Výpadek el. a pokles teploty v inkubátoru
Ahoj všem, jak řešíte tento problém, máte někdo vlastní zkušenosti
? Dík za řady.
Ahoj všem, jak řešíte tento problém, máte někdo vlastní zkušenosti
? Dík za řady.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Zatim se mi nestalo, ale myslim ze relativne kratky vypadek (v radu hodin) a pokles na pokojovku (22-24°C) to snese bez problemu. Horsi by byla zavada termostatu/cidla a presahnuti max. teploty - u vousatek tusim 34-35°C, kde udajne i kratkodobe vyssi nevratne poskozuje zarodky.
Díky za názory, nám se doma takové problémy výskytují často, tak jsem se chtěla raději informovat, ať pak nepanikařím...
Este by tu bola moznost vyuzit vyhrevny zdroj na 12V a vyrobit jednoduchy obvod kde by ako zalozny zdroj sluzila autobateria. Len by to potom chcelo aj termostat s napajanim na 12V.
Je dobre mat inkubator kvalitne odizolovany nech si drzi stabilnu teplotu co najlepsie. Aj v prirode casto kolise teplota v rozmedzi par stupnov, staci sa pozriet na rozdiel teplot vo den a v noci ... napriek tomu ze zvierata vacsinou kladu vajcia do "stabilneho prostredia" je malo pravdepodobne ze by sa den/noc/slnko/dazd nijako neodrazilo na teplote v okoli vajec. Mierny pokles nie je problem, vacsi a prudky by uz problem mohol byt.
Nám když tady vypnou proud na delší dobu, třeba půl dne (což bohužel občas dělávají) tak nastartuju auto a nechám ho smrdět na dvoře, inkubátor (mam ten typ autolednička) zapojim do zdířky na zapalovač a normálně jede po dobu výpadku proudu. V jednom případě jsem ten den musela někam odjet, tak jsem odvezla inkubátor do vedlejšího města k partnerovi do práce, kde jim proud šel.
Ahoj.Při inkubaci Pogona viticeps mi vypadl také el. proud bylo to v říjnu a teplota mi v inkubátoru klesla na 15°C.Mohlo to být max 8hod,byl jsem v práci.Vajíčka se inkubovala cca o týden víc,ale vylezlo 100% mláďat a 100% zdravé,životaschopné.Vždyť i v přírodě mají výkyvy teplot.TAKŽE Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI TO NEVADÍ !!
Jak u kterých zvířat- záleží na tom, co tam člověk zrovna v tom inkubátoru má. U pogon, jemechamíků (u pardálů jsou v určitém období poklesy dokonce nutné) eublíků, řady hadů, gekonů, lacertidů atd ani není potřeba inkubátor, protože naopak třeba noční poklesy teplot jsou vhodné a mláďata tak líhnutá kvalitnější. Jenže jsou druhy, kterým odrovnáš vejce poklesem teploty třeba už jen na 22°C. Prakticky všechny tropické leguány, některé tejáky co kladou třeba do termitišť, krokodýly, krajty atd...obecně u tropických druhů, které kladou v období, kdy jsou i malé rozdíly mezi dnem a nocí, nebo mají vyvinutou nějakou péči o vejce je lepší se těch poklesů vyvarovat. Na 2 str. vejcorodé horské druhy bez poklesů ani zdárně neodinkubuješ. Takže bych to schrnula- negeneralizovat a vědět, co si ke kterému druhu dovolit. A podle toho to pak řešit.
Já třeba používám 2 způsoby inkubace- mimo období letních veder nahoře na terárkách pro druhy, co jim ty poklesy vyhovujou a některé druhy se nám líhnou přímo v ubikacích rodičů. V inkubátoru mám jen druhy, které jsou choulostivější a poklesy mít nemohou. Má to 1 výhodu- i při tom počtu zvířat co máme stačí celkem malej inkubátor
Ano,samozřejmě máš pravdu,ale osobně jsem se vyjádřil k Pogonám ke kterým byl dotaz směřován.
Jasně , já to ale pro jistotu jen trochu upřesnila, kdyby to pak hledal někdo další k jinému druhu, tak aby si to pak blbě nevysvětlil