Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Boule u kloaky.

Asi před třemi dny jsem oběvil,že můj Hroznýš má u kloaky bouli tak cca 3 cm velikou.Cca měsíc a půl nechce přijímat potravu,a ani nic nevylučoval.Naposledy mi morče udusil(to jsem u něj bouli oběvil) ,poté ho nechal ležet a odplazil se na kamen.Bohužel nevím,jak dlouho jí tam má.Má jí v místě,kde mají samci hroznýšů drápek.Prosím o radu o co by mohlo jít.

Je to samec? Samcům se někdy může udělat zánět v hemipenisové kapse a to se pak udělá takováhle boule. Je to pro hada hodně nepříjemná záležitost. Bez chirurgického ošetření u lékaře-specialisty na plazy se to neobejde. A chce to s tím moc neotálet, protože to je pro zvíře opravdu hodně nepříjemné.

Tak oni hadi na bolest reagujou jinak než savci, někdy to nemusí být moc patrné (tedy pro člověka, co neví na co se má dívat). Co se týče léčby, tak to je na veterináři, ale podle toho, jak to vypadá bych řekla že to vyčistí, odstraní původce problému a nasadí podpůrně antibiotika.

Tak jsem byl včera na veterině v Plzni a byl to absces.Veterinářka odsála hnis,rozřízla mu to a vytlačila z toho nějaký chuchvalec nějaké hmoty.Říkala,že je to jen podkožní.Dostal antibiotika a musím mu vyplachovat tu ránu desinfekcí.V neděli uvidíme,jestli mu to zašije,nebo nechá zatím být.

on se v té kapse někdy vytvoří špunt ze zaschlýho sekretu (což byl asi ten chuchvalec) a pak se tam udělá zánět. Absces je vlastně opouzdřené ložisko zánětu. Když se odstranila příčina a vyčistilo se to, tak by se to ale mělo poměrně rychle zahojit. Nicméně je potřeba to hlídat, páč se to občas rádo obnovuje.

Zdravím všechny!Před dvěma lety měl můj hrozen absces u kloaky (viz původní dotaz).Absces byl v tu dobu vyoperován a vyléčen.Jenže před cca rokem se mu něco podobného oběvilo na špičce čumáku.Bohužel se to nijak nezvětšovalo,tak jsem to moc neřešil.Mezi tou dobou,co se mu oběvila ona boule do tedka půl roku odmítal potravu,což jsem sváděl na to,že má pauzu.Pak si vzal dvě morčata a od té doby (cca dva měsíce) zase o potravu nejeví zájem.Od té doby se mu ta boule začala zvětšovat a druhá,kterou před tím rokem neměl,mu zasáhla oko.Včera se svléknul a v místě té boule u oka má díru s odhaleným abscesem.Bohužel ta hlava je tak zasažena,že začínám uvažovat o utracení.
Dotaz proto zní.Může mu od trápení pomoct pouze kočkopsíčkař,nebo radši za specialistou na plazy?
Je to pro mne těžké rozhodování.Mám ho 12 let a nechci aby se takhle trápil.