Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem intenzita UVB

Já vím opět a pořád dokola dotazy ohledně UV záření :-( když mě to prostě nedá. Jde o to, kolik zvíře opravdu potřebuje UVB záření/kolik ho zhruba dostává v přírodě/ a kolik mu dopřáváme v teráriu. Vím, že každé druh zvířat má jiné rozdílné nároky - leguáni, agamy nebo chameleoni. Mě se jedná především o chameleony ať už Furcifer Pardalis či klasika Jemeňák. Pardalis má menší UVB nároky než jeměnák, ale chtěl jsem k nově pořízeným Pardalisům pořídit výbojky (SolarRaptor či Sunlux) jenže po přečtení spousty i zahraničních web. stránek, kde všude doporučují jako zdroj zářivku ZooMed ReptiSun 5.0 (u nás se často používají kompakty ReptiGla 5.0) jako plně dostačující zdroj, neboť nároky chamíků na intenzitu UVB jsou v rozmezí 10-50uW/cm2. A to právě ta zářivka splňuje a většinou všechny dostupné kompakty a trubice taky. Když bych to porovnal s výbojkou která v minimální vzdálenosti dává většinou třeba kolem 250-300uW/cm2 někdy třeba i víc, není to pro naše chovance až přebytek "luxusu". Je mi jasný, že zdroj UVB muže být i silnější, ale s možností, že se chamík muže schovat před zářením, ale jelikož se výbojky používjí i jako zdroj tepla , praží na chamíka většinou celou dobu UV s zbytečnou intenzitou ne? Možnost by byla osvětlovat těmito zdroji jen krátkodobě třeba 2hoďky denně a mimo to svítit jiným zdrojem tepla. Jenže to se zas projeví na životnosti výbojek, protože ty by měli svítit min. tuším snad 6-8hodin? Můj dotaz se tedy nejedná o celkovou intenzitu světla v terárku chamíka je mi jasný, že chamík potřebuje kvalitní intenzivní světlo to jde vytvořit, ale jde mi jen o intenzitu UVB, kterou chamík opravdu potřebuje?
Prosím prosím všechny znalce vyjádřete se k tomu díky moc

vycházel jsem z informací ze zdrojů: whatreptilesneed.htm a 10JulWeldon.html a spousty stránek o chovu Pardálisů, kde doporučují ZooMed ReptiSun 5.0!!

Děkuju všem za případné reakce :-)

Přesně tohle jsem s MadMikem před časem řešil. Rozhodně bych se použití výbojky nebál, pokud zvířeti umožníš ukrytí ve stínu. Na tom jsme se naprosto shodli. Ať už se jedná o jemeňáka nebo pardálise, oba jsou v přírodě vystaveni i velmi silnému slunečnímu záření a vhodně umístěná výbojka jim rozhodně neublíží. Používám u obou druhů Raptorku a chamíci si sluneční koupel opravdu užívají.

tak já mám u mláďat taky Raptorku 70flood, tam jsem jí dal kvůli tomu aby UV záření pokrylo co největší plochu, aby každý chamík dostal potřebné množství UV, kdybych tam dal kompakt tak nedokážu zajistit aby všechni malý potvůrky seděli pod kompaktem :-), ale u dospělců používám kompakty a bez problému. V přírodě se intenzita UV mění s časem, a chamík si může v největším pařáku zalízt do stínu. Jenže výbojka v terárku bude tu vysokou intenzitu vydávat po celou dobu svícení, tak prostě furt přemýšlím jestli vůbec má cenu investovat do něčeho před čím by se chamík měl akorát schovávat, kdežto pod kompaktem muže být celý den v klidu, ten mu bude poskytovat sice malý množství, ale za celý den dostatečný množství UV. Jako chápu, že výbojky jsou super zdroje UV, světla i tepla ale zda není až zbytečně výkonný :-)

jestli vůbec má cenu investovat do něčeho před čím by se chamík měl akorát schovávat

Jak jsem řekl, nebál bych se toho, že se chamíci budou před výbojkou zoufale skrývat. Pokud budou mít slunění právě dost, mohou samozřejmě vyhledat stín (v teráriu bezpodmínečně dostupný), ale z pozorování svých zvířat mám naopak pocit, že si slunění užívají přímo maximálně. Ve vhodné vzdálenosti ta Raptorka prostě neublíží.

zda není až zbytečně výkonný

Není :-)

