Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyplazováni jazyka

Ahoj všimam si že naše agamky vousaté všude kde jdou tak občas jako by olizovaly,co je zrovna zaujme jako i pozadí a misky,dřevo a dokonce i naše ruce. je to něco jako u hadu, něco co ??? nikde jsem se o tom zatím nedočetl co to dělají

http://www.terarista.tym.cz/clanky/rekordy_a_zajim avosti_ze_sveta_hadu.php
cituji:

Hadí jazyk:
Tento rozeklaný hadí orgán je jakýsi symbol všech beznohých tvorů. I ten podléhá mnohým pověrám jako například, že je jazyk jedovatý a způsobuje uštknutí. Ovšem není to pravda! Jazyk slouží jako detektor nebo hmatový orgán. Sbírá ze vzduchu částice a analyzuje je v Jacobsově orgánu, který se nachází v horním patře tlamy. Jako doplňkový smysl pro dokonalé identifikování kořisti a její polohy vlastní všichni chřestýšovití a někteří hroznýšovití hadi tepločivné jamky (termoreceptory). Díky nim dokáží odhalit teplokrevné živočichy a lovit i za naprosté tmy na milimetrovou přesnost. Citlivost termoreceptorů je 0,2 - 0,003 °C!