Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pigmenty a barva chamů

Dobrý den všem.
Rád bych se zeptal na pár věcí, týkajících se zbarvení chameleona jemenského. Nikde na foru jsem to nenašel, ale je možný, že jsem jen neklikl na správné vlákno. Zajímalo by mě, jestli se dá chameleonovi nějak "pomoc" s tím, jaké zbarvení bude mít(jako se třeba ptákům dává mrkev pro červený zobáky a nohy...). Zkrátka z čeho cham bere ty pigmenty...?
Mám totiž malýho samečka (stáří nevím, ale hlavu mám s helmou asi 4 cm vysokou) a zdá se mi barevně takovej nemastnej neslanej, když je v terárku. Jak ho mám na ruce to je docela pěknej, ale ani tak se to rozhodně nemůže rovnat těm krásně pruhovanejm, co tu vidím všude na foru.
Moje otázka teda zní: Dá se tomu nějak pomoct, nějak to popohnat, něco dodat, nebo jsou ty malý takový až do pohlavní dospělosti?

Dík a zdravím!

Jinak pro tazatele.. Záleží hlavně na náladě chameleona. Většina fotek krásně zbarvených chamů se pořizuje tak, že se mu ukáže sok.. ;-) V klidu je přirozené, že se barví nenápadně. Chtějí být zalezlí v křoví a neviditelní. Ukazují se jen před samičkou nebo při zastrašení nepřítele. V terárku jsou barvy hezčí při dobrém osvětlení.

To muzu potvrdit. od ty doby co jsem vymenil kompakty za vybojky pozoruju u vsech chameleonu dost monstrozni zmeny v barveni. nejvic znat to je v mym pripade u samce pardala ambanja, ale i jemenak se hodne zvyraznil.

Takhle vypadal ambanjak do nejakych 15ti mesicu zivota, svitil jsem reptiglem 10,0
[http://tera.poradna.net/file/view/10289-hugo-jpg]

pak jsme vymenil kompakt za arcadiu D3 a zacal se barvit
[http://tera.poradna.net/file/view/10290-hugo2-jpg]

a asi 5 mesicu nato arcadie doslouzila tak jsem sel do vybojky a ambanjak se zase vybarvil
[http://tera.poradna.net/file/view/10291-hugo-3-jpg  ]

Podle toho, co říkají ostatní chovatelé, tak reptiglo10 pardálové nemusí. Má to asi dost nepřirozenou barvu a chamíci se před tím schovávají. Nevím, jestli by pomohlo to nakombinoavat s dvojkou, nebo se to pro ně prostě nehodí.. Já používám kompakt pětku a dobrý(ne ideální). Teď bych v pár terárkách chtěla vyzkoušet výbojky, tak uvidíme jaký bude výsledek. Zatím je dávám v zimě na slunění pod vitaluxku a že by se po tom nějak barvili víc se mi nezdá. Ale je pravda, že je to povzbudí a jsou akčnější. Kterou přesně tu výbojku máš a jak vysoko?

Ja tou 10tkou svitil tak pul roku tusim a vim ze sem s tim mel porad nejakej problem,chamous priviral oci, nezral a byl takovej celkove apatickej,pak jsem svitil nakej cas tou 5tkou a srovnalo se to ale barvenej proad nebyl. to zaclo az pri ty arcadii... ale rikam, od tech kompaktu uz sem uplne upustil a jedu ted jen na vybojkach...Konkretne Solar raptor,pouzivam povetsinou 70w(terarka mam 55x55x120) a je to tak akorat, jedno terarko 75x50x85 osvecuju 35w vybojkou a je to malo, ted jsem akorat objednaval nejaky novy Sunluxy co ma Mad mike v E-shopu tak k tomu budu pridavat jeste jednu vybojku)
Mam je poveseny cca 25cm nad terarkama(celej strop mam z pletiva s okama 3x3mm) a nejvyssi vetev je tak 15-20cm pod stropem.
Jinak ty vybojky delaj supr svetlo, mnohem lip se na vsechny ty terarka kouka..:)

Ja mel to pletivo taky husty. to klasicky musi,ale prave po diskuzi s Mikem jsem koupil s okama 4x4mm a z toho mi uz utikali cvrcci, to 3x3mm je idealni. ono to pak nefiltruje tolik to UV zareni. Ale nejlip asi udelas kdyz o tom poklabosis primo s Madmikem. Zejtra nekde vyhrabnu fotku jak vypadlay terarka s kompaktama a jak vypadaj s vybojkama,treba te to inspiruje a udelas chamum jeziska:)