Ve všech terárkách u pardálisů používám reptiglo 5.0 a nikdy jsem nezaznamenala nějaký deficit D3. Proto tyto zdroje považuju za dostačující a doporučuju je dál. Jestli jsou ideální nevím a ráda bych teď alespoň v některých terárkách vyzkoušela raptorky, na které jsou celkem dobré ohlasy. Taky budu ráda, když se ozve nějaký spokojený uživatel, který je má u pardálů.. Tím chci taky upozornit na nevhodnost použití reptiglo10. Zvířata při něm zavírají oči, schovávají se, odmítají potravu.. Už mi to potvrdilo více lidí, kteří si ode mě brali mláďata, takže tento zdroj u pardálů opravdu ne.. U jemeňáků se prý používají s větším úspěchem, ale zase jsou to pro mě zprávy z doslechu.. U jednoho samečka pardála teď nemám UVB, takže svítím obyč. žárovkou a sem tam mu pustím 300W osramku. Nejdříve se sluní, ale docela brzo si zaleze a má dost. To samé u odchytového samečka. Fakt bych řekla, že na UVB nejsou až tak nároční jako jiná zvířata. Želvy se mi pod osramkou vyvalují daleko déle.

Míšo, za sebe můžu říct, že mladý Kuzma si raptorku opravdu užívá. Mám ji asi 50 cm vysoko. Je to aktivní hošan, většinu času prolézá horními patry terárka, ale po chvilce se vždycky usalaší a sluní se. Pak zas pokračuje v průzkumu. Do stínu zalézá až k večeru, brzy před zhasnutím, čímž dává najevo, že už se chce uložit ke spánku. Rozhodně před raptorkou nezdrhá ;-)

70W flood. Je tam kovové "králičí" pletivo o velikosti oka 1x1cm. Takže když jsem malého přinesl, dokázal tím první týden ještě prolézt a nacházel jsem ho na střeše, jak se peče pod výbojkou (i tak ale byla dostatečně vysoko, než aby mu ublížila). Menší oka nebo muší pletivo nedoporučuju, odfiltrovalo by to příliš mnoho UVB ;-) Při popisované vzdálenosti je v horních větvích teplota kolem třicítky, možná lehce nad.

Dovolím si přihodit ještě jeden argument, který mluví spíše pro raptorky a to je ekonomika provozu. Kompakt vydrží tak půl roku, ta raptorka by měla vydržet minimálně rok, neli déle. Tudíž hlavní argument, který často zaznívá a to cena je z části mimo mísu, protože za rok koupíš dva kompakty za 450 kaček a víc, zatímco u té raptorky možná za rok a půl novou lampu za cca 950 - 100 kaček. Jinými slovy, z dlouhodobějšího hlediska debata nad cenou odpadá (ano jsem si vědom toho, že je potřeba ještě předřadník, ale ten doufám vydrží ještě déle, takže se bude měnit ještě méně častěji ;-).

Pak už tím pádem zůstává pouze otázka toho zda vyhovuje UV z toho či onoho zdroje a to už je na zvážení každého chovatele co upřednostní. Raptorky jsou určitě lepší z hlediska kvality světla a asi i vyzařovaného UV, kompakty jsou vhodnější zase tam, kde není možnost vhodně tu raptorku umístit s ohledem na potřebnou vzdálenost.

Jistě, ale počáteční náklady u Raptorky jsou 5x vyšší jako při koupi jednoho kompaktu (Repti Glo 10.0).
I když předřadník je už snad na doživotí, tak stejně bar koho odradí (např. student) cena 1500Kč jen za nějakou krabičku, kam musí dokoupit výbojku za tisícovku.

kdyz trosku heldas tak sezenes predradnik za 800kc a vybojku tak za 900kc.... tak jsme sehnal ja vsechny co mam doma. tudiz 1700kc za komplet UVcko ktery vydrzi dyl a je nesrovnatelny co do kvality tak do intenzity vydavanyho svetla s repti glo 2-10.... a z dlouhodobejsiho hlediska(jako ze i jeden chameleoni zivot) je to vyhodnejsi nez kompakty....

u tech vybojek(alespon jak mi to vysvetloval MadMike) je problem ze behaji na nakych urcitych frekvencich a ne kazdej predradnik se na to hodi... ja pouzivam predradniky od firmy TRIDONIC... jeden takovej jsem bral primo od Mika a mam od ne potvrzeno ze to na tom muze bezpecne behat, pak uz sem si je dohledal ve velkoobchode a dokupoval podle toho jak pribejvaly vybojky.... delaj i treba kombinovany 2x70w , jeden predradnik pro dve vybojky.... a wataze ruznorody.. a stojej polovinu nez ty origos

