Želva žlutolící (Trachemys scripta scripta)
Dobrý den. Dneska jsem dostal jako dárek Želvu žlutolící. Vždycky jsem si přál želvu jako domácí zvířátko. Chtěl bych poprosit o pár základních rad jak se o ní dobře starat. Dostal jsem i ji s teráriem a žrádlem. V teráriu je jeden velký kámen který je i nad hladinu aby byla i na souši pak 2 menší kameny a pár umělých rostlinek. Půlku terária mám nasvícené lampou na to místo kde je souš. Takže ještě jednou bych chtěl poprosit zda nemám něco dokoupit do terária nebo jaké žrádlo ji dávat, jak často krmit, jak dlouho se má svítit atd? Přijde že se strašně bojí. Prostě pár základních informací. Nejsem na to žádný odborník a chtěl bych se o ní dobře postarat. Děkuji mnohokrát za pomoc.
Jestli jste ji dostal dnes, je normální, že se želva bojí, je v novém prostředí, zřejmě i po převozu, ona se "otrká". Jinak z vlastní zkušenosti bych doporučila dobrý filtr, želvy dokáží akvaterárium slušně zaneřádit, ušetříte si tím práci s častým čištěním a tím i stresováním zvířete. Sama jsem po několika zlikvidovaných vnitřních filtrech pořídila externí, pořizovací cena je sice vyšší, ale ... nepíšete jak máte AT veliké a jestli žárovka, kterou svítíte, zajistí i ohřev vody, ale stálo by za to, pokud máte želvu v chladnější místnosti, kde by byla teplota vody vlivem okolí nižší, než jaké jsou nároky daného druhu, pořídit i topítko. Opět existují varianty jak vnitřní tak externí.
Velikost akvária je cca 19cm x 49cm. No žárovka nevím jestli dokáže zařídit i ohřev vody, ale nemyslím si že ano. Je to obyčejná 60W žárovka a obyčejná lampička. Někde jsem se dočetl na internetu že je dobré si pořídit UV světlo je to pravda? Jinak děkuji za rady zkusím se podívat po topítku a filtru.
www.trachemys.wz.cz
a třeba vodnizelvy.ic.cz
tam najdeš základní info o ubytování i potravě
Díky
Chtěl bych se zeptat jak často ještě měnit vodu když je teď ještě malá? Díky
vodu vyměnit, když ji má špinavou. Pokud tam máš filtr, tak je péče podobná jako o akvárko (s tim, že je potřeba počítat s faktem, že želvy víc sviněj než ryby) Pokud nemáš filtr, tak se odsajou výkaly a dolije se voda. Pokud je voda špinavá komplet, tak se vymění za čistou.
Filtr zatím nemám po svátcích zakoupím. Voda mi přijde strašně zakalená když se podívám takže je potřeba vyměnit? A nesmí se voda nechat chvíli odstát nebo tak něco kvůli chlóru nebo tak?
tak pokud nemáš filtr a voda je zakalená, tak ji vyměň. Voda musí zůstat čistá a pokud se nefiltruje, tak je potřeba ji častějc měnit. Co se týče toho odstátí, tak záleží na tom, jak moc máte chlorovanou vodu. Pokud normálně, tak se odstávat nemusí. Pokud hodně, tak to chce ji nechat pár hodin odstát.
Ještě je varianta krmení mimo AT, to taky někdo praktikuje. Ale rozhodně to nedělejte hned teď, když je želva vyděšená ze všech změn, kterými prošla. Já to třeba osobně nedělám ani u svých želv, protože je nechci zbytečně stresovat vyndaváním. Celkově je vytahuju a sahám na ně co nejméně to jde, jsou pak klidnější a člověk se mimo jiné vyhne nepěknému pokousání. Samozřejmě je ale třeba odstraňovat všechny zbytky nedojedené potravy, ta se ve vodě kazí a pro zvíře se pak voda stává toxickou...
to je samozřejmě pravda, ale na krmení mimo se naučí až větší želvy, co už mají důvěru ve svého majitele a spojujou si ho hlavně s krmením...u prcka jsem to záměrně nepsala, aby to majitel špatně nepochopil a nezačal praktikovat u malé želvičky, kterou má pár dní. Pak by tu zřejmě brzy přibyl dotaz, "proč želvička nežere".
Děkuji moc. Ještě se chci zeptat čím bych ji měl krmit. Dostal sem k ní takové jakési granule pro mladé vodní želvy. Nebo mám něčím jiným ?
co kdyby jsi si konečně pořádně přečetl (třeba 5 x kvůliva zapamatování )výše uvedené odkazy tam je o potravě toho docela dost
Četl jsem. A stejně se radši zeptám tady.
Upřímně na stránkách na které se odkazujete toho moc není!!!
Co nejspestřejší strava-hovězí nebo kuřecí srdce, hmyz, žížaly, rybky, malé plže i s ulitou, pokud je to prcek tak i patentky apod...zkrmoval jsem i file, kuřecí maso a drcené kuřecí krky, ale k tomuto jsem již ztratil důvěru. Jak poroste tak postupně třeba i nastříhaná, později celá myší holátka a s přibývajícím věkem bude stále tolerantnější i k rostlinné potravě. Je možno zkoušet salát, pampelišku, okřehek apod. Není od věci naházet na hladinu kousky nalámané sépiové kosti. Granule bych považoval spíše za doplněk a takovému gammarusu bych se asi vyhnul. Hlavně-vše musí být čerstvé a syrové, v úvahu absolutně nepřichází tučné výrobky (třeba vepřové. . .)
tak zrovna s tím kuřecím a hovězím srdcem nelze souhlasit, páč to želvě krom zvýšené porce hormonů a antibiotik nic nedá, ikdyž tím lidé z vlastní lenosti krměj často. Ale pak želvy podle toho většinou vypadají. takže leda občas z nouze nejvyšší a to už jsou na nouzi snad lepší ty granule. S tím ostatním souhlas.
S vnitřnosti jako jsou srdce, nedejbože játra, mám špatnou zkušenost už jenom kvůli tomu mrdníku co je potom v nádrži...
a ten brajgl, co to pak udělá ve vodě je druhá věc. Ale to zas až tak neřešim, trachemisky jsou proti kajmankám ještě dost čistotné. Ono uklízet to potom po kajmance, co dostala potkana, to je pak teprv chuťovka
No já už se právě taky tomu kuřecímu apod. vyhýbám-z těch samých důvodů, škoda, že jsem takto neuvažoval mnohem dříve. Co se týče "bordelu" po krmení v nádrži. Dříve jsem krmil v akvárku jen salátem, hmyzem, občas tou granulí, a vše ostatní, co mají želvy tendenci trhat a z čeho teče krev atd. jsem zkrmoval v lavoru mimo akvárium. Teď už na to není tolik času, želvy proto už masem a vnitřnostmi prakticky nekrmím a převládají holata, rybky, hmyz. Želvy jsou schopné je spolknout najednou a tu trošku případného bordelu zvládne filtr, ač není nejvýkonější. Je fakt, že poslední dvě sezony tráví trachemysky na balkoně a chystá se pro ně jezírko. V akváriu jsou prakticky jen zhruba od poloviny září do května.
Samozřejmě maličká vystreslá želva mimo akvárium žrát nebude, je třeba ji opatrně učit na pinzetu, popř. na krmení z ruky a časem až povyroste, pokusit se ji krmit mimo nádrž. Na druhou stranu, malé želvě postačí menší nádrž s menším objemem vody, kterou není problém častěji měnit.
Já svoje 2 holky elegansky krmím jen rybama, šneky + slimáky, žížaly a v záři, aby nabraly i holata,zhruba od října (dle počasí) přestávám s krmením a pak cca v listopadu jdou chrnět do sklepa a vyndavám , zas dle počasí koncem března či v dubnu ven a protože maj vcelku pidi jezírko cca 100 litrů, tak jim měním vodu vždy den po krmení, což je v průměru každý 3 den, zkrátka když mi přijde, že ji maj zaneřáděnou...na hladinu jim prdnu pár listů pampelišek + hrst okřehku, ale mám pocit, že se toho ani nedotknou...
Takhle to funguje cca 8 let a to byly u dřívějšího majitele jen "granulačky domácí" holkám je cca tak 12 - 15
Mě žerou, zejména samice zelené moc dobře. Mám s nima ještě samce P. concinna a ten žere i ovoce, ale Pseudemysky by měly být obecně více býložravé. Bydlíš v paneláku nebo na baráku ? Taky bych je chtěl zimovat. Mám na výběr sklep paneláku, ale trochu se obávám rušivých vlivů atd. a sklep na chatě, případně přímo nevytápěnou chatu, ale tam se bojím zase promrznutí, tudíž ji chce letos vzkoušet a budu tam zimovat pouze teploměry.
Tak já je dávám do "bramborovýho" sklepa ke kamarádovi, kam dávám i hermanky. Je to barák z cca 30 let min. století, i v těch nej mrazech loni(-27) tam bylo +3 a hned jak pominuly se to tam zas motalo kol +5. Zimuju je normál v přepravce na vlhčím písku a zatím vždy bez problémů (klepu).
Takže bez vody ? Já přemýšlel, že je šoupnu klasicky alespoň do 10 cm vodního sloupce.