Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Drápkovci

Zdravím, chtěl bych poprosit o nějaké informace o chovu drápkovců... Také by mě zajímalo jestli se u nás vůbec dají sehnat? Předem moc děkuji za odpovědi ;)

Před asi tak deseti lety o nich napsal článek p.Šejna v časopisu Sklípkan.Sehnat je bude asi docela problém,možná u nějakého dovozce.Co jsem četl,tak jsou aktivní v noci,rodí živá mládata a často padnou bez zjevné příčiny.Samotného by mne zajímalo,jestli je tady někdo má.

Jsou to parádní potvurky, mi na ně narazili v Malaisii.
[http://tera.poradna.net/file/view/10446-img-5648-j pg]
Jináč nějaký americký kupoval kamarád loni v nemecku na burze(myslím že dokonce z odchovu), chová je ve skupině, chladnější prostředí, růst a vývoj pomalý, některé druhy jsou živorodé, jiné ne, krmení cvrčci...prý nenároční a zajímaví chovanci,ale jak to pomalu roste, odchov bude ještě asi trvat...
Ty z malajsie má taky, musim se poptat jak se jim daří...

A dají se vůbec někde v CZ sehnat?
Jedině poškorpit němce a dostat z nich info :-D

EDIT:
Přikládám info co jsem si tehdá našel na Novozélandské drápkovce Peripatoides novaezealandiae - 18°C celodenně, podklad rašelina, rašeliník, nebo vermiculit, na povrchu mech a klacíky, vlhko (rosit jenom jemnou vodou, třeba kojeneckou), žijí jenom dva měsíce (?), ale mají hodně mladých a dobrou reprodukci.

Naopak v Austrálii se nacházejí v různorodých oblastech například na sub-alpském jihovýchodě Austrálie, ve vlhkých tropech a lesích jihozápadní-západní Austrálie. Většina druhů se vyskytuje v poměrně vlhkých pobřežních oblastech, včetně tropického a mírného deštného pralesa, jakož i eukalyptové lesy a lesy pozůstatkem lužních lesů. Žijí na vlhkých místech, jako jsou hnijící kusy klád a listová hrabanka. (Není to z mojí hlavy :-D Jenom jsem našel dobrou AJ stránku o nich)

Často nedávaj prý teplotu. Stačí větší teplo například u těch novozélandských a exnou. Celkově jsou dost citliví na všechno, co se jenom trochu liší od jejich přirozených podmínek.

EDIT2: V CR je asi neseženu, ale třeba v Hammu by je mohli mít, ne? Když je tam chovaj úspěšně..

EDIT3: Anglie - http://www.bugzuk.com/insects/other-insects/peripa tus-novaezealandiae-velvet-worms-new-zealand - ale po cestě by exnul stopro..

asi před třemi lety měli ty novozelandský v marbachu, myslím, že je má pavel ještě naživu, ale nemnoží se...v malaisii jsme je našli an Tiomanu, ale ti šli brzy do háje...ty teploty budou značnej problém, ale nejen u nich, snažil jsem se kolikrát dovézt třebas ty velké barevné suchozemské ploštěnky, dokonce ani suchozemské pijavice cestu nezvládnou...

Škoda že Pavla neznám, docela bych se na ně podíval naživo...
Nicméně co jsem četl, tak je potřeba jim přizpůsobit podmínky už při převozu. To znamená, že pokud se vezou studenomilní živočichové je potřeba je dát v plně vybaveném miniteráriu (nejspíš asi klasický plastový box) - do ledničky v autě. Ale nevím, mám to jenom načtené.

Někdo by třeba věděl kde se dá sehnat podobná havěť jako jsou drápkovci, ploštěnky atd? Hm? :-)