Ona je to hlavně rtuťovka no... ony se daj rozjet normálně na MH předřadníku pro 70W (s t ím, že pak ale moc nevydrží), ale jak na kterým. Netušim jaký je u těch 60W rtuťovek zapalovací napětí :(, ono 60W rtuť dělali právě jen ti Kanaďani (teda co vim, určitě je takovejch výrobců víc), jinak všichni vyrábí jen 50 a 80. Ty předřadníky púřímo pro 60W rtuť se samozřejmě koupit dají, ale za 1600 bez dph (nebo jich musíš vzít 10ks).

můj dotaz je jen a jen ohledně opravdu potřebného UV záření pro chameleona. Neřeším cenu zdroje ani jeho intenzitu světla. To všechno vím, že i přes počáteční náklady vyjdou výbojky lépe, žě mají velice kvalitní intezitu a spektrum světla, že je to zárověn zdroj tepla světla a UV...bla bla bla... Ale jak říkám řeším jen intenzitu (množství) UV, které je pro chameleona vyhovující uvažuju-li svícení celou denní periodu 12hod. Podle mě je třeba pro leguány nebo vousatky nebo další druhy, kteří se i v přírodě sluní celý den na přímém slunci je takový zdroj vyhovující, když i ve vzdálenosti třeba 40-50cm má intenzitu poledního slunce v tropických oblastech. Ale pro chamíka takový zdroj, neříkám, že je nevhodný ale asi takovou intenzitu nepotřebuje, když se terárko kvalitně osvětlí jiným zdrojem intenzivního světla s dobrým spektrem. Prostě mi jde jen o to potřebné množství UVB pro chameleona!!!

Nejsem profík, tak zkusím odpovědět mým laickým pohledem na věc. Intenzita toho světla je podle mě v uvozovkách u obou světel stejná. Rozdíl je v tom, že u toho kompaktu, musí být ten chamík pro ideální dávku UVB cca 10 - 15 cm daleko, kdežto třeba u tý 35 W spot raptorky je to cca 25 - 30 cm. To je jediný rozdíl v intenzitě vyzařovaného UVB. U obou přitom platí, že když bude blíž, tak tam toho UV bude moc. Pak už je to o tom, jak mám vymyšlené terárko, jak daleko bude lampa, zda uvnitř, nebo venku, jak daleko dám větve na které bude chamík lézt atd.

Sice jsem neodpověděl na otázku "kolik UV potřebuje chamík", ale snažil jsem se vysvětlit, že zrovna tohle nehraje moc roli, protože obě světla dokážou toho UV vyprodukovat stejně, akorát v jiné vzdálenosti.

njn ale právě proto je ta intezita důležitá, protože pokud je to v tom rozmezí 10-50uW/cm2 jak píšou v těch článkách viz odkazy v mojem původním dotazu, tak to bych třeba nejpoužívanější Raptorky 70W Flood musel dát do vzdálenosti třeba metr od zvířete :-) aby se pod tím mohli celých 12hodin pohybovat bez "zalézání do stínu".

Jasně, tak proto je potřeba zvážit všechny pro a proti a nastudovat si jak která lampa svítí, zamyslet se nad tím jak chceš mít uspořádaný terárko a podle toho se rozhodnout. Jinak obecně u těch Raptorek je flood verze vždycky z nějakýho důvodu výrazně silnější a musí být dál, proto je lepší dát tam spotku. Mimochodem když máš rozumně široký terárko a šoupneš tu spotku někam k jedný straně, tak je výhoda i v tom, že to nedělá tak velkej kužel a chamíkovi stačí když kousek popoleze a už je mimo ten hlavní proud UV.

No jo,ale musíš brát v potaz,že tolik uv jako je v přírodě nikdy nevykouzlíš.Duležité je aby se terário nepřehřívalo,takže abys tam rval pořádný světla,musíš mít obří terárko,perfektně odvětrané a samozřejmě s nočními poklesy.Pak to bude perfektní.A pak zjistíš,že ta Raptorka málo svítí a intenzita světla není odpovídají velikosti terária,takže zase je potřeba pořídit nějakej metalhalid,aby to svítilo.Takže už jsi na 70w za raptorku a 70w za metalhalid.A jsme zase u toho,že 140w terárko přehřívá a vléte vlastně celou místnost a nejde to ochladit.Takže budto zkrátit osvit a nebo klimošku.Ta má příkon 3,5kw,takže z ekonomickýho hlediska volíš zkrácení osvitu,aby se to nepřehřejvalo a už to nejni jako v přírodě.Takže dáme místo metalhalidu zářivky,ty tolik netopěj,ale ani tolik nesvítěj a tak to proložíme nějakou úsporkou,ta svítí dost a netopí a je tu finále.
Nakonec z to vychází,že je možný chovat chameleona v obřím terárku s pořádnou vatáží a nebo víc terárek,víc chameleonů a na úsporkách.Otázka jek se k tomu postavíš.:-D