Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Had se často svléká + špatná kůže

Dobrý den, asi před čtyřmi měsíci se mi špatně svlékla užovka. Musel jsem ji nechat odmočit.
Od té doby se nějak často svléká (každý měsíc) zrovna teď se svlékl a ta kůže nevypadá moc zdravě, některé šupiny nejsou vypnuté, ale jakoby promáčklé dovnitř. Dneska i odmítl potravu.
Je to nějaký parazit, jak mám dále postupovat?

Je nutné řešit tak nepodstatné věci? Všichni pochopili,že tam otazník být měl a tudíž se dotyčný ptá..

Jinak promáčknuté šupiny by mít had neměl,ale nepíšete jak je užovka stará,pokud je to mládě,ano,mladí hadi se svlékají často..
Snad poradí někdo zkušenější..

Zkusím ti poradit, když už jsem se do toho zapletl. Rád bych, kdyby mou radu doplnila Jabula nebo Aurifer, poněvadž ty o těchhle věcech ví více než já a mají podstatně větší zkušenosti a patřičné vzdělání (Jabula). Mojí radu ber jako radu amatéra na fóru, takže je třeba ověřit a prověřit.

V první řadě bych hada umístil do karantény. Ubrousky a miska s vodou.

Bude to buď nějaká mykóza nebo kožní zánět - té mykóze by odpovídal jak ten povlak, tak zduřelé šupiny. Když se ti tehdy špatně svlékla, dosvlékl jsi ji? Pozůstatky staré kůže jen napomáhají bujení toho svinstva. Vypadá to jakoby na ní zůstala nesvlečená kůže a pak to zduřelo a zaneslo se to.

Navštívit veterináře, který se vyzná v plazech jsi měl už dávno (už po tom prvním špatném svleku jsi měl pozorovat, co se děje. V drtivé většině případů indikuje špatný svlek nějaký problém). Ono zvlášť u těch mykóz se na ně přijde často později, než je žádoucí. Teď bych schopného veterináře být tebou navštívil okamžitě. Mykózy se často léčí tak, že před aplikací nějakého antimykotika (co já vím se používá něco jako Canesten nebo Nystatin) nebo antiseptika (právě Betadine nebo roztok hypermanganu) je potřeba odstranit napadenou tkáň až na zdravou. To by měl provést veterinární odborník. Být to můj had, tak už jsem byl u toho veterináře dávno (veterinář ti stejně musí určit přesný druh postižení a podle toho nasadit léčbu - řekne ti, jaká léčiva ve tvém případě nasadit - aplikuje se to denně a dokonce i preventivně nějaký ten týden poté, co had vypadá zdravě). Hlavně drž zvíře v karanténním prostředí, aby nepřicházelo do styku s ničím, co by postižená místa mohlo během léčby zanést.

Já ti lépe neporadím. Jen je škoda, že jsi nebyl důslednější a něco neudělal včas. Zkušenější kolegy prosím o doplnění.

Dobře díky, jen abych doplnil. Tak v tomhle stavu to není čtyři měsíce. Před 4 měsíci se špatně svlékla, tak jsem jí dosvlékl ručně. Poté se 2x svlékla během 2 měsíců, přisuzoval jsem to tomu prvnímu špatnému svleku. Tohle u ní pozoruji asi 7 dní, teď je na novinách.

Právě časté svleky často vypovídají o tom, že není něco v pořádku. U různých mykóz nebo zánětů je nevýhoda že je často nepodchytíš včas.

Nepopálila se ti o něco?

Jak říkám, určitě bych co nejrychleji vyhledal odborníka. Ten spolehlivě určí diagnózu.

Tobě i hadovi přeji samozřejmě hodně štěstí.

Zdravím, takže jsem byl u veta. Prý to je zaschlá stará kůže ..., takže odmočit a pokusit se to stáhnout, mělo by to být pak jasně vidět kde zůstala stará kůže, koupil jsem k tomu heřmánek, takže jdu odmočovat.

Dál mi doporučil podávat Nutrimix

ten nesvlek se ale dělá v místě, kde je nějakej problém, takže by to nejdřív chtělo identifikovat ten problém a pak ho podle toho začít léčit. Tím se zbavíš i těch nesvleků. Což bude chtít ale veterináře, který ví, co dělá. Ono léčit něco jako mykózu jenom na základě toho, že si myslíš že je to mykóza je docela na prd. Takže bych hada vzala k vetrináři, co fakt rozumí plazům a ví, co dělá. A dej sem kdyžtak fotku ubikace..

Dneska šel do svleku, ale vůbec se nesvlík. Po odmočení se mi podařilo stáhnout 1 celou starou kůži, ale myslím, že tam má ještě jednu starou, protože do půlky od ocasu je nádherně sytě oranžovej a od půlky k hlavě se mi zdá, že má další starou kůži. Hlava včetně očí se mi podařila svléknout. Za krkem má některé šupiny bílé. Stále nežere. Určitě jdu znovu k veterináři. Ale myslím, že teď se to snad začne zlepšovat...

Šel do svleku znamená, že se pokoušel svléci a nedokončil? Nebo jsi odhadl, že jde do svleku a zkoušel mu "pomoci"? "Myslím si" je v tomto případě dost riskantní. Chtělo by to identifikovat případnou mykózu nebo infekci za krkem. Koukám, že ti moc nejde ten problém řešit. Není v okolí nějaký zkušený chovatel, který by se na hada podíval a poradil? U veterináře (který se vyzná) už jsi měl dávno být. Chce to, aby udělal diagnózu a nasadil podle toho léčbu. Taky si nech poradit do detailu jak se o nemocného hada starat. Odkud jsi? Zkusíme ti nějakého vhodného veterináře poradit. Jinak už s tím pohni. Přeji ti hodně štěstí a hadovi brzké uzdravení (i když to vypadá dost divoce)...