Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Gravidita a zimování u agamy vousaté

Dobrý den,

mám otázku. Mám podle všeho dvě samice agamy vousaté (každou v jednom teráriu, protože se spolu nesnesou). Už cca 1 měsíc nežraly, snižuji jim teplotu a dobu osvitu a chci je zimovat. Jedna je však stále aktivní - mám ji zimovat i tak, nebo radši ne? Letos zimuji poprvé (jsou jim cca 4 roky), tak nechci nic zkazit. Prošel jsem si teraporadnu i internet a vím, jak zimovat, jen nevím, jestli jim to vnutit. Druhá je zalezlá a pospává, takže ta zřejmě zimovat chce.

A druhá otázka - mohou mít vousatky neoplodněnou snůšku? Vím, že například agamy kočínčínské mohou (v pražské zoo mají 2 samice, které se jim rozmnožily partenogeneticky - podle pana Velenského). Zdá se mi totiž, že mají v pravé části bříško tvrdší - tam by měl být vecovod (tvar bohužel nelze přesně odhadnout, takové tvrdší bouličky) a mám tedy strach, abych nezimoval potencionálně březí samice. Dá se březost nějak odhadnout (jinak než rentgenem, nebo že se vykladou)? Obě dost hrabaly (ale to dělají vždycky), jedna v tom pokračuje a druhá spí. Také mě napadlo, jestli to nemůže být třeba ještě zbytek neztrávené potravy, ale střevo by mělo být vlevo, ne?

Děkuji.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Dnešní aktualita - po první injekci vápníku agama snesla 2 vejce, po druhé nic. Dostala víkend, aby…
4erw 27.03.2012 20:45
4erw
jiný kraj , jiné ceny :P jaká byla u tebe tedy anestezie ?
sklipky 26.10.2012 19:27
sklipky
Injekční, inhalační nemají (neměli). Inhalační je samozřejmě šetrnější, takže pro větší zákroky je j… poslední
4erw 24.12.2012 16:12
4erw

Dnešní aktualita - po první injekci vápníku agama snesla 2 vejce, po druhé nic. Dostala víkend, aby to ještě zkusila, ale již nic nesnesla. Jinak byla celkem aktivní a stále v klidu žrala. Jenže včera se mi nelíbilo, jak vypadá a navíc jsme byli domluvení s paní doktrkou, že když do pondělí nic nesnese, tak se ozvu.

Vzal jsem ji tedy opět na vyšetření a ultrazvuk potvrdil stále 3 vejce, z toho jedno začínalo degenerovat. Domluvili jsem se tedy na operaci a po zvážení všech pro a proti jsme zvolili variantu odstranění vejcovodů i vaječníků. Operaci provedla paní doktorka ještě ten den večer (sama prý má agamu po této operaci již 4 roky). Mohli jsme si počkat, až se agama začne probouzet z anestezie (po pracovní době veteriny) a paní doktorka nám potvrdila, že zákrok byl bez komplikací, a že kromě 3 vajec tam bylo asi 15 dalších, která ještě nebyla vyvinutá a nebyla ani vidět na ultrazvuku. Prý navíc začínal zánět vejcovodu, takže operace v pravý čas.

Agamu jsme nechali přes noc na klinice a dnes jsme pro ni zajeli. Paní doktorka říkala, že jí zkusila ráno nabídnout červy, i když nečekala, že by si vzala - plazi prý obvykle den/dva po operaci nežerou. Ta naše si vzala 5 červů a sháněla se po dalších, což se jim prý ještě nestalo :-D Anestezie byla již v pořádku pryč, a tak jsem odvezli agamu domů. Zde si opět vzala ještě jednoho červa a kousek jablka. Vím, že s červy se to nemá přehánět, ale sarančata došla, takže ta dostane až zítra. Je v karanténním teráriu na ubrouscích, aby ji písek nedráždil ránu (jizvu).

Dostala antibiotika (máme je doma, perorální užití), která mají zabránit případné infekci. Stehy prý vypadnou samy při svlékání kůže. Jediný problém prý je, že ji již nelze chovat ve skupině, protože prý samci poznají, že je ,,vykastrovaná" a berou ji jako protivníka.?

Ještě zmíním opět cenu - za operaci, noc zvířete na klinice, léky a vše okolo jsem platil 580,-. Celkově i s předchozími injekcemi vyšla celá léčba na 730,- (bez cestovného). Myslím si tedy, že argumetace, že léčba zvířete je příliš drahá, rozhodně není na místě, jen to chce najít toho správného veterináře a nepřinést zvíře v posledním tažení. :-)

Jinak děkuji všem za názory a tipy :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru