nebo nejhezci? sice to je divna otazka od zahradnika:D ale radsi se zeptam

. a asi uz posledni otazka, davkovani vitaminu. Dozvedel jsem sem tu ze, ze nekdo dava 4x vapnik a 2x reptivite a jeden den nic. Staci to?

Hele ja nevim. zalezi kde to terarko budes mit, jaky budou teploty v ty mistnosti... zkus 25w a kdyz to bude malo tak das 40w.. ta zarovka stoji do 30kc...

A jaky kytky pouzit si najdi treba tady teraria.php :)
a davkovani vitaminu je v pohode tak jak pises. ja akorat nevynechgavam ten den ale davam 5x tejdne vapnik...tim se predavkovat neda, vitaminama jo... a ja nepouzivam reptivite ale reptimineral C smichanej jeste s vapnikem... ale ono je to vsechno asi na jedno brdo...

Taky jsem koukal na to terarko, vetrany je to pekne,ale pocitej s tim ze kdyz budes rosit tak budes mit mokrou zed za tim.... budes tomu delat naky pozadi?

V mistnosti mame teplotu 20-22°C a terarko bude asi 1,5-2m od okna ( pod oknem je topeni ) . A s tim rosenim mi to doslo az ted xD jak si o tom napsal, no ja to terarko nebudu mit u zdi. Ale na skrince ktera rozdeluje pokoj takze bude maximalne mokrej koberec. A o pozadí sem uvazoval, ze bych udelal z polysterenu ale zase aby mi to vetralo. Protoze ta zadni stena je z pletiva a jeste cast horni.

To prvni je moje terko pro jemenaka:D v nem mam pothos(to je nejvdecnejsi kytka, je absolutne nesmrtelna a paradne roste, mam ji ve svech v terarkach, nejvic u hadu) potom livinstona, nakou guzmanii a to kapradi moc nedoporucuju... opadava..ale treba to tobe jako zahradnikovi opadavat nebude:)

na tom druhym vidim fikus benjamina,naky bromelie a taky pothos,akorat jinak barevnej..

a to jsou asi tak nejbeznejsi terarijni rostliny... pak jeste asplenium nidus me napada,zamyoculcas nebo jak se to pise,lopatkovec... vic ted nevymyslim.

vetve s hrubsi kurou jsou lepsi,ale musis brat v potaz ze jestli budes mit mlade tak ma maly nohy a neobejme velky vetve.. takze primerene tlusty, orech by moh bejt dobrej, ja pouzivam akat u dospelejch chamu, u mladat ruzny kere nebo tu kroucenou vrbu

Muzu se jeste zeptat co vse je potreba pro chov cvrcku? Rikam si ze by se mi vic vyplatilo si je chovat nez kupovat, sice jeden stoji okolo 0.7 kc , ale ...

Edit: neco sem si precetl a asi nejlepší druh se mi zna cvrcek stepni. Ale hlavne me zajima mohu je chovat v jedne nadobe a nebo je nutnost je rozdelovat podle stadii. Me by samozřejmě vyhovovala ta prvni moznost. I kdyz kanibalismus je nevyhoda. Ale myslim ze kdyzbude dostatek potravy tak nebude duvod

Jo a moc dekuji za pomoc Jaffate, moc mi pomahas

Jako lihniste staci naka mensi bedna,ale dospelci potrebujoumisto. jde o to kolik bys jich chtel mit.. ja mam na litr cvrcku bednu asi 55x35x30cm..
Ale pro ejdnoho chameleona je to dle myho zbytecna starost navic... ty cvrcci chtej cas, lepsi jsou svabi..treba blaptica dubia.

Vyhrevna zarovka se meni, kdyz praskne vlakno a prestane svitit:) a UVB jak ktery... kompakty je dobry menit tak maximalne po roce... reptiglo bych se mozna nebal menit i po pul roce, stoji to par korun.. ale zas jestli muzes v lete doprat chamovi primy slunce treba na zahrade tak ti UVB zarovka vydrzi dyl.
a ja svitim stejne jako vyhrevem, to je 10-12 hodin denne(v zime kratsi dobu, v lete dyl),ale ja uz betda od tech kompaktu upustil a jedu jen na vybojkach.
To reptiglo stejne vyzari prd UV takze nehrozi ze bys chama "preslunil".. ale rozvrhni mu terarko tak aby mel moznost se pred UVckem nekam schovat.

Kdyz nebudes smykat na loukach ktery jsou osetrovany nejakou chemii tak sance moc velka neni... v prirode mu to taky nikdo neprebira:) videl sem jak chamous chytil vosu a zadnou komplikaci z toho nemel.. Takze ybch s etoho nebal, kdyz si nastudujes ty podminky chovu,coz u jemenaka neni nic slozityho a natrefis na dobryho chovatele kterej nebude prodavat nejaky zmetky zvirata tak jsou paraziti a nemoci posledni ceho bych se bal.
Hlavne nekupuj uplnyho prcka, idealni mas treba 3-4 mesicniho chama(do zacatku lepsi samec)...

No chci samce. Ale nwm kde koupit sem z Horažďovic na hranicích plzenskeho a jihoceskeho kraje. Narazil sem na jednoho ve zveremexu ve Vodnanech, ale chtel bych od chovatele. Neznate nejakeho? V mem okoli
A k tomu smykani. Mam zahradu 1,5 ha a zadne chem. osetrovani na ni neprovadim jelikoz na pulce jsou ovce

V Horazdovicich je skvela cinska restaurace:) v lete jsem tam parkrat byl... nicmene chovatele odtamtud neznam... Ale neni nic jednodussiho nez omrknout ifaunu.cz a urcite nejakeho chovatele z okoli najdes.
Na smykani mas idealni podminky:)

Ja se akorat vratil z burzy v Ladvi. kamarad tam koupil asi rocniho samce jemenaka za 8 stovek..a jinak jemenu tam bylo jako vzdycky hromada..
Kdyz nesezenes nic v okoli tak doporucuju udelat si vejlet do Prahy a koupit chama na burze...

no tak si to spocitej... budes svitit cca 12 hodin denne,365 dni v roce.. to je 4380hodin... nevim jaky wataze zarovek budes mit,ale kdyz bys mel kompakt UVB 26w, 40w topnou zarovku a treba 15w zarivku tak mas 81 w spotrebu.. to vynasobis poctem hodin a dostanes cislo ktery vydelis 1000 a vyjdou ti kilowatthodiny.. to ejst 354KwH rocne.... a pak si vyhledas jako tarif doma mate od CEZu a najdes si cenu za Kwh a vynasobis.... ja tu mam cenu tusim 4,2kc.. takze v mym pripade by to bylo 1490kc rocne za elektriku.......

a ros kdy chces.. terarko ti urcite nepraskne:D jeste se mi enstalom ze by rupla treba zarovka kdyz na ni narosim,ale nevylucuju ze se to muze stat....

Nechci zakládat nové vlákno, tak napíši sem. Chtěl bych se zeptat, jak řešíte to, že cvrčci vždy z větve nebo stěny spadnou na dno terária a dolů do terária mi vůbec chamík nechodí, tak mu je musím vždy zvedat. Potýká se někdo taky s podobnýma problémama? Děkuji moc... :) (z krabičky nežere)

Možnost vylézt mají... Ale chamík si jich většinou nevšimne jeden cvrček kolem něj furt chodil sem a tam kolem 5 minut a chameleon si ho všiml až za nějakých 5 minutek a ti cvrčci mu většinou než si jich všimne zdrhnou... :) tak nevím co a jak :D