Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva žlutolící (Trachemys scripta scripta)

Dobrý den. Dneska jsem dostal jako dárek Želvu žlutolící. Vždycky jsem si přál želvu jako domácí zvířátko. Chtěl bych poprosit o pár základních rad jak se o ní dobře starat. Dostal jsem i ji s teráriem a žrádlem. V teráriu je jeden velký kámen který je i nad hladinu aby byla i na souši pak 2 menší kameny a pár umělých rostlinek. Půlku terária mám nasvícené lampou na to místo kde je souš. Takže ještě jednou bych chtěl poprosit zda nemám něco dokoupit do terária nebo jaké žrádlo ji dávat, jak často krmit, jak dlouho se má svítit atd? Přijde že se strašně bojí. Prostě pár základních informací. Nejsem na to žádný odborník a chtěl bych se o ní dobře postarat. Děkuji mnohokrát za pomoc.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Co nejspestřejší strava-hovězí nebo kuřecí srdce, hmyz, žížaly, rybky, malé plže i s ulitou, pokud j…
Lukas K 05.09.2012 10:34
Lukas K
tak zrovna s tím kuřecím a hovězím srdcem nelze souhlasit, páč to želvě krom zvýšené porce hormonů a… nový
Aurifer 05.09.2012 10:46
Aurifer
S vnitřnosti jako jsou srdce, nedejbože játra, mám špatnou zkušenost už jenom kvůli tomu mrdníku co… nový
klapavkář 05.09.2012 11:47
klapavkář
a ten brajgl, co to pak udělá ve vodě je druhá věc. Ale to zas až tak neřešim, trachemisky jsou prot… nový
Aurifer 05.09.2012 12:31
Aurifer
No já už se právě taky tomu kuřecímu apod. vyhýbám-z těch samých důvodů, škoda, že jsem takto neuvaž… nový
Lukas K 05.09.2012 12:26
Lukas K
Já svoje 2 holky elegansky krmím jen rybama, šneky + slimáky, žížaly a v záři, aby nabraly i holata,… nový
lupus 05.09.2012 17:41
lupus
Mě žerou, zejména samice zelené moc dobře. Mám s nima ještě samce P. concinna a ten žere i ovoce, al… nový
Lukas K 06.09.2012 06:33
Lukas K
Tak já je dávám do "bramborovýho" sklepa ke kamarádovi, kam dávám i hermanky. Je to barák z cca 30 l… nový
lupus 06.09.2012 10:25
lupus
Takže bez vody ? Já přemýšlel, že je šoupnu klasicky alespoň do 10 cm vodního sloupce. poslední
Lukas K 06.09.2012 17:58
Lukas K

Co nejspestřejší strava-hovězí nebo kuřecí srdce, hmyz, žížaly, rybky, malé plže i s ulitou, pokud je to prcek tak i patentky apod...zkrmoval jsem i file, kuřecí maso a drcené kuřecí krky, ale k tomuto jsem již ztratil důvěru. Jak poroste tak postupně třeba i nastříhaná, později celá myší holátka a s přibývajícím věkem bude stále tolerantnější i k rostlinné potravě. Je možno zkoušet salát, pampelišku, okřehek apod. Není od věci naházet na hladinu kousky nalámané sépiové kosti. Granule bych považoval spíše za doplněk a takovému gammarusu bych se asi vyhnul. Hlavně-vše musí být čerstvé a syrové, v úvahu absolutně nepřichází tučné výrobky (třeba vepřové. . .)

tak zrovna s tím kuřecím a hovězím srdcem nelze souhlasit, páč to želvě krom zvýšené porce hormonů a antibiotik nic nedá, ikdyž tím lidé z vlastní lenosti krměj často. Ale pak želvy podle toho většinou vypadají. takže leda občas z nouze nejvyšší a to už jsou na nouzi snad lepší ty granule. S tím ostatním souhlas.

a ten brajgl, co to pak udělá ve vodě je druhá věc. Ale to zas až tak neřešim, trachemisky jsou proti kajmankám ještě dost čistotné. Ono uklízet to potom po kajmance, co dostala potkana, to je pak teprv chuťovka ;-)

No já už se právě taky tomu kuřecímu apod. vyhýbám-z těch samých důvodů, škoda, že jsem takto neuvažoval mnohem dříve. Co se týče "bordelu" po krmení v nádrži. Dříve jsem krmil v akvárku jen salátem, hmyzem, občas tou granulí, a vše ostatní, co mají želvy tendenci trhat a z čeho teče krev atd. jsem zkrmoval v lavoru mimo akvárium. Teď už na to není tolik času, želvy proto už masem a vnitřnostmi prakticky nekrmím a převládají holata, rybky, hmyz. Želvy jsou schopné je spolknout najednou a tu trošku případného bordelu zvládne filtr, ač není nejvýkonější. Je fakt, že poslední dvě sezony tráví trachemysky na balkoně a chystá se pro ně jezírko. V akváriu jsou prakticky jen zhruba od poloviny září do května.
Samozřejmě maličká vystreslá želva mimo akvárium žrát nebude, je třeba ji opatrně učit na pinzetu, popř. na krmení z ruky a časem až povyroste, pokusit se ji krmit mimo nádrž. Na druhou stranu, malé želvě postačí menší nádrž s menším objemem vody, kterou není problém častěji měnit.

Já svoje 2 holky elegansky krmím jen rybama, šneky + slimáky, žížaly a v záři, aby nabraly i holata,zhruba od října (dle počasí) přestávám s krmením a pak cca v listopadu jdou chrnět do sklepa a vyndavám , zas dle počasí koncem března či v dubnu ven a protože maj vcelku pidi jezírko cca 100 litrů, tak jim měním vodu vždy den po krmení, což je v průměru každý 3 den, zkrátka když mi přijde, že ji maj zaneřáděnou...na hladinu jim prdnu pár listů pampelišek + hrst okřehku, ale mám pocit, že se toho ani nedotknou...
Takhle to funguje cca 8 let a to byly u dřívějšího majitele jen "granulačky domácí" holkám je cca tak 12 - 15 ;-)

Mě žerou, zejména samice zelené moc dobře. Mám s nima ještě samce P. concinna a ten žere i ovoce, ale Pseudemysky by měly být obecně více býložravé. Bydlíš v paneláku nebo na baráku ? Taky bych je chtěl zimovat. Mám na výběr sklep paneláku, ale trochu se obávám rušivých vlivů atd. a sklep na chatě, případně přímo nevytápěnou chatu, ale tam se bojím zase promrznutí, tudíž ji chce letos vzkoušet a budu tam zimovat pouze teploměry.

Tak já je dávám do "bramborovýho" sklepa ke kamarádovi, kam dávám i hermanky. Je to barák z cca 30 let min. století, i v těch nej mrazech loni(-27) tam bylo +3 a hned jak pominuly se to tam zas motalo kol +5. Zimuju je normál v přepravce na vlhčím písku a zatím vždy bez problémů (klepu;-)).